Logi sisse:
kasutajanimi parool
IdeePank pakub külastajatele võimalust öelda välja omapoolne idee, mis lahendaks mõnda probleemi või oleks edasiviivaks jõuks kas inimese, organisatsiooni või ühiskonna tasandil. Kellel ideed pole, võivad välja käia omapoolse probleemi, millele soovitakse head nõu. Kellel pole probleemi ega head ideed, saab oma panuse ühisesse mõttepatta anda esitatud ideede rakendatavuse analüüsimisega.

Mets ja töötud

 

Töötute ülisuur armee, nende isiklikud probleemid, raskused taas tööle pühenduda, makstavad toetussummad. Samuti kaasneb tööpuudusega kasvav kuritegevus, turvalisuse puudumine, alkoholism, elukvaliteedi langus, tervisehädad.

Samaaegselt suureneb hooldamata metsade pind. Kui peakasutusraietega (lageraietega) tullakse kaasaegse tehnika abil hõlbsasti toime, siis hooldusraied on vähe tulusad (hetkekasu silmas pidades), tehnikaga raskesti teostatavad (pehmed talved, kohmakas ja raske tehnika). Metsade sanitaarsed seisundit halvendab ka lamapuidu suur osatähtsus. Ülihinnalised palgipuud murduvad hajali suhteliselt suurtel pindaladel ja nende kokku kogumine tehnikaga oleks vähe efektiivne ja lõhuks omakorda metsa. Nõutav raie dokumentatsioon on bürokraatlikult üksikpuude vormistamisel tegevust halvav.

Metsakultuuride rajamine ja esmane hooldamine on aega ja silma nõudvad tööd, aga hinnalised toimingud, mida tehnikaga ülikeeruline ja kallis toimetada.

 

Ideed:

Teostatavus:

1
Olev Veskimäe, 13.12.2009 18:47

 

Siin on võimalik kaks probleemi kokku sulandada suureks ressursiks. Järjest kallinev energia ja veel allesjäänud fossiilsete kütuste säästmine sillutab rohelise tee käsitsitöö taas avastamisele mõtestatud valdkondades.

Juba olemasoleva lamapuidu kokkukogumine ja vääristamine (palk, paberipuu, küttepuu) annaks tööd ja sissetulekut sadadele inimestele maakonnas. Koolitust selliste tööde tarvis saaksime alles värskelt koondatud RMK spetsialistidelt. Hooldusraietelt välja raiutav puit on peenetüveline ja seetõttu langetamisel väheohtlik.

Töödega kasumisse tulemiseks tuleb vabastada hooldusraiete tegijad tulumaksust kui nad teostavad lõikust käsitsi ja puidu väljavedu näiteks hobuveoga, või kelguga(fossiilsete kütusteta). Arvestades momendi kesiseid puiduturu hindasid teeniks selline tööline sadu kroone päevas pluss värskest metsaõhust ja mõõdukast liikumisest saadav toonus ja tervis. Riigile vabaneks saadava puidu näol materjal, energia ja väheneks CO2 emissioon. Suureneks töötukassa rahakott ja niigi mädanev puit saaks sellega kasutusse.

Tühjaks jäänud metsatalud saaksid omale elanikud, kellel on pidev ja auväärne tööpõld. Eesti elanike konsentreeritus linnadesse hajustuks, sellega muutuks riigi kaitsevõime, turvalisus, ressursikasutus.

Hobused, härjad, ponid toimiksid lemmikloomadena ja teraapijana varem depressioonis inimestega. Väljaveol ei kahjustu metsaalune pinnas ega taimejuured. (Võib vaadata omaaegseid käsitsi metsatööde norme ja korrutada need tänapäevaste puidu hindadega miinus tulumaks) 

Metsakuluuri hooldamisel saab pelgalt jalgadega peapuuliigi ümbruse heina sõtkutes valida tuleviku metsakooslus. Sellise töö teeksid meelsasti ära ka lapsed ja vanurid. Vaja oleks vaid riigipoolset töö väärilist hindamist.

Teadlikumad metsaostjad võiksid tasuda sellise töö eest topelthinda.

Mait Müüripeal, 13.01.2010 @ 10:07

Ideel on jumet ja selle rakendamisest oleks kindlasti kõigile kasu. Seltskonna väljaõpetamiseks sobiksid põldudevahelised kraavid, magistraalkraavid ja elektriliinide alused. Sobib ka seniloodud energiavõsa istanduste likvideerimiseks, mis vastasel juhul hävitavad nõuka aegsete maaparandusobjektide kuivendussüsteemid.