Logi sisse:
kasutajanimi parool
21
Nov
2014

22:43

Kas ökoloogiline eluviis on vaid valitutele?

 

Ökoloogilisest eluviisist räägitakse üha rohkem ja rohkem. Ja samas on ka probleeme rohkem, kui kunagi varem. Dispak püüab oma toodetega tuletada meelde klientidele, et paberkottide kasutamine on keskkonna suhtes sõbralik ning teadlik tegu. Aga mida veel saaks teha, et ökoloogiline eluviis poleks vaid puude kallistajate ning agressiivsete aktivistide pärusmaa?

Mida saaksid Sina, hea lugeja teha kohe nüüd ja praegu?

Tegelikult peaks keskkonnale mõtlemine igapäevane tegevus olema. Võib küll tunduda, et üks inimene ei saa suurt midagi teha, aga ka väike sammuke on abiks. Järgnevalt pakume teile ideid, kuidas saate oma elukeskkonda ja raha säästa, muutes oma ökoloogilise jalajälge väiksemaks ning jättes meie planeedi tulevastele põlvedele rahulikumaks elamiseks.

Toidupoes käies võta kaasa kokku volditud paberkott või riidest kandekott. Kui kipud koti kaasavõtmist ära unustama (sest poest saab ju vajadusel ikka kilekoti osta), siis poeta neid igaks juhuks näiteks autosse, erinevatesse käekottidesse (sest iga päev ju sama kotiga ringi käia ei pruugi) ja seljakotti. Nii on sul isegi kiiruga poodi minnes alati poekott käepärast. Muide, kas oled märganud, et mõnes supermarketis on kilekotid järsku kallimad, samas riidest poekottide hind on langenud. Kõik ikka selleks, et saaksid teadlikult oma keskkonnasõbralikke valikuid teha. Pood annab selleks lihtsalt väikese tõuke. Lisaks peab riidest kandekott või paberist poekott kaua vastu ning kilekottide mitteostmisega hoiad palju raha kokku.

tööstuskoda

Puu- ja juurviljaletis kasuta väikseid kilekotte nii vähe kui võimalik. Suuremate puuviljade puhul, näiteks banaani, meloni või arbuusi puhul polegi neid kilekotti vaja pakkida. Hinnakleepsu saab ka puuvilja enda peale kleepida. Samuti on üheks võimaluseks kasutada ühte kilekotti ning kõigi kaalutud puu- ja juurviljade hinnakleepsud ühe koti peale kleepida. Usu, sellest ei tule kassapidajaga mingit pahandust. Sina aga oled kasutanud ühte kilekotti maksimaalselt.

Kui alles alustad „kilekotivaba elu“ suunas tegutsemist, siis ilmselt on sul alguses kodus üksjagu kilekotte. Ajapikku neid ju ikka koguneb. Leia nendele oma rakendus, et vältida nende loodusesse sattumist. Määrdunud kilekotid pese puhtaks, nii saad neid uuesti kasutada. Ka tugevamad kilekotid toitude pakendamiseks tasub hoolikalt puhtaks pesta ning taaskasutada. Kasutult seisvad erinevas suuruses kilekotte saad kasutada prügikottideks, nt kassiliiva prügisse viskamiseks. Nutikamad meisterdavad kilekottidest heegeldatud vaipu ja matte. Paljud noored emad koguvad leiva- ja saiakotte, kuhu kasutatud mähkmed enne prügikasti viskamist pakkida, et prügikast liialt haisema ei hakkaks.

Hea viis pakendite kasutamist vähendada on osta oma toiduained hulgilaost või turult. Hulgilaost ostes on kogused suuremad ja seega on pakendile kulutatud materjali lõppkokkuvõttes vähem. Pealegi säästad aega ja raha, kui näiteks terve nädala ostud korraga ära teed. Turule saad aga oma taara, nt toidukarbi, kandekoti ja –võrgu kaasa võtta, kuhu siis näiteks salatid, kapsad või kaalikad kenasti pakkida saab. Mune ostes võta kaasa eelmisest korrast tühjaks jäänud munarest, nii saad papist resti korduvalt kasutada ning ka turumüüjal läheb neid vähem vaja. Kui võimalik, leia endale üldse üks kohalik talupidaja, kellelt otse värsket ning tervislikku toidukraami osta. Jäävad ära igasugused kilesse ja plasti pakendamised, lisaks tead, et kraam, mis sinu ja su pere toidulauale jõuab, on kohalikest toorainetest, mida pole sadu kilomeetreid transporditud.

Kasutatud riided pole enam vaid vaeste ja väetite jaoks. Üha rohkem inimesi leiab, et milleks kulutada uute ja tihti kehva kvaliteediga moekaupadele, mis on moodsad vaid hetke, kui on võimalik osta odavamalt second hand poodidest. Lisaks leiab „kaltsukatest“ tubli käsitööline nii mõndagi, millele uus elu anda. Trikotaaźtooted on suurepäraseks materjaliks kaltsuvaipadele, vanadest teksapükstest saab teha nii väiksemad teksapüksid pere kõige pisemale, seeliku, käekoti või hoopiski meigikoti. Katkiseid rõivaesemeid püüa enne äraviskamist parandada- kui ise ei oska, siis kindlasti on sul tutvusringkonnas mõni tubli naisterahvas, kes kiirelt parandustöö ära teeb. Hoia pilk tema tegemistel peal ja järgmine kord oskad ehk juba ise seda teha.

DSC_6038

Kodumasinad on üks valdkond, kus saab nii raha ja keskkonda säästa kui teadlikult oma ostuvalikud teha. Pesukuivati on küll mugav, aga kui vähegi võimalik, riputa pesu kuivama õue nöörile või kuivatusrestile. Pesumasinat kasuta vaid siis, kui pestavat pesu on maksimaalselt lubatud koguses. Kui on vaja pesta vähem, kasuta vastavat programmi, mis vett säästab. Ka pesuvahendit kasutades ära pinguta üle, pigem kasuta seda soovitatust vähem, kui rohkem. Külmkapp vali selline, mis energiat säästab ning toitu kappi pannes vaata, et külmkappi liiga palju toidukraami ei aseta. Konservid, purgisupid, moosid, mahlad- kõik need tooted, mis poeski külmariiulis ei asu, ei pea ka kodus külmkappi minema.

Kas teadsid, et nii igapäevane ja populaarne toode nagu pudelivesi on ligi 10.000 korda kallim, kui kraanivesi? Kui su kodus kraanivesi kõlbab juua, siis eelista seda pudeliveele. Kui siiski joogivesi pole nii maitsev, kui sooviksid, siis mõtle filterkannu kasutamisele või filtrisüsteemi soetamisele. Hoiad lõppkokkuvõttes kokku raha pudelivee ostmise pealt, lisaks veel lõputu hulk plastikpudeleid, mida sa enam kasutama ei pea.

Kas on vaja iga e-mail või huvitav artikkel välja printida? Saada huvipakkuvad lingid omale e-maili peale, et saaksid hiljem uuesti üle lugeda. Juba prinditud pabereid saad uuesti märkepaberitena kasutada- lõika nad sobivateks suurusteks ning kasuta paberi valget poolt. Nii annad juba prinditud paberile uue „võimaluse“.

Ideid, mida igapäevaselt kasutada, on veelgi. Pesta puhtaks kokteilikõrsi ja neid uuesti kasutada. Aknapesul loobuda keemiat täis pesuvahenditest ning kasutada vanavanemate tarkust: pesuvette lisada törts äädikat ning aknad kuivatada ajalehepaberiga. Lisada oma postkastile kleeps, et sa ei soovi reklaamvoldikuid ning tasuta ajalehti. Kuueste pakkidena müüdavate joogipurkide kilerõngad lõika enne prügisse viskamist katki- loodusesse sattudes teeb see loomadele palju kurja. Võimalusel kasuta pleegitamata ning värvimata pabertooteid, nagu kohvifiltrid ja WC-paber (pleegitatud paber eritab kantserogeenseid dioksiine ja pealegi, kas on just nii väga vaja kasutada Hello Kitty pildiga WC-paberit?). Paberist kinkekotte saad korduvalt kasutada, keegi ei vaata viltu, kui juba korra kasutatud kinkekotti uuesti kasutad. Lühemaid vahemaid läbi kõndides, rattaga või kasuta ühistransporti, autot kasuta vaid siis, kui muud võimalust ei ole. Shampoone ja dushigeele osta suurtes pakendites- suurema pakendi valmistamiseks on vähem loodusressursse ja raha kulutatud, kui mitme väikese pakendi peale kokku.

Kui arvad, et mis üks inimene ikka teha saab, siis tegelikult on ka ühe inimese panus oluline. Suured muutused algavad ikka väikestest sammudest.

 

21
Nov
2014

22:40

Kui oluline on pakendi kujundus?

 

Kui tihti mõtled Sa oma toodete pakendamise disainile? Kas oled teadlik, et oma toote brändi arendus ei päädi vaid logo disainimisega?

Inimestele meeldib ilusaid asju vaadata, see on vana tõde. Ja siit algabki pakendi loomine- kuidas teha nii, et uus pakend oleks samamoodi „ilus“ asi, mida inimesed visuaalselt hindavad ning armastavad. Jah, pilkupüüdev logo on oluline osa toote turunduses, kuid ärge alahinnake lihtsalt fakti- kliendid on visuaalsed olevused.

Kõlab küll lihtsalt ja kohati naiivselt, ent kliente tõmbab kui magnetiga ilusate asjade poole. Ning miski, mis on huvitav ning hea disainiga, on juba eos loodud äratama võimalike kliendite tähelepanu, kui seda teeks ilmetu ning igav toode. See on pakendidisaini põhipunkte, sest müüki on ju vaja. Lisaks brändi loomisele tasub arvestada ka pisidetaile, nagu näiteks värvid, kirjastiilid- kõik see, mis klientidel aitab paremini toodet oma peas tuvastada.

 

 

 

Millal aga algab pakendi disainimine? Suurepärane disain peaks alati peegeldama nii toodet, kreatiivsust kui ka firma isikupära. Pakendi disainimine ise on aga paras teadus, alates pakendi kujust kuni materjalideni, ära ei saa unustada ka funktsionaalsust.  Lisaks „ilus ümbris“ olemisele peab pakend samamoodi toodet kaitsma (nt ladustamisel, transpordi ajal jne). Pole erilist vajadust valmistada pakend, mis on küll visuaalselt huvitav, kuid oma esmast ülesannet täita ei suuda.

Milline on siis see „ideaalne“ pakend? Loomulikult on selleks omaette uurimisharu välja töötatud ning tulemus pole kaugeltki mitte üllatav- lihtsus on see, mis müüb. Inimesed soovivad saada informatsiooni kergelt ja kiirelt. Kui esmase pilgu saavad tooted tänu oma pilkupüüdvale välimusele, siis edasine peab olema võimalikule kliendile lihtsalt ja kiirelt arusaadav. Firmad tahavad müüa oma tooteid, keegi ei soovi, et inimesed ostavad asju nende konkurentidelt. Ja kindlasti mitte ei taha nad kaotada kliente pelgalt seetõttu, et ligipääs toote informatsioonile polnud piisavalt hõlbus.

Mida aga kliendid tahavad? Kliendid eelistavad lihtsusele ausust ja autentsust. Ehk siis teisisõnu, nad tahavad olla kindlad, et pakendil kirjeldatud toode on tõepoolest ka see, mis pakendis peab olema. Seda on võimalik firmadel saavutada, kui toodete pakendid tehakse piisavalt usaldusväärseks. Üheks võimaluseks on kasutada kõrgkvaliteetset materjali pakendi valmistamiseks. Ning kui ettevõtte motoks on modernust ja roheline mõtteviis, siis peaks seda imagot peegeldama ka pakend (nt taaskasutatud ja innovaatiline materjal).

Keegi ei vaidle vastu faktile, et firma logo mängib elulist rolli toote turundamisel. Kuid pakendi visuaalse mõju võim on miski, mis mõjutab kliente otseselt. Klientidele meeldib seostada toodet millegi positiivsega ning pakendi disain on tihti esimene asi, mis neil tootega seoses meelde tuleb. Seda mõtet tasub meeles pidada, sest inimesed armastavad ka raamatuid kaane järgi hinnata. Mis siis veel muudest toodetest rääkida…

 

 

06
Oct
2014

20:56

Innovaatilised lahendused panganduses

 



Tänapäeva noorte elluastujate sõnavõtte järgides jääb kajama info, et vaid murdosal on võimalik iseseisvalt korter või maja soetada. Tõesti, võimalik on raha säästa ja seejärel kinnisvaraturule ostlema minna, ent reaalsus on see, et täismahus korteri või maja väljaostmiseks raha säästmine võib aega võtta aastakümneid. Seega on enamjaolt oma kodu ostmiseks vajalik kas pärandus vanematelt või siis laenuraha.

Traditsioonilised laenud on aga muutumas. Traditsioonilisest laenurahast rääkides on nüüdseks üheks levinuimaks laenuvariandis tõusnud kinnisvaralaen. Laen, mis jaguneb suures plaanis kaheks. Esmalt võib tegu olla laenuga, mis on mõeldud kinnisvara soetamiseks, kuid isegi siis on vaja omakapitali. Teiseks aga laenuga, mis on võetud kinnisvara tagatisel, mis nõuab kinnisvara olemasolu. Aga kui pole raha, et osta kinnisvara, siis kuidas saab olla kinnisvara, et kasutada kinnisvara tagatisel antavat laenu? Siin on nüüd tõesti hetk, kus huvitatuile ei saa appi tulla, kuid saab neid toetada variantide leidmisel.

Kõige lähemal võivad tõesti asuda vanemad, kellel on ehk olemas juba kinnisvara. Ei ole vaja muretseda, kui kinnisvara on juba mõne laenu tagatiseks. Tuleb leida firma, kes on valmis võtma tagatiseks ka kinnisvara, mis on juba laenuga seotud. Eestis on selliseks firmaks näiteks Hüpoteeklaen, ettevõte mis on spetsialiseerunud kinnisvaralaenude pakkumisele. Üldiseid fintantsteenuseid pakkuvatest ettevõtetest pakub hüpoteeklaenu nime all antud teenust näiteks SEB pank.

Möödas on aeg, kust laenuvõtmine tähendas üksnes eri pankade poole pöördumist. Finantssektor on viimaste aastate jooksul Eestis oluliselt arenenud. Tekkinud on mitmeid usaldusväärseid firmasid, mis tegelevad laenuandmisega, kuid samas pole pangaasutused. Tihtipeale pakuvad need rohkem paindlikkust ja erinevamaid võimalusi. Finantssektor on Eestis jõudsalt arenemas, pakkumas alternatiive tavapangandusele. Isegi Eesti üks kuulsamaid iduettevõtteid on finantssektoris tegutsevTransferWise. Finantssektori areng on aga tähtis. Näiteks 70% arenevate riikide ettevõtete poolt makstud dividendidest moodustasid 2013. aastal kaevandus-, nafta- ja just finantssektor. Alates 2009. aastast on kiireima dividendide kasvuga olnud tehnoloogia- ning finantssektor. Alates 2009. aastast on kiireima dividendide kasvuga olnud tehnoloogia- ning finantssektor. Kahest just finantssektor on suurim dividendide maksja (eelmisel aastal 24% globaalselt makstud dividendidest).

 

 

14
Sep
2014

18:19

Innovaatilisus turunduses

Loetud päeva on möödas kui Apple tõi turule om nutikella. Kell, mis tõotab tuua nutikellade turule tuua uue hingamist. Tihti oleme me viimaste aastate jooksul kuulnud samalaadset erinevate valdkondade kohta. Tehnoloogia areneb ja pakub uusi innovaatilisi võimalusi.

Viimaste aastatega on nutiseadmete turg käsikäes sotsiaalmeedia arenguga näidanud üles väga kiiret arengut. Arengut, millele tihtipeale turundus ei ole järele jõudnud. Järjest väiksemad ekraanid on tekitanuväljakutsed. Kuidas reklaamida oma bärndi nii väikesel ekraanil? Tuleb mõelda innovaatiliselt, et kasutada ära järjest vähenevad ekraanipinda.

Nutiseadmed ei ole ainukene valdkond, mis vajab innovaatilist lähenemist. Veebilehtedel on tekkinud traditsioonilise bännerreklaami osas nn bänneripimedus, mille puhul inimesed vaatavad automaatselt mööda traditsioonilistest bännerreklaamidest. Igapäeva elus ümbritseb meid nii palju reklaami, et sellele ei pööratakse järjes vähem tähelepanu. Reklaamipindade arv aga meie ümber järjest suureneb. Ilmunud on uued tähed turundusmaailma nagu partisani turundus (guerrilla marketing), mille puhul väikese eelarve ja käepäraste vahenditega üritatakse vastu saada suurettevõtete turundusmeeskondadele. Meeskondadele, mille turunduseelarve on kordades suurem.

Partisani turunduse innovaatiliset lähenemised on toonud meile mitmeid märkimisväärseid loomingulisi lahendusi.

Tyskie õlu:


Kopenhaageni loomaaed:


Autovelgede reklaam:


Eestisse viimastel aastatel jõudnud innovaatilistest lähenemistest oli Coca-Cola purkide automaadid, mis võimaldasid enda nime ja soovitud tekste purgi peale lisada. Kampaania, mis suutis emotsionaalselt panna inimesi ühendust tundma Coca-Cola brändiga ja üksteisega purke kinkides. Coca-Cola on tuntud kui bränd, mis suudab leida ühenduse miljonite inimestega üle maailma. Üks nende viimaseid lähenemisi oli Coca-Cola purk, mida sai teha poolseks ja jagada oma sõbrade/kaaslasega.

 Eestis aga jääme veel uusi innovaatilisi lahendis ootama. Telereklaamides on suurimaid uuendusi 3D tehnoloogia tavapärane kasutamine reklaamides. Isegi päriselulised loomad on asendatud 3D tehnloogia abil kuvatavate rääkivate loomaden Vivus reklaamides ja Swedbanki reklaamides. Digitaalmeedia ülikiire areng on tekitanud nõudluse uut tüüpi agentuuride ja lahenduste järgi. Võimalusi peitub ja järgmised aastad toovad vastuse, kes suudab ka neid võimalusi edukalt ära kasutada.

 

 

 

10
Jul
2014

13:34

Innovatsioon ja talendid Leedu moodi

 

Eesti “Talendid koju” kampaanias on möödas juba kaks aastat. Tundeid kütab see teema endiselt. Eesti eelmise aasta parima idufirma juhatuse esimees Taavet Hindrikus läks aasta alguses isegi nii kaugele, et ütles antud projekti kohta "kogu "Talendid koju" teema on üks suur jura, mille peaksime lõpetama". Kas ja palju on antud kampaania ja üldine teavitustöö mõju avaldanud, seda võib igaüks ise hinnata. Näiteks, kui palju üks maailmakuulus talent võib ära teha koju naastes ja millist innovaatilisust endaga kaasa tuua, leiab aga lähedalt. Paarsada kilomeetrit lõuna poole, Leedust.


Kaunases sündinud ja 11-aastaselt Austraaliasse kolinud Antanas Guoga (tuntud nime järgi Tony G) on üks karismaatilisemaid mängijaid pokkerimaailmas. Meie “Talendid koju” sihtis küll koju meelitama oma projekti raames välismaale õppima ja tööle läinud noori aga tänaseks 40-aastane Tony G naases kodumaale loetud aastad tagasi. Tema tegemised seonduvad Leeduga aga järjest enam. Lihtsalt pokkeri mängija ei ole Tony G juba ammu olnud. Juba 2002 aastal lõi ta pokkeri uudisteportaali PokerNews.com, millest sai kiiresti üks juhtivamaid keskkondasid enda valdkonnas. Lihtsalt öeldes Tony G ostis domeeni, palkas mõned arendajad ja asus artikleid kirjutama. Juba paari aasta jooksul võttis ta ette laienemise tuttavatele turgudele Skandinaavias ja lasi välja lehekülje UK versiooni. Järgnesid mitmete teiste Euroopa riikide lehed. Nüüdseks on ettevõttel on üle 30-ne kontori erinevates riikides. Lehekülg on ka eesti keeles ja üks oma valdkonna liidreid. Lehekülje edu põhineb suuresti uuenduslikult lähenemisele, kus uute riikide jaoks leiti kohalikke pokkerispetsialiste, kes hakkasid haldama kohalikku riigi osa. Loodi universaalne pokkeri õppematerjalid, mida tõlgiti erinevatesse keeltesse ja loodi lojaalne lugejaskond. Edu saavutati just innovaatilisusega ja suurepärase mainega pokkerimängijate seas.

Foto: Maksim Tund
Foto: Maksim Tund

Edasi järgnesid oma TonyBet spordiennustuse portaali loomine. Ettevõte, mis lisaks spordiennustamisele tõi tulule esimesena maailmas internetis rahaliste panuste peale mängimise võimaluse kaardimängus nimega Hinna pokker. Mäng mis on maailmas järjest populaarsemaks muutumas. Tony G nägi aga mängu potentsiaali, lisas oma nišši ja tuli turule. Uuenduslikke lähenemisi on ta ka integreerinud alates Leedu korvpallikoondise tegemistest kuni oma isikliku hotelli Tony Resort loomiseni.

Tony G on Leedus tuntud mitte ainult pokkerimängijana, ta on ka edukas ettevõtja ja filantroop. Kuulsus, kelles rahvas peab lugu ja armastab. Tulemuseks on eelmise kuu lõpus toimunud Euroopa Parlamendi valimised, milles valiti Tony G Euroopa Parlamenti, olles üks Leedu viieteistkümnest saadikust. Järjekordne suurepärane saavutus tema elus. Tulemus mida vähesed oskasid oodata aga mille üle paljud pokkeriringkondades üle maailma tunnevad uhkust. Euroopa Parlamenti läheb Tony G enda sõnul läheb liberaalide eest Leedut muutma. Seega tekib küsimus, palju on üks nn tagasi tulnud talent väärt riigile. Palju toob ta endaga kaasa uusi innovaatilisi mõtteid ja lahendusi. Leedu Tony G näide annab ilmekalt mõista, et seda on peaaegu võimatu mõõta. Kindlasti ei ole Antanas Guoga veel lõpetanud oma panuse andmist aga tema tegemistest võib juba praegu eeskuju võtta.

 

Viimati lisatud

Inimesed Organisatsioonid
Oliver Korjus Olikor OÜ
Svajune Sabaliauskaite Haldja kodu
Kaspar Oit Ykköskumppani OÜ
Tatjana Koristo OÜ
Omalaen OÜ Omalaen OÜ

Sirvi tegevusala järgi

OLME (21)
Lihtsad asjad kodus, tööl, tänaval
MAJANDUS (167)
Äri, tootmine, teenindus, kaubandus, põllumajandus, toote- ja teenusearendus
HARIDUS (45)
Alg-, põhi-, kesk-, kõrg-, kutse-, eriharidus, teadus
KULTUUR (25)
Kujutav kunst, arhitektuur, disain, film, muusika, kirjandus, teater, üritused, meelelahutus
ÜHISKOND (62)
Riik, avalik sektor, haridus, sotsiaalne innovatsioon, mittetulundustegevus, kodanikualgatus
KOMMUNIKATSIOON, MEEDIA, LOOVTÖÖSTUS (97)
Portaalid, trükimeedia, TV, raadio, suhtlusvõrgustikud, reklaam, kirjastused
TEHNOLOOGIA (93)
IKT, energeetika, ehitus, keemia, mehhatroonika, ökoloogilised tehnoloogiad, tootearendus
TERVIS JA LOODUSKESKKOND (17)
Inimese vaimne, füüsiline ja sotsiaalne heaolu, looduskeskkond, maavarad, keskkonnakaitse
JUTTE MAAST JA ILMAST (44)
Kõik, mis mujale ei sobi, sh mõtisklused innovatsiooni enda üle

Kuidas registreeruda?

Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!

Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.

ÜRITUSED

UUED Liitujad