Logi sisse:
kasutajanimi parool
IdeePank pakub külastajatele võimalust öelda välja omapoolne idee, mis lahendaks mõnda probleemi või oleks edasiviivaks jõuks kas inimese, organisatsiooni või ühiskonna tasandil. Kellel ideed pole, võivad välja käia omapoolse probleemi, millele soovitakse head nõu. Kellel pole probleemi ega head ideed, saab oma panuse ühisesse mõttepatta anda esitatud ideede rakendatavuse analüüsimisega.
Lisa oma idee või vajadus
 
 

PROBLEEM

 

IDEE

 

TEOSTATAVUS

Probleem sinu organisatsioonis või ühiskonnas, mida oleks vaja lahendada

 

Idee, mis on lahenduseks kellegi probleemile

 

Kommenteeri, kas probleem on oluline, kas idee/lahendus on teostatav?

 

Vaktsineerimise automaatteavitus

Ideid: 1
Kommentaare: 0
Autor: Mikk Leini

Mõningaid vaktsiine nagu puukentsefaliidi vaktsiini peab kindlate aegade järel uuesti manustama, kuid kui periood venib aasta või mitme peale, siis pole see enam inimesel meeleski. Vaevalt, et keegi kolma aasta kalendrit peab või mobiiltelefonigi kolmeks aastaks ette meeldetuletuse paneb. Seega võiks asja kuidagi lahendada, et ei peaks järgmine kord kui meelde tuleb uuesti vaktiseerimisprotseduuridega pihta hakkama.

Eesti, IT riik, võiks kodanikuportaali, digilugu või kuhugi mujale sobivasse kohta tekitada automaatse vaktsineerimise meeldetuletuse teavituse süsteemi, mis saadab SMS-i või e-maili. Asi eeldab ilmselt muidugi, et vaktsineerija või vaktsineeritav selle info kuidagi ka süsteemi sisestab.

 
         
 

E-Perearst

Ideid: 1
Kommentaare: 3
Autor:

Tüütud, pikad ja aeganõudvad järjekorrad perarsti ukse taga.  Erineva raskusega terviseprobleemidega inimesed istuvad perearsti ukse taga ühes järjekorras (terviserisk). Pikkade järjekordade tõttu ummistuvad haiglate parklaid. Perearstile pääsemiseks tuleb ukse taga istuda 20 minutit, et saada 5 minutit arstiga rääkida. Sageli häbenetakse kõikidest probleemidest rääkida.

Täna on meil olemas ID kaardil juba päris palju e-funktsioonie: e-kool, e-valimised, e-pilet, e-maksuamet, internetipank, Äriregistri ettevõtjaportaaj jne. Miks mitte luua ID kaardiga turvatud e-perearstikeskus, kus on võimalik oma perearstiga suhelda digitaalseid kanaleid pidi. Süsteemi kaudu oleks võimalik küsida lihtsamaid tervisega küsimusi ning suhelda arsti või õega. Enamik perearsti visiite tähendab 20 minutit ukse taga istumist ning 5 minutit vestlust arstiga. Üsna sageli soovitab perearst lihtsalt käsimüügiravimeid, paratsetamooli või kodus teed juua. Sellise soovituse saamiseks ei ole vaja tingimata minna perearsti vastuvõtule. Sarnaselt saaksid näiteks naised tellida rasestumisvastaste tablettide retsepte. Vanurid saaksid oma probleemidest kirjeldada distantsilt jne. Suhtlusest patsiendiga annab perearst tagasisidet: 1) Lihtne tervisehäire - SOOVITUS KODUSEKS RAVIKS 2) Ebaselge tervisehäire - TULGE VASTUVÕTULE 3) Tõsisem tervisehäire - SUUNATAKSE ERIARSTI VASTUVÕTULE - patsient saab kohe internetipanga kaudu maksta visiiditasud, registreerida vastuvõtule jne. Olemasolev alternatiiv: perearstitelefon - kuid sealt ei saa väga palju informatsiooni. Lisaks ei soovi paljud telefoni teel väga isiklikest probleemidest rääkida. Positiivne on see, et tekib digitaalne ja turvatud ajalugu probleemidest, suhtlusest ka patsiendile. Kui siiski tuleb perearsti juures füüsiliselt kohapeal käia, siis võiks perearst e-perearstikeskusess kirja panna soovitatud ravimid ning nede kasutamine, lisasoovitused, suunamised. Väga hea ja toimiv analoog on e-kool.

kindlasti koduvisiite võiks ikka ka teha olen selle vajaduses veendunud tõsisemad haiged ja väikelabsed kindlasti, samas on ülevaade ka pere üldisest seisundist

 
         
 
   
1 / 1