Logi sisse:
kasutajanimi parool

Tulemused otsingusõnale " strateegia"

 
24
Aug
2010

09:34

Kommenteeri Euroopa uut innovatsioonistrateegiat

 

InnoNews uudiskirjas kutsusime ülesse lugejaid oma kommentaare meil edastama Euroopa Innovatsioonistrateegia kohta.

Strateegiaga saab tutvuda SIIT

Siinkohal saab lugeda Harri-Koit Lahek'i kommentaari:

Investeeringud meie teadusesse ja innovatsiooni rõõmustavad kindlasti kõiki, nii teadlasi, sh loov- ja rakendusteadlasi, ettevõtjaid, tootearendajaid, disainereid, töövõtjaid jpt.

Negatiivselt uudsena mõjus mulle infos nanotehnoloogia-alaste uurimistööde puhul märgitud lisatulemid – patentimis- ja turustusvõimalused. Ilmselt peetakse silmas patentimisvõimalusi ettevõtetele olulistes turustus- ja eksportriikides. Selliseid patentimis- ja turustusvõimalusi peaks tekkima ka teistes uurimis- või arendusvaldkondades ning oleks viga piirduda ainult nanotehnoloogiaga.

Teatavasti tekivad patentimisvõimalused siis kui väljatöötatud lahendus vastab patentse leiutise kriteeriumitele. Leiutis on patentne, kui see on uus, omab leiutustaset ja on tööstuslikult kasutatav (nt patendiseadus § 8 (1). Leiutis on uus, kui see erineb tehnika tasemest (§8 (2)). Patentimisvõimalust ettevõttele ei tule kui patentset leiutist välja ei töötata. Patentse leiutise kriteeriumid ei ole kõikides riikides ühesed, sest tööstusomandi kaitsel kasutatakse territoriaalsuse põhimõtet. Turustusvõimalust meil ei teki (probleemideta) toodetele-tehnoloogiatele ka siis kui turustus- ehk eksportriigis meie toodetes-tehnoloogiates kasutatud lahendused rikuvad kellelegi teisele varem eksportriigis välja antud tööstusomandi ainuõigusi. Samuti ei saa rääkida mingitest erilistest turustusvõimalustest kui  tootes kasutatud lahendused ei loo tootes mingit erilist kvaliteedi- või hinnaeelist (toote omahinnast tulenevat) võrreldes teiste turuosaliste analoogsete toodetega.

Kindlasti on karmilt öeldud, kuid investeeringutel teadusesse ja innovatsiooni ei ole erilist mõtet juhul kui selle tulemusena ei teki uusi patenditavaid tehnilisi, tehnoloogilisi lahendusi või uusi materjale või turustatavaid tooteid põhjusel, et need ei vasta patentse leiutise kriteeriumitele. Sellistel juhtudel võib olla tegemist rakendusteaduse või arendustegevuse matkimisega, kopeerimisega, petmisega või eesmärgiga saadud investeeringutega  mugavalt ära elada“ vms, mis on sisuliselt teaduseetika küsimused. Siinjuures võib olla ka erandeid, kuid ainult põhjendatud erandeid. Iga uue lahenduse uudsust saab tõestada olemasoleva varasema informatsiooni põhjal. Teadlased, sh loov- ja rakendusteadlased, juhid, ettevõtjad, tootearendajad, disainerid jpt peaksid sellega tegelema igapäevaselt, so arendatavate lahenduste (toodete) patenditavuse küsimustega ja seda mitte ainult nanotehnoloogia valdkondades.

 

Tegutsevate ettevõtete, teadus- ja arendusasutuste nn patendiportfellid peaksid sisaldama reeglina kõiki kehtivaid kaitsedokumente, sh turustus- või eksportriikides välja antud  leiutiste, disainide- tööstusdisainilahenduste, kaubamärkide jt kaitseks. Patendiportfell peegeldab ettevõtete immateriaalset põhivara, sh arendustegevusse tehtud investeeringute tulemuslikkust, tasuvust, inimkapitali taset vms. Patendiportfellid on tänapäeval avatud ju kogu maailmale nt elektrooniliste patendiandmebaaside vahendusel. Näiteks. Jaapani ettevõtja ei pea Eestisse lendama, et uurida vahetult meie ettevõtete patendiportfelle, vaid ta saab neid analüüsida oma töölaua taga ja näha kui palju on meie üks või teine ettevõte loonud endale patentimis- või turustusvõimalusi sise- või välisturgudel ehk püüdu konkureerida globaalsel kaubaturul.

Kuid sellele vaatamata võib ta ikkagi Eestisse lennata veendumaks, et üks või teine ettevõte pole tõepoolest oma kodulehel eksponeeritud tooteid või nendes kasutatud tehnilisi või kujunduslikke lahendusi teistes riikides, sh Jaapanis patenteerinud. Saadud veendumus annab talle võimaluse riskivabalt meie ettevõtte tooteid küsimata üle võtta, toota ja turustada ise sadu kordi suurema käibega.

 

Investeeringud teadusesse ja innovatsiooni on meie ning ka kogu EL võimalus oma mahajäämust muust maailmast vähendada, et selles konkurentsimaailmas paremini toime tulla.

 

Viimati lisatud

Inimesed Organisatsioonid
Mart Stukolkin TrafficShare
Ilja Tihhanovski Intellisoft OÜ
Elis Tootsman Eesti Õpilasesinduste Liit
Elena Volk Les Petites OÜ

Kuidas registreeruda?

Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni in.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!

Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on in.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.

UUED Liitujad