Feb
2011
08:42
What IF… disain aitaks parandada haiglakogemust?
Haiglad ning polikliinikud on tihti paljudele, kes seostavad eelpool mainitud kohti traumaatiliste kogemustega või tunnevad end asuvat kõrge stressimääraga keskkonnas, hirmutavad keskkonnad. Tõsiasi, et viibitakse haiglas, viitab mitmele tagajärgele, mis ei aita inimestel end mugavalt tunda ning võib põhjustada rahutust, hirmu ja üksindust. Tervishoiusektoril seisab ees veel pikk tee parandamaks meie haiglakogemust. Kuigi, juba võib leida mõned töötavad näited.
Kas kujutad ette patsienti, kes muudab oma ümbruse isiklikumaks ning disainib lõõgastava keskkonna valides pildid, mis ’’kaunistaksid’’ palati või miksides kokku spetsiifilised helid? Selline kogemus on võimalik Philipsi veetud pojektile Ambient Experience, mille eesmärgiks on positiivselt mõjutada patsientide mugavust, inimkontakti, individuaalsust ja efektiivsust. Eemärgi saavutamiseks kasutatakse tehnoloogiat, mis aitab disainida multisensoorse kogemuse. Ambient Experience sihiks on haiglakülastuse stressitaseme vähendamine.
Philips poolt läbi viidud testid kinnitasid, et kui patisendid saavutavad teatava kontrollitunde, on nad prodetseduuride osas sundimatumad. Sellepärast ongi initsiatiivi eesmärgiks patsientide aktiivne kaasamine protsessi. Andes haiglaravil olevale inimesele võimaluse oma keskkonda isikupäraseks muuta kasutades temaatilisi pilte, valgustust ning häälti, mis tekitab patsientides kontrollitunde ja aitab ühtlasi kaasa kindlus- ning mugavustunde tekkele.
Mõnikord on oote- või ettevalmistusruum esimene pilguheit uude lähenemisse tervishoiuhoolduses. Töötajate juhendamisel tutvustatakse patsientidele kontseptsiooni ja enne läbivaatusruumi sisenemist palutakse valida meeldiv teema. Tahvelarvuti puuteekraan on kasutajasõbralik ning ligipääsetav ning annab patsientidele, eriti lastele, tunde, et nad on protsessi aktiivselt kaasatud.
Paljud läbiviidud uuringud kinnitavad, et ravi töötab seda enam, mida mugavamalt patsiendid end tunnevad ning mida madalam on nende stressitase.
Sellised teenused peaksid olema benchmarkid tervishoiusektoris, kus tähelepanu suunatakse patsientide heaolule, tõstmaks seeläbi ravi tulemuslikkust ning samaaegselt vähendamaks patsientide kannatusi.
Ambient Experience on üks Barcelona Innovatsiooniklastri edulugusid, näitlikustamast D-Tervist, ühte klastri strateegilistest valdkondadest, mille eesmärgiks on parendada meditsiinilise ravi tulemuslikkust, tervisekeskuste efektiivsust ning inimlikustada keskkonda nii patsientide kui töötajate jaoks.
Uuri lisaks projekti Ambient Experience kohta.
Autor: Carles Barbero, Barcelona Disainikeskuse kommunikatsioonidirektor
"Haigla" (mugandus haigemajast) raviaasutuse nimena on kohatu ja ei soosi haigete tervenemist kuidagi, pigemini pärsib seda ning eeldab leppimist saatuse või ettemääratusega.
"Tervela" süstiks patsientidesse mõningase lootusekiirekese.
Mait, Sinu positiivne vaatenurk on väga värskendav! Mulle idee meeldib.
Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud!
Viimati lisatud
Inimesed | Organisatsioonid |
---|---|
Evelin Kaan | Reivett OÜ |
Onedayhistory | Onedayhistory.com |
Reimo Laask | NUPUTAJA OÜ |
Artur Gradov | Abimate |
Maretta Vainumäe | TransLanguages OÜ |
Sirvi tegevusala järgi
OLME (21)Lihtsad asjad kodus, tööl, tänaval
MAJANDUS (167)
Äri, tootmine, teenindus, kaubandus, põllumajandus, toote- ja teenusearendus
HARIDUS (45)
Alg-, põhi-, kesk-, kõrg-, kutse-, eriharidus, teadus
KULTUUR (25)
Kujutav kunst, arhitektuur, disain, film, muusika, kirjandus, teater, üritused, meelelahutus
ÜHISKOND (62)
Riik, avalik sektor, haridus, sotsiaalne innovatsioon, mittetulundustegevus, kodanikualgatus
KOMMUNIKATSIOON, MEEDIA, LOOVTÖÖSTUS (97)
Portaalid, trükimeedia, TV, raadio, suhtlusvõrgustikud, reklaam, kirjastused
TEHNOLOOGIA (93)
IKT, energeetika, ehitus, keemia, mehhatroonika, ökoloogilised tehnoloogiad, tootearendus
TERVIS JA LOODUSKESKKOND (17)
Inimese vaimne, füüsiline ja sotsiaalne heaolu, looduskeskkond, maavarad, keskkonnakaitse
JUTTE MAAST JA ILMAST (44)
Kõik, mis mujale ei sobi, sh mõtisklused innovatsiooni enda üle
Kuidas registreeruda?
Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!
Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.