May
2012
10:47
Feanor OÜ sensors and UAV business
Feanor OÜ enters UAV business in 2012 through a cooperation with Shenyang Aerospace in Shenyang, Liaoning province, Nort East China. Feanor will be responsible for design and integration of sensors into existing autopilot hardware and further development of low cost autopilot platforms based on Atmega2560 (GPS, altimeter, magnetometer and dataflash included), using Invensense 6DoF MPU-6000, autonomous take-off and landing.
When using the internal sensor fusion processor of the MPU-6000, more than half of the Atmega2560 processing capacity is free for new advanced features to be exploited.
Feb
2012
22:41
Organismi diagnostika - inimkeha koostise mõõtmine ja jälgimine
NAGU "TEHNOÜLEVAATUS" INIMKEHALE
Me käime autoga tehnokontrollis kuna see on väga tarvilik masin ja seda on palju vaja kasutada. Oma keha on meil ka vaja palju kasutada. Ja see on vaja hoida töökorras.
Mis see organismi diagnostika on?
Organismi ja keha kompositsiooni näitajate mõõtmine ja võrdlemine normi suhtes ja seisukorra uurimine võimalike rikete ennustamiseks ja ennetamiseks.
Kuidas see mõjub?
- Tõstab terviseteadlikust. Saada teada, mis enda sees toimub, on silmiavav kogemus.
- Rõhutab elustiili mõju tervise seisundi muutumisele.
- Muutumiste jälgimine motiveerib pingutama seisundi parandamiseks kuna silmale nähtamatuid muutumisi on võimalik jälgida masinaga regulaarselt. Muutumiste jälgimiseks, nt trenni või kaalu langetamise perioodil, käige mõõtmisel iga 1 kuni 3 kuu tagant. Kõike, mida jälgida, areneb!
- Aitab ennetada ja ette näha tekkida võivaid terviseprobleeme. Väga informatiivne üle 40 aastastele.
- Propageerib elementaarset tervislikku käitumist ja harjumusi.
Miks jälgida keha koostise muutumist?
Kui sa jälgid muutumisi, näed oma pingutuste tulemusi ja see motiveerib edasi pingutama eesmärgi (kaal alla, lihast juurde jm) saavutamiseks!
Peamised koostisosad ja mille muutumine on informatiivne keha tervisliku koostise kontekstis
LIHASED
Lihased koosnevad u 73% veest. Lihased on raskemad (1,06 kg/L) kui rasv (0.9196 kg/L). Selle järgi on lihaskude u 15% tihedam kui rasvkude. Olles teinud nt 2 kuud ülepäeviti intensiivselt trenni, on rasva kogumass vähenenud; suurenenud proteiini (“puhta liha”) ja vee mass. Kogumass on vähe muutunud (või üldse mitte), aga on muutunud selle massi koostis! Ümbermõõdud on vähenenud, riided mahuvad paremini selga.
Eristatakse skeleti-, südame- ja silelihaseid:
- Südamelihased – talitlus ei allu inimese tahtele. Leidub ainult südames. Töötavad automaatselt, st tõmbuvad rütmiliselt kokku, välisärritustest sõltumata.
- Silelihased – vooderdavad siseelundite seinu. Tõmbuvad kokku aeglaselt ja inimese tahtest sõltumata.
- Skeletilihased – tahtele alluvad. Skeletilihaste ülesanne on liigutada skeleti osi ja kindlustada sel teel keha ja selle üksikosade liikumine. Keskmine mees koosneb u 42% skeletilihastest ja naine u 36%. Puhkeolekus kulutab skeletilihas 13 kcal/kg kohta päevas. Rasvkude seevastu 4,5 kcal/kg kohta päevas ja luukude 2,3 kcal/kg kohta päevas. Lihastreening (anaeroobne) aitab kiiremini rasva põletada kui aeroobne, sest kulutab kaloreid ka taastumise ajal, nn “järelpõlemise” ajal kui lihased kasvamiseks energiat kulutavad. Kaalust juurde võtmine puhta liha arvelt on juba omaette kunst ja teadus.
RASV
Eluks vajalik minimaalne rasva osakaal võib meestel olla 2-5 %, naistel 8-13%. Kuid keskmine R% meestel on u 10-20% ja naistel u 20-30%. Tervislik ja esteetiline rasvaprotsent võiks olla normivahemiku alumises pooles. Normid erinevad vanuseti ja sooti (vt rasvaprotsendi normitabelid). Rasva kogust kehas saab normeerida kaloraaži korrigeerimisega (“sisse söödavad” kalorid vs kulutatud kalorid). Sama KMIga inimestel võib olla täiesti erinev lihaste ja rasva suhe.
- Nahaalune (subkutaanne) - PEAMINE reguleeritav komponent saavutamaks esteetilist (reljeefset/saledat) keha. Liigne rikub keha üldilmet kuna see ei hoia reljeefi. Selle vähendamiseks tuleb alandada üldrasva suhet lihasmassi. See paikneb suhteliselt ühtlaselt üle kogu keha, lokaalset rasvapõletust meetodit ei ole. Selle paiknemist paiknemist/ladestumist mõjutab natuke ka geneetiline tegur.
- Siseorganeid ümbritsev rasv (vistseraalne) – silmale mittenähtav. Vanusega selle kogus suureneb, eriti meestel. “Ümmargune õllekõht” võib viidata liiga kõrgele vistseraalse rasva kogusele. Pikema aja jooksul on see ohtlikum kui liigne nahaalune rasv. Soovitav hakata jälgima meestel vanusest al. 40.
VESI
Päeva jooksul keha kogumass kõigub vee arvelt. Sellepärast hommikul ja õhtul kaaludes näitab kaal erinevat kogumassi numbrit. Ei ole tervislik kaalu alandada veetaseme arvelt. Vee hulk meie kehas sõltub vanusest, imikutel moodustab vesi 75%, noorukitel 65%, täiskasvanutel 60% ning eakatel inimestel 55% kehamassist. Vee kogus suureneb lihasmassi suurenemisega.
2% veekadu toob esile janutunde ja alandab töövõimet.
6% vedelikukaotus on juba tõsine takistus sportimisel – tekib nõrkus ja agressiivsus,
üle 18% vedelikukaotus on aga eluohtlik.
Kofeiini sisaldavad kohv, tee ja koolajoogid, samuti alkohoolsed joogid suurendavad vedeliku väljutamist organismist, kuna kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus.
Teoreetiline veevajadus on 28-35 ml/kg kohta ööpäevas. See on individuaalne. Sõltub kehalisest aktiivsusest, konkreetse organismi eripärast jt teguritest.
MINERAALID
Mineraalidest on kohane jälgida kaltsiumisisalduse muutumist kuna see on kõige tähtsam mineraalaine inimese organismis, sest sellest sõltub luude tugevus, aga ka hammaste, küünte ning juuste tervis.
Kaltsium moodustab umbes 2% kehamassist ja 40% keha mineraalainete massist.
99% ehk umbes 1000–1500 g kaltsiumi asub inimese luustikus lahustumatute kaltsiumisooladena. Ülejäänud hammastes, pehmetes kudedes ja rakuvälises vedelikus.
Kaltsiumisisaldust aitab normis hoida ja suurendada:
regulaarne füüsiline koormus;
mitmekülgne toitumine (peab olema piisav kaltsiumi, D-vitamiini ja valke).
Kui teil ei ole just meditsiinilist olukorda, on need kaks meetodit peamised, mis hoiavad keha Ca-sisalduse korras.
Seda vähendavad või hoiavad madalal:
vähene kehaline aktiivsus;
liigne C-vitamiini tarbimine, oakohviga liialdamine;
gaseeritud joogid;
alkohol ja suitsetamine;
liigne valgu, suhkru, rasva ja soolasisaldus toidus;
menopausi eas naistel östrogeeni taseme vähenemine.
Atleetidel on tavaliselt luude Ca-sisaldus kõrgem, s.t. luud on tugevamad. Kaltsiumipreparaate (ja toidulisandeid üldse) võtke lisaks AINULT arsti soovitusel. Töökorras keha peab mineraalide omastamise ja hoidmisega ise hakkama saama.
KOKKUVÕTTEKS
Tähtis on hoida keha ehituse näidud tervislikus vahemikus, kui sihtida maksimaalselt esteetilist kompositsiooni. Nüüd kui teate, kuidas keha koostis muutub/võib muutuda kehalise aktiivsusega, näete et kogumassi numbris (kg) ja KMI’s on vähe infot.
Läbileierdatud “koolipingi-jutt”, et tehke sporti ja toituge mitmekesiselt kehtib endiselt! Ülalt lugesite, kuidas see numbriliselt avaldub ja näete, et see on ENDISELT EFEKTIIVNE VALEM HOIDMAKS KEHA VORMIS JA TÖÖKORRAS.
Veel: organismidiagnostika.ee
Dec
2011
22:07
Wind turbine gear technology
Feanor OÜ will start in 2012 a project to develop single flank measuring systems with a Chinese manufacturer of gear shaping machines, for large internal gears (see picture) of blades (diameter up to 3000 mm). Single flank will use two rotational encoders to detect surface, pitch and runout errors, and carefully designed master gears. The software will include also a gear noise analysis (Fourier), although the noise generated by the transmission system is a small fraction of the total generated noise, mainly due to the turbine blades passing through the air as the hub rotates.Noise from the gearbox and generator is contained within the nacelle by sound insulation, isolation materials and gear design.
We have already great interest from one Danish and one Finnish company involved in gears for wind turbines. The idea for this measuring technology started originally in Estonia a couple of years ago, but was never supported and we decided therefore to work on it with foreign partners with the new R&D center in China. Feanor OÜ has been working on gear technology for radar systems, where pitch control is extremely important.
In order to keep proposals running within the EU, Feanor OÜ is also planning a R&D office in Bucharest (Romania). We have noted that Romanian agency actively supported national proposals, has a dynamic approach and focuses on automotive and mechatronics companies. This environment could support our research initiatives in future FP7 calls.
Nov
2011
12:49
Google vallutab turismimaastiku
Google on osavalt võidelnud omale koha inimeste igapäevaelus. Miljonid lojaalsed kasutajaid on võib olla et isegi sõltuvuses mitmetest Google’i toodetest. Piisab vaid uue ideega turule tulla, kui juba on entusiastid internetiavarustes ootamas. Viimasel ajal on Google oma haaret tunduvalt laiendanud sammuga sotsiaalmeedia maailma Google + näol ning Google Offersiga asunud vallutama sooduspakkumiste turgu. Järgmine loogiline samm on astuda turismi valdkonda ning Ühendriikides on sellega juba vaikselt algust tehtud.
Esimesed sammud turismimaastikul
Turismimaastiku vallutamiseks on tarvis täie töökindluse juures olev Google Hotel Finder muuta online reisibürooks. Hetkel lahutab Google’it täieõiguslikuks reisibürooks saamisest veel ainult võimalus broneerida. Online reisiagentuuri alustalaks on just tõsiselt võimas otsingumootor ja selles vallas Google’il vastaseid ju tegelikult pole.
Laienemise plaani toetavad ka juba olemas olevad vidinad. Google Flights (odavaimate) lendude leidmiseks, suhtluskeskkond Google + ning hiljuti lisandunud kasutajate hinnangutel põhinev online restoranide kriitik Zagat. See kõik muudab Google’i tulevikus turismimaastikul arvestatavaks tegijaks. Ainuüksi USA’s oli eelmisel aastal hotellinduse käive 120 miljardit dollarit ning kui lisada ka ülejäänud maailm, siis Google on sihikule võtnud väga kasumliku turu.
Google’i lojaalsete kasutajate hulk on hirmuäratavalt suur: ligi 90 protsenti otsingutest sooritatakse Google’i abil. Gmail, Docs, Maps ning Reader on vaid üksikud Google’i võimalused, mida päev-päevalt kasutatakse. Miljonid, kes seni Google’i toodetele panustanud on, jäävad arvatavasti brändile truuks ka tulevikus hotelle ja lennupileteid otsides. Hotellide jaoks tähendab see suuri pingutusi, et Hotel Finderi spotlightis märgitud saada.
Kuidas Hotel Finder toimib?
Hotel Finderi kasutajatel on võimalus määrata kaardil piirkond, kus nad hotelli leida soovivad. Kaardiks on loomulikult Google Maps, millega saab huvi pakkuva hotelli naabruskonnast visuaalse ülevaate.
Lisaks pakub Hotel Finder uudset võimalust valikusse jäävate hotellide hindu võrrelda. Et turisti jaoks asja veelgi mugavamaks teha, saab Hotel Finderi abil vaadata ka oma valitud alas olevaid populaarseid kohti, mis külastamist väärivad.
Ameerika Ühendriikides kogutud statistika kohaselt broneerib ligi 50 protsenti inimestest oma reisi veebikeskkonnas, mille eeldatav turuosa tõuseb sel aastal 146 miljardi dollarini. Google’i liitumine online reisikorraldajate ridadega tõstab antud valdkonna populaarsust ja kasumlikkust veelgi. Google’i selline samm kasvatab paratamatult online broneeringute turuosa ning kuigi paljud eelistavad traditsioonilist puhkuse planeerimist, peavad reisiagendid oma pea tööle panema, et konkurentsis püsida.
Mida toob tulevik?
Ka teised online reisiagentuurid peavad pingutama, et oma turuosa säilitada. Google’il on olemas korralik infrastruktuur ja finantsilised ressursid. Lisaks veel palju potentsiaali, suured ambitsioonid ja põhjalik teadmistepagas. Lisada sinna online broneeringute arvu pidev kasv, seal liikuvad suured summad ja lojaalne kasutajate hulk ning Google on valmis turgu vallutama. Teistel ei jää üle muud kui tempos püsida. Google’i tegijad ise väidavad, et neil ei ole plaani turismisektorisse laieneda ning nende roll piirdub vaid informatsiooni jagamise ja kasutajate kogemuste talletamisega. Kas see ka nii jääb, näeme vast juba lähitulevikus.
Autor: Svea Anijago
Nov
2011
00:00
Intervjuu Elias Torresega
Elias Torres on loovmõtleja ja arhitekt, kes on viimaste kümnendite jooksul köitnud tähelepanu väga eriilmeliste töödega alustades detailsest tänavamööblist ning lõpetades ulatuslike linnaruumi kujundusprojektidega. Ta on üks peaesinejatest Tallinnas novembri alguses toimuval rahvusvahelisel maastikuarhitekuuri kongressil „Mind the Gap. Landscapes for a New Era“.
Kongressi eel leidis Elias aega vastata paarile küsimusele.'
Oled üks peaesinejatest Euroopa Maastikuarhitektide Föderatsiooni regionaalsel kongressil “Mind the Gap. Landscapes for a New Era” (Eesti keeles ‘’Märka tühimikku. Uue ajastu maastikud’’). Tühimikud linnasturktuurides ning – elus ilmnevad kõikides linnades. Mida tähistab "tühimik" Sinu jaoks? Miks tühimikud ilmnevad? Kas alati on vaja tühimikke täita?
Tühimik: täitmata ruum; kuristik või lahutav osa mägede vahel, jne.
(The Advanced Learner’s Dictionary of Current English. / Oxford University Press)
Mäed ning neid lahutavad osad moodustavad lahutamatu liidu. Sama juhtub ka ehitiste ning neid piiravate mitte ehitatud ruumidega.
Nende tühimike teiseks funktsiooniks on pakkuda hoonetele päikest, õhku ning vaateid. Samal ajal saab ehitiste fassaadist vertikaalne avalik nägu avalikule ruumile; üldiselt on nende kohalolek võimsam kui lamedal avatud ruumil. Tähtis on meeles pidada, et nii vertikaalne kui horisontaalne arhitektuur loob avalikke ruume.
Ettevõtted peavad looma sünergia hoonete, avaliku ruumi ja inimeste vahel, mis tulemuseks on head linnad ja linnakodanikud.
Kongressi eesmärgiks on pakkuda akadeemikutele, professionaalidele ning valdkonna spetsialistidele võimalust jagada kogemusi kuidas luua linnaruumi, kui võimalik on kasutada erinevate valdkondade võtmeoskusi. Toetudes enda kogemustele, mida pead tähtsaks arvesse võtta avalike ruumide loomisel linnakeskkonnas?
Avalikud ruumid linnakeskkonnas peaksid olema kohad, kus uued kollektiivsed suhted saaksid potensiaalselt olla sotsiaalsete, isegi ootamatute kogemuste toimumiskohaks.
-
Uued kohad, mis ’’räägivad’’ adekvaatselt neid ümbritsevaga või kaasajastatud eksisteerivad paigad, jättes samal ajal alles nende identiteedi.
-
Kohad, mis nõuavad austust, lugupidamist ja ülendavad lustakust.
-
Paigad, mis säilitavad oma terviklikkuse ka sel ajal, mil neid kasutatakse.
-
Kohad, milledel on põhiolemuslik disain ning mis väldivad tarbetust.
Kui rääkida asukohast, siis pole avaliku ruumi projektidel konkreetseid piiranguid. Kuid kahtlemata saavad nad osaks teistest ehitistest või avalikest ja/või eravalduses olevatest avalikest ruumidest, mis neid ümbritsevad.
Piiranguid seavad defineeritud geomeetrilised tsoonid, kus vajalikud muudatused on vaja ellu viia ruumi parandamise eesmärgil. Ära ei saa unustada ka teisi piiranguid, milleks on majanduslikud ressursid, mida antud ruumi loomiseks on võimalik kasutada.
Paljudes riikides on suurimaks väljakutseks avaliku ja erasektori koostöö puudulikkus maastiku- ja linnakeskkonna projektide planeerimisel ja elluviimisel. Mida arvad – kuidas sellele väljakutsele lahendus leida?
Olen veendunud, et avaliku ja erasektori vahelise tasakaalu leidmine avaliku ruumi projektides on vajalik. See tasakaal peaks juhinduma üldisest huvist ning saama alguse ühiste reeglite loomisest.
Viimati lisatud
Inimesed | Organisatsioonid |
---|---|
Evelin Kaan | Reivett OÜ |
Onedayhistory | Onedayhistory.com |
Reimo Laask | NUPUTAJA OÜ |
Artur Gradov | Abimate |
Maretta Vainumäe | TransLanguages OÜ |
Sirvi tegevusala järgi
OLME (21)Lihtsad asjad kodus, tööl, tänaval
MAJANDUS (167)
Äri, tootmine, teenindus, kaubandus, põllumajandus, toote- ja teenusearendus
HARIDUS (45)
Alg-, põhi-, kesk-, kõrg-, kutse-, eriharidus, teadus
KULTUUR (25)
Kujutav kunst, arhitektuur, disain, film, muusika, kirjandus, teater, üritused, meelelahutus
ÜHISKOND (62)
Riik, avalik sektor, haridus, sotsiaalne innovatsioon, mittetulundustegevus, kodanikualgatus
KOMMUNIKATSIOON, MEEDIA, LOOVTÖÖSTUS (97)
Portaalid, trükimeedia, TV, raadio, suhtlusvõrgustikud, reklaam, kirjastused
TEHNOLOOGIA (93)
IKT, energeetika, ehitus, keemia, mehhatroonika, ökoloogilised tehnoloogiad, tootearendus
TERVIS JA LOODUSKESKKOND (17)
Inimese vaimne, füüsiline ja sotsiaalne heaolu, looduskeskkond, maavarad, keskkonnakaitse
JUTTE MAAST JA ILMAST (44)
Kõik, mis mujale ei sobi, sh mõtisklused innovatsiooni enda üle
Kuidas registreeruda?
Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!
Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.