Logi sisse:
kasutajanimi parool
29
Aug
2011

11:59

InnoNews intervjuu Josyane Franciga, Cité du design de Saint-Etienne rahvusvaheliste suhete juhiga

16.-25.septembril on Tallinn uuendusmeelsete disainihuviliste päralt- toimub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 progrmmi kuuluv Euroopa Innovatsioonifestival IF... ja Disainiöö. Festivali raames avatakse Arhitektuurimuuseumis ulatuslik Prantsuse disaininäitus Saint-Etienne design - creative city for all by Cité du Design, mis keskendub urbanistlikele projektidele. .

InnoNews intervjueeris Josyane Franci (JF) , Cité du design de Saint-Etienne, rahvusvaheliste suhete juhiga.

1.     Prantsuse disaini näitus „St Etienne For All“ (St Etienne Kõigile), mis organiseeriti koostöös Cité du designiga, kuulub IF... Tallinna Innovatsioonifestivali kavasse, mis keskendub ideele „disain kõigile” ja sotsiaalsele kaasatusele. Kuidas seostub Sinu korraldatav näitus festivali üldteemadega?

JF: Cité du design pakub külastajatele valikut projektidest, toodetest, esmastest lahendustest ning disainialastest uuringutest, mille puhul on lähtutud ideest “kujutlusvõime ja innovatsioon kõigile”. Mõned neist olid väljas ka eelmise aasta rahvusvahelisel Saint-Etienne’i Disainibiennaalil. Tallinna festivali näituse eksponaatide valiku tegime me Saint-Etienne Cité du designi, disaini- ja kunstikooli, disainerite ja firmade projektide seast, lähtudes festivali kesksetest ideedest „disain kõigile” ja sotsiaalne kaasatus ning keskendudes ka sellele, et näitus tutvustaks meie linna kui disainilaboratooriumit. Näitus ei anna ammendavat ülevaadet antud teemast, kuid me loodame, et see tutvustab Saint-Etienne Cité du designi. Meie eesmärgiks on edendada sellist disaini, mis vastab inimeste vajadustele, mille valmimisel on kasutatud uusi meetodeid, ning mis keskendub inimesele läbi erinevate kujutiste, objektide, keskkondade ja avaliku ning erasektori teenuste.

 

2. Millega Cité du design tegeleb ning millised on selle organisatsiooni tegevuse eesmärgid?

JF: Saint-Etienne Cité du design on organisatsioon, mis tegeleb disaini vaatlemise, loomise, õpetamise, koolitamise ja uurimisega. Cité du design ning Saint-Etienne’i Kõrgem Kunsti- ja Disainikool (endise nimega Regionaalne Kaunite Kunstide Kool) ühendasid oma jõud ühtse eesmärgi nimel, et arendada teadust ja innovatsiooni läbi loomingu. Cité du design ühendab disaini kultuurilised ja majanduslikud aspektid, seob teadus-, majanduslikke ning territoriaalseid arenguprojekte ning korraldab üritusi nagu Rahvusvaheline Disainibiennaal, mida Cité du design on alates 2006. aastast iseseisvalt korraldanud (aastatel 1998-2004 korraldas Biennaali Kaunite Kunstide Kool). Cité du design erineb teistest Prantsusmaa disainiinstitutsioonidest selle poolest, et see keskendub ühele teemale, milleks on disain muutuvas sotsiaalses plaanis ja disaini majanduslik dünaamika.

Endise Riikliku Relvatehase arhitektuuriline projekt püüab taastada selle Saint-Etienne’i tööstusajaloo jaoks sümboolse maja endise hiilguse. Endine militaartsoon on nüüd kõigile avatud ning selle ümber on tekkimas uus dünaamiline kesklinna linnaosa. Berliini arhitektuuribüroo Lin arhitektide Finn Geipeli ja Guilia Andi eesmärgiks oli luua koht, mis vaatab tulevikku, mis on võimeline arenema ja ajaga kaasas käima, mis omakorda harmoneerub Cité du designi eesmärkidega.

2009. aasta oktoobris loodud Cité du designi finantseerib Saint-Etienne’i linn ning toetavad Rhone-Alpesi regioon, kultuuriministeerium, Rhone-Alpes Regional Direction of Cultural Affairs, Loire Department, Culturesfrance, Euroopa Liit ning partnerite klubi (EDF, La Poste, Cellux, CCI of Saint-Etienne and Montbrison, Orange and Weiss).

Cité du designi tegevuse eesmärgid on järgmised:

·         Inimeste disainiteadlikkuse tõstmine

·         Kõrgema disainihariduse arendamine Rhone-Alpesi piirkonnas

·         Disaini vaatlemine, uurimine ja disainiga eksperimenteerimine era- ja avalike asutuste heaks

·         Innovatsioon ja areng läbi disaini

·         Disainiga seotud tegevuste tähtsustamine näituste, konverentside ja sümpoosionite korraldamise abil

3.     Palun kirjelda lühidalt, millised olid näituse koostamise eesmärgid ning mida põnevat külastaja sealt leida võib?

JF: Meie eesmärgiks on tutvustada Saint-Etienne’i kui linna, kus kunst ja tööstus on omavahel dünaamilises seoses (ja seda juba kaks sajandit). Me soovime teistele näidata, kuidas ühes Euroopa linnas võeti disaini arendamiseks kasutusele omanäoline tööriist Cité du design, mis toetub ümbritseva territooriumi loomevõimele. Tänu Cité du designi tegevusele ning Saint-Etienne’i territoriaalsele dünaamikale määrati Saint-Etienne 2010. aasta novembris UNESCO disainilinnaks ning loomelinnade võrgustiku liikmeks.

Külastaja kutsutakse neljas ruumis laiuavale värvilisele rännakule, kus näidatakse, et disain mängib elukeskkonna muutumises tähtsat rolli, arutletakse territoriaalse konkurentsivõime probleemide ning globaliseerumise ja keskkonnakriisi võimalike mõjude üle nii meie planeedi kui ka kohaliku keskkonna seisukohast. Näitusel on väljas valik projekte, tooteid, esmaseid lahendusi ja disainialaseid uurimistöid, mille eesmärgiks on viia disain ja innovatsioon kõikideni.

Looming ja innovatsioon – tutvustada innovaatilist maa-ala läbi erinevate tegevuste, eksperimentide ja toodete.

Roheline ja jätkusuutlik – näidata külastajatele, kuidas linnas saab ka teistmoodi elada, kuidas inimesi ühistransporti ja muid keskkonnasõbralikke transpordiviise kasutama julgustada ning kuidas saab linnaruumi elanikele tagasi anda nii et seal on meeldivam elada.

Tervis ja disain – esitleda tooteid, tehnoloogilisi uuendusi ja teenuseid, mida on kohandatud vastavalt inimeste vajadustele.

Eksperimendid ja disain – avastada läbi teadusprojektide Prantsuse disainilaboratooriumit.

Me loodame, et näitust külastanud inimesed mõistavad igapäevaelust toodud näidete abil, et disain on osa innovatsioonist ja et linnad saavad ennast disaini abil teistest eristada ning selle abil oma isikupära välja tuua, samal ajal parandades kohalike elanike elukvaliteeti.

4.     IF…Tallinn Innovatsioonifestivali fookuses on disain kõigile ning sotsiaalne kaasamine. Mida sina arvad, rääkides ligipääsetavusest, mida saab kaasaegne disain teha, et sellele kaasa aidata?

JF: Väga tähtis on muuta inimeste arvamust disainist. Disain pole vaid asjad, dekoratiivne kunst ja tööstusdisain. Viimase kümnendi jooksul on maailm muutunud teadlikumaks jätkusuutlikkuse vajadusest ning enam ei disainita mitte inimeste jaoks vaid koos inimestega. Näiteks arutasime me jätkusuutlikkuse teemat 2008. aasta Saint-Etienne’i Disainibiennaali, mida me korraldasime koos City Eco Labiga, ning kuhu me kutsusime John Tackara, kes on Doors of Perceptioni juht. Ta pakkus välja rändprojektide turu, tuues näiteid projektidest, mis on pärit erinevatest maailma riikidest, mida saaks ühendada Saint-Etienne piirkonnas arendatavate projektidega. Selliste suurte muutuste läbiviimisega ei saa disainerid üksi hakkama. City Eco Lab oli koostöös linnaelanikega disainitud inkubaator, mille kontseptsioon põhines kodanikevahelisel koostööl. Disainerid täiustavad esemeid teatud kindla kasutajaskonna jaoks, kuid nende arendatud tööriistu, meetodeid ja teenuseid saab kasutada ka teistes kontekstides ning teha kättesaadavaks suurele hulgale inimestele. See üritus aitas kaasa mitmete projektide alustamisele, mida Cité du design on oma piirkonnas alates 2007. Aastast on arendanud koostöös erinevate disainerite, elanike, organisatsioonide, firmade, kasutajate, õpetajate, uurijate, õpilaste, ekspertide ning paljude teistega. Töö erinevates valdkondades jätkub ka täna ja Cité du design nimetati 2009. aasta lõpus Euroopa Living Lab võrgustiku Design Creative City Living Lab (DCC—LL) liikmeks. Organisatsioon tegutseb nüüd uues loomelinnakus Manufacture Plaine Achille. Cité du designi majandusosakond arendas välja tööriista nimega LUPI® (innovaatiliste meetodite laboratoorium), mille abil saab teha koostööd uute toodetele, teenuste ja süsteemide arendamiseks, mis rikastavad Living Labi.

5.     Millised trendid iseloomustavad innovatsiooni viie aasta pärast?

JF: EL kuulutas 2009.aastal disaini kasutaja-keskse innovatsiooni käivitajaks, mis Aasias toimus juba mõnda aega tagasi. Ma arvan, et disain on tähtis osa innovatsioonist ning disainiuuringuid tuleb arendada nagu teevad näiteks suured autode ja lennukite tootjad. Disain ei keskendu vaid ilusale vormile vaid kasutajasõbralikkusele. Väga tähtis on luua uusi tooteid ja teenuseid, mis võtavad arvesse maailma keskkonna olukorda ja vaatlevad disaini interdistsiplinaarsest vaatevinklist. Disainerid peavad pakkuma ühiskonnale uusi lahendusi, mille tootmiseks kasutatakse vähem ressursse, mida on võimalik taaskasutada ning mis on kasutajasõbralikud ning arvestavad ka vanemate inimeste vajadustega. Vaatamata sellele lasub suur vastutus innovatsioonile kaasaaitamiseks poliitikutel ja firmajuhtidel, kelle otsused saavad vähendada inimkeskkonna mõju loodusele, muuta majanduslikku mõtteviisi inimlikumaks, vähem ärile orienteerituks, solidaarsemaks jne. Disainikoolid peavad viima õpilaste oskused uuele tasemele ning uuendama disainiharidust.

Aga vastusena sinu küsimusele trendide kohta arvan ma, et disaini tulevik näeb ette järgnevaid muutusi:

·         Disain areneb linnades, kus arengu eesmärgil integreeritakse teenuseid vastavalt elanike vajadustele, austades ümbritsevat maastikku ning loodust, kohalikke elanikke ning neid ümbritsevat ruumi.

·         Vananeva ühiskonna vajadused hakkavad disaini rohkem dikteerima.

·         Disainerid õpivad rohkem üksteiselt, jagavad ressursse nagu aeg ja arendavad uusi tööriistu ja platvorme ning teevad koostööd spetsialistidega erinevatelt erialadelt.

·         Sellel sajandil mängivad kindlasti tähtsat rolli disainilahendused, mida saab kasutada looduskatastroofide ja inimeste poolt tekitatud kriiside puhul (hiljuti Jaapanis toimunud looduskatastroofi valguses soovitan lugeda artiklit „How can designers support relief efforts in Japan?“, mis on kättesaadav aadressidelt  http://www.jidpo.or.jp/en/news/2011/0401.html

            http://www.jidpo.or.jp/en/news/2011/0401_2.html

 

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud!

Viimati lisatud

Inimesed Organisatsioonid
Evelin Kaan Reivett OÜ
Onedayhistory Onedayhistory.com
Reimo Laask NUPUTAJA OÜ
Artur Gradov Abimate
Maretta Vainumäe TransLanguages OÜ

Sirvi tegevusala järgi

OLME (21)
Lihtsad asjad kodus, tööl, tänaval
MAJANDUS (167)
Äri, tootmine, teenindus, kaubandus, põllumajandus, toote- ja teenusearendus
HARIDUS (45)
Alg-, põhi-, kesk-, kõrg-, kutse-, eriharidus, teadus
KULTUUR (25)
Kujutav kunst, arhitektuur, disain, film, muusika, kirjandus, teater, üritused, meelelahutus
ÜHISKOND (62)
Riik, avalik sektor, haridus, sotsiaalne innovatsioon, mittetulundustegevus, kodanikualgatus
KOMMUNIKATSIOON, MEEDIA, LOOVTÖÖSTUS (97)
Portaalid, trükimeedia, TV, raadio, suhtlusvõrgustikud, reklaam, kirjastused
TEHNOLOOGIA (93)
IKT, energeetika, ehitus, keemia, mehhatroonika, ökoloogilised tehnoloogiad, tootearendus
TERVIS JA LOODUSKESKKOND (17)
Inimese vaimne, füüsiline ja sotsiaalne heaolu, looduskeskkond, maavarad, keskkonnakaitse
JUTTE MAAST JA ILMAST (44)
Kõik, mis mujale ei sobi, sh mõtisklused innovatsiooni enda üle

Kuidas registreeruda?

Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!

Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.

ÜRITUSED

UUED Liitujad