Logi sisse:
kasutajanimi parool
IdeePank pakub külastajatele võimalust öelda välja omapoolne idee, mis lahendaks mõnda probleemi või oleks edasiviivaks jõuks kas inimese, organisatsiooni või ühiskonna tasandil. Kellel ideed pole, võivad välja käia omapoolse probleemi, millele soovitakse head nõu. Kellel pole probleemi ega head ideed, saab oma panuse ühisesse mõttepatta anda esitatud ideede rakendatavuse analüüsimisega.

kellad tunni võrra tagasi

Ennast mõistusega inimeseks nimetaja ei oska tööaja muutmiseks muud moodust välja mõelda kui et muudab kaks korda aastas aja mõõtmise süsteemi. See on just niisama rumal kui oleks kaks korda aastas pikkuse või kaalu või temperatuuri või mistahes muu mõõdusüsteemi muutmine.
Eestis on olnud perioode, kui kell näitas aastaringi vööndiaega, ja perioode, kui mindi suveks dekreediajale. Elektri tarbimise statistikast ei paista kuskilt välja see tohutu kasu, mida "säästuaeg" pidavat andma. Eesti laiuskraadil tõuseb päike kesksuvel kolm tundi pärast keskööd ja loojub kolm tundi enne keskööd. Kesktalvel tõuseb päike kõigest kolm tundi enne keskpäeva ja loojub juba kolm tundi pärast keskpäeva. Keera seda kella siia või sinna, Maa pöörlemist see ei muuda. Aja mõõtmise süsteemi muutmisega kaasnevad kulud - sassi aetud elurütm, kahjulik mõju tervisele, igasuguste juhtseadmetele ja arvutitarkvarale suutlikkuse loomine selle ajaarvestuse muutmisega toime tulla - need kulud on raskemini kokku loetavad ja siis lihtsalt unustame need, nagu poleks neid olemas. Teel olevad rongid, lennukid laevad, pikamaabussid ei saa käsu korras tunni jagu edasi hüpata. Tööaja arvestuses on üks päev aastas 25 tundi pikk, üks 23 tundi. Kõik see tohuvabohu ja raskesti kokku loetavad kulutused tehakse selle nimel, et keegi poolharitlane sai oma arvutuste tulemusena, et kella suveks edasi keeramisega tööaega muutes saab hoida natuke elektrit kokku. Kui meil toas on külm, siis kütame tuba, mitte ei nihuta kraadiklaasi skaalat. Kui on soov või vajadus muuta tööaega, siis tuleb muuta tööaega, mitte aja mõõtmise süsteemi. Igasuguseid sõiduplaane nuudetakse nagunii mitu korda aastas. Riigipiire ületades tuleb ikka kella keerata, kui riikides on aeg erinev. Eestis kella keeramist sellega õigustada, et siis ei pea Soomes käies kella keerama on nigel õigustus. Aga Rootsis või Inglismaal või Venemaal või USA-s käies? Inglismaa ja Prantsusmaa vahet käib kordades rohkem inimesi kui Eesti ja Soome vahet, ometi on neil tunnine ajavahe.
Millal küll saab ennast mõistusega inimeseks nimetaja nii targaks, et saab aru, et kella keeramine ei tee päeva ei lühemaks, ei pikemaks, ja et tööaja muutmiseks on arukamaid moodusi kui seda on aja mõõtmise süsteemi muutmine?

 

Ideed:

Teostatavus:

Kommentaarid puuduvad. Ole esimene!