Peasponsor

Toetajad



Partnerid











InnoIntervjuu

Innovatiivsest kitarriõppest räägib kitarrikool.eu looja, Kitarriseltsi esimees ja kitarriõppejõud Kristo Käo

21.08.2007

intervjuu

OÜ Kitarrikool alustas juunikuust interaktiivset kitarrimängu õpetamist internetis. Innovatiivsed kursused veebilehel www.kitarrikool.eu on kõigile kitarrimängust huvitatuile kättesaadavad eesti, vene ja inglise keeles, lähitulevikus on lisandumas veel portugalikeelne versioon.


Kitarrikool.eu looja, Kitarriseltsi esimees ja kitarriõppejõud Kristo Käo räägib järgnevas intervjuus ainulaadsest ja innovatiivsest lahendusest kitarriõppes.


Mis on kitarrikool.eu?
Kitarrihuvi on suur kogu maailmas, kuid kahjuks on kvaliteetse õppe pakkumine mistahes kanalite kaudu nõudmisele palju alla jäänud. Tänasest on huvilistele avatud hoopis laiemad võimalused – internetikool on kättesaadav just siis, kui õppijal aega ja tahtmist on. Põhiliseks erinevuseks õpiku järgi mänguoskuse omandamisest on inimliku tagasiside saamise võimalus, mis aitab püsida õigel teel.

Mis oli interaktiivse kitarrikooli loomise vajadus?
Kitarrikool.eu sai loodud, sest see on võimalik! Ühest küljest on inimestel järjest paremad arvutid ja kiirem ühendus, samal ajal tekib juurde inimesi, kellel on aega hobidega tegeleda. Sellise õppesüsteemi loomise põhjuseks oli konkreetne vajadus - huvi kitarrimängu õppimise vastu on järjest kasvanud, aga kõikjal on puudu kvalifitseeritud õpetajatest.
Interaktiivne kitarrikool internetis on üks võimalus neile, kes ei leia endale eraõpetajat, ei saa või ei taha käia muusikakoolis ega mahu ka nende väheste hulka, kel on võimalus seda kursust läbida reaalselt kohal käies. Samuti on see võimalus neile, kes ei ela piirkonnas, kus üldse kitarriõpetajaid ja kursusi leidub. See on kool nagu iga teinegi: juhendaja planeerib, jälgib õppija arengut ning reageerib vastavalt olukorrale.

Kust tuli idee?
Tühimik nõudmise pakkumise vahel oli vastava valdkonna inimestel ammu teada, aga on vaja asjaolude kokkulangemist, et koostööd saaksid teha Eesti Kitarriselts, Eesti Muusikaakadeemia kitarripedagoogika õppejõud ja arvuti-inimesed. Sõnavara ja töömeetodid on niivõrd erinevad, et selle projekti sünniks ei piisanud ainult ideest, vaja oli tõepoolest just neid konkreetseid inimesi, kes süsteemi lõpuks käivitasid. 
 

Mida kitarrikool.eu käivitamiseks tehti- palun kirjeldada protsessi, mida selle loomiseks ja teostamiseks vaja oli?
Asja metoodiline tuum on Kristo Käo loodud kitarrikursus täiskasvanud algajatele, mida on praktikas juba aastaid katsetatud. Tehniline tuum on vabavaraline sisuhaldustarkvara TYPO3, mille ümber on kogu materjal erinevate pluginate abil ehitatud: info on esitatud teksti, video, heli, foto, jooniste, tabulatuuride ja nootide kujul. Tehnilise lahenduse autor on Brightside OÜ ja kogu süsteem on loodud sellisena, et pidevalt on võimalik erinevaid klotse lisada - kas mõni uus kursus või suhtlemisvahend (foorum, blogi, uudised) või koguni uus keel. Keeli on praegu 3 - peale eesti keele ka vene ja inglise.
Nii et mõnes mõttes traditsiooniline - vaja on läinud aega (üle aasta), inimesi (ca 10), ideid, raha ja julgust. See kõik ei annaks aga mingit tulemust, kui siia jätta lisamata tipptasemel know-how kitarripedagoogika vallast. Paljude pealtnäha heade projektide õnnetus on sisuline nõrkus.

Milline on olnud tulemus?
Asi on väga värske, Kitarrikool.eu on avatud olnud veidi vähem kui 3 kuud ja suvekuud on loomulikult loiud. Siiski - kevadel seda õppekeskkonda avades sai ajakirjanike ees seatud eesmärgiks 1000 aktiivset kasutajat aastaga. Praegu on see number juba ületatud ja möödas vaid mõned kuud! Nii et üldsegi mitte naljatades võib öelda, et tegemist on Eesti suurima muusikakooliga. Võrdluseks võib tuua Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, kus on ca kaks korda vähem õppijaid. Ja Kitarrikooli õpilased õpivad kõik loomulikult ühel ja samal erialal - kitarr!
Esimesed inimesed on kursuse juba ka lõpetanud, aga põhiliselt käib õppetöö ikka algtasemetel. Kokku on 8 raskusastet. Minule üllatuseks on ideest kinni haaranud peamiselt täiskasvanud inimesed. Eks iseseisvalt õppimine eeldabki korralikku enesedistsipliini ja süsteemsust.
Kitarrikooli idee on mitte pakkuda valmis lahendusi, vaid anda teadmisi, mis võimaldaksid ise süsteemi luua ja kuigi kokkuvõttes on see metoodika efektiivsem, sooviksid nooremad inimesed ilmselt rohkem sellist info kulbiga pähe tõstmise varianti.

Kas Kitarrikool.eu loomiseks kasutati uusi meetodeid või kasutati vanu, läbiproovitud meetodeid?
Maailma kitarriõppeturul pole teadaolevalt ühtegi analoogset võimalust, mis integreeriks innovatiivse tehnoloogialahenduse, vana traditsioonilise õppemetoodika ja inimliku tagasiside saamise võimaluse.
Pillimängu õppimist võib vaadelda inforingina: õpetaja annab info edasi õpilasele, õpilane analüüsib ja rakendab seda ning annab info õpetajale tagasi, kes siis omakorda reageerib sobivalt ja saadab info uuele ringile. Seni eksisteerivad pilliõpetuskeskkonnad edastasid infot ainult ühes suunas, s.o. õpetajalt õpilasele. Kitarrikool.eu võimaldab õpilasel oma kodused tööd salvestusena õpetajale edastada ja saada tagasisidet.
Nii võime öelda, et Kitarrikool.eu viib normaalse pilliõpetuse traditsiooni lihtsalt uude keskkonda. Põhimõtteliselt siis vana ja läbiproovitud asi uues kohas. Internet on siin vaid vahendaja rollis. Kui rääkida kursuse sisust, siis siin on küll tegemist meie kultuuri jaoks uudse lähenemisega. Pilliõpet ei käsitleta siin kui lõputut protsessi, mis peab välja viima professionaalse muusiku staatuseni, vaid konkreetsetest eesmärkidest ja etappidest koosnevat teed, mida igaüks võib käia just niikaugele, kui talle jõukohane, ja väljuda sellest protsessist alati praktilise oskuse võrra rikkamana.

Kas olid vajalikud ka investeeringud?
Kuigi Internetis ei ole pealtnäha suuri rauast tootmismasinaid ja võib tekkida küsimus, mille peale seal üldse on võimalik raha kulutada, maksavad personaalsed lahendused ja innovatiivsete inimeste aeg sedavõrd palju, et hea asja tegemine on küllaltki kulukas. Kui siia lisada professionaalsed tõlked, fotograafi ja illustraatorite töö, süsteemi igapäevane haldamine ja aeg õpilastega suhtlemiseks, siis saame korraliku summa. Aga poolikult ei ole sellist asja mõtet teha. Loeme tibusid siis, kui esimene aasta on täis, see juhtub mai lõpus. Nulli jõuame kahe aastaga.
Hetkel käib töö paralleelselt ka sama kursuse avaldamiseks raamatuna. See saab olema samuti päris ainulaadne, sest raamatu ostja saab tasuta kaasa õpetaja - s.t. ta saab autoamaatselt Kitarrikool.eu kasutajaks ja võib oma koduste tööde salvestusi meile saata. Ma ei tea ühtki õpikut maailmas, mille ostjal on võimalik saada autorilt tagasisidet, st. sisuliselt on inimesel tänavalt võimalik õppida ülikooli õppejõu käe all ja sellist luksust saab kättesaadava hinnaga võimaldada ainult kiire infoside - Internet.