Tulemused otsingusõnale "raha"
Oct
2012
15:05
Kuidas koostada äriplaani?
Ettevõtte äriplaan on vajalik mitte ainult rahastuse leidmiseks (EAS, PRIA, pank), vaid eelkõige iseenda jaoks – et mõelda läbi plaan, kuidas oma äri käima tõmmata. Seega on tegu väga praktilise dokumendiga, mille eesmärk on mõelda läbi äriidee erinevad osad enne, kui reaalselt tegutsema hakkad. Tulemusena võid vältida suurt ämbrisseastumist või leida unistuste äri.
Alustuseks tee salvrätiku peal lihtne tasuvusuuring
Iga äri eesmärk on omanikule kasumit teenida. Seetõttu soovitan, et tee kasvõi kohvikus olles paberrätikule mõned lihtsad arvutused – kas sinu mõttel üldse on rahalist jumet? Alusta sellest, et nuputa välja võimalik müügitulu ja kõik kulud. Kui müügitulu on suurem kui kõik kulud, siis on mõtet ideega edasi tegeleda.
Siinkohal väike hoiatus: alustavate ettevõtjate tüüpiline ämbrikolin on see, et müüki ennustatakse kaks korda suuremaks ja kulusid hinnatakse kaks korda väiksemaks. Et sellist ehmatust ennetada, oleks mõistlik näidata arvutusi kogenud ettevõtjale. Ära karda, et su idee varastatakse või et jääd naerualuseks. Tõesti, äriinimene võib öelda, et arvutused on vigadega ja ei arvesta kõiki asjaolusid, aga see ongi hea õppimine.
Niisiis on hea, kui saad paberile otseselt müügiga seotud kulud (nt. kauba ostmine tarnijalt, müügiboonusega seotud kulud jne) ja püsikulud (nt. sidekulud, kontor, põhipalgad ja maksud). Müügihinda on võimalik määrata olemasolevate konkurentide hinnakirjade põhjal. Kate ehk müügihinna ja müügikulude vahe peaks olema nii suur, et kataks veel lisaks kõik püsikulud ja tekitaks mõistliku kasumi.
Seega kõvasti arvudega mängimist ja arvutamist, ilma milleta sarnaneks äriga alustamine mõttega minna Tartu maratoni sõitma ilma ettevalmistuse ja varustuseta. Ainult usk oma heasse tootesse ei aita.
Väga levinud ja väga libe tee on see, et hakatakse teenust või toodet müüma veidi soodsamalt kui turul keskmiselt. Sealjuures ei ole enamasti välja arvutatud, kas selline tegevus on jätkusuutlik. Väike rusikareegel: kui sa ei saa palgata enda asemele teist inimest sinu eest teenust osutama, siis on teenuse müügihind liiga odav. Halvemal juhul võib nii tekkida lausa nõiaring: tellimused on tarvis täita, aga ei saa kedagi appi palgata.
Kes on sinu klient?
Äriidee kujunedes on eriti algusepoole levinud usk, et minu toode või teenus sobib kõikidele. See on okei, aga ainult alguses – sa peaksid suutma välja mõelda võimalikult kitsalt segmenteeritud sihtgrupi, kellele müüa. Oluline on saada klient nii täpseks, et talle oleks võimalik panna nimi ja luua nägu, suunata talle pakkumisi, veebilehe sisu ja blogipostitusi.
Miks? Sellepärast, et kitsa sihtgrupi ootusi täita on palju lihtsam, kui üritada olla kõigile meelepärane. Lisaks on sul oluliselt lihtsam leida turunduskanalid ja -sõnumid, mida kasutada.
Keegi ei taha olla osa massist. Kõik me oleme erilised. Hea tulemus on see, kui oskad hoobilt öelda, et sinu klient on näiteks naisterahvas, vanuses 30+, keskmisest jõukam ja loeb ainult ajakirju Diivan ning Eramu. Või hoopis kodukontoris töötav iPhone’i kasutav disainer. Nii oskad leida reklaami teekonna nende inimesteni ja ei pea universaalse võrguga ookeanil kalu püüdma.
Turu-uuring tasuta või ülisoodsalt
Turu-uuring kõlab suurelt ja alustavale ettevõtjale ülejõukäivana. Kas tõesti? See võis olla nii veel 10 aastat tagasi, aga täna on võimalik igaühel teha tasuta turu-uuringut. Kuidas? Sinu kliendid ja konkurendid on kõik internetist leitavad.
Alusta sellest, et kirjuta välja mõned märksõnad, mis sinu teenuse või tootega seonduvad. Näiteks kui tahad avada juuksurisalongi, siis võiksid märksõnadeks olla juuksur, juuksurisalong, meeste juuksur, naiste juuksur, juuste värvimine, juuste pikendamine jne.
Neid märksõnu kasutavad inimesed internetist sinu (ja sinu konkurentide) otsimiseks, ja sina saad seda infot ära kasutada. Sa saad nimelt uurida, milliseid märksõnu inimesed rohkem kasutavad ja ka seda, millised ettevõtted (sinu konkurendid) on nende märksõnade abil leitavad.
Võta lahti Google Adwords Keyword Tool ja sisesta sinna kõik oma märksõnad. Vastu saad teada, kui palju minegid märksõnu kasutatakse (mida rohkem, seda parem) ning kui suur reklaamikonkurents antud märksõnale on (mida suurem, seda raskem ettepoole saada, aga seda kindlam, et sellel turul on raha).
Lisaks toksi märksõnad Google’isse ja vaata, kelle kodulehed ette tulevad. Need on sinu konkurendid. Kui ühegi firma lehte ette ei tule, siis võib see tähendada, et seal turul ei ole võimalik raha teenida või et oled leidnud niši või märksõna, kus konkurendid ei oska veel oma kodulehti turunduseks kasutada (suur eelis sulle, sest sina ju tahad seda teha, eks?). PS. Välisturgudel on lahe kasutada kohalikku Google’t (nt Norras google.no).
Lisaks on võimalik uurida sinu valdkonnaga seotud foorumeid ja uurida, keda ja mida seal soovitatakse. Samuti saab teada seal peamised tootega/teenusega seotud probleemid.
Eestis on põhimõtteliselt võimalik pöörduda ka EMORi poole, et viia läbi küsitlusi ja turu-uuringut – aga see ei ole alustavale väikeettevõtjale jõukohane. Küll aga on suhteliselt soodne Statistikaameti ja Krediidiinfo andmebaaside filtreerimine ja teenuse ostmine.
Kui konkurendid käes, kaardista nii nende head kui halvad omadused (nii toodete, teenuste kui ka ettevõtte kohta üldiselt). Võiksid teha SWOT analüüsi enda kõikide konkurendite kohta. Samuti võiks paigutada sinu firma ja konkurendid kvaliteedi ja hinna skaalal võrdlusse.
Kuidas aga selgitada välja klientide täpsemad vajadused? Telefonivestlused ja kohtumised aitavad saada kõige rohkem infot ja tihti täiesti tasuta.
Intervjuud
Selleks, et üldse hakata äriideest kuhugi poole liikuma, on mõistlik teha paarkümmend intervjuud oma potentsiaalsete kliengtidega. Kas neile üldse läheb korda sinu toode? Kui sa ilusti inimeselt küsid, saad ka vastuse. Loo endale kõigepealt hüpotees, kes on sinu kliendid, mis on nende probleemid ja milline on sinu lahendus. Seejärel testi oma hüpoteesi rääkides päris inimestega, kes sinu arvates võiksid olla sinu kliendid ja uuri, mida nemad sellest arvavad.
Ma soovitan intervjuud teha enne igasuguste kulude tegemist – tegelikult isegi enne firma loomist, sest ettevõte on kõigest vahend ideede elluviimiseks.
Tõenäoliselt pead selle tulemusena muutma veidi toodet, hinda ja sihtgruppi. Koosta intervjuude tulemustest klientide TOP3 probleemid (enim muret valmistavad probleemid, mida sina suudad lahendada) ja mõtle välja, kuidas sina saad need lahendada.
Intervjuu pikkus võiks olla 20 minuti ringis, kuigi minu kogemus on, et need võivad venida ka 2-3 kordsa pikemaks – peaasi, et see ei müõju intervjueeritavale tüütavalt. Intervjuusid peaks tegema niikaua kuni vastused hakkavad juba korduma. See on suur töö, aga väärt pingutamist. Valmista küsimustik hästi ette ja saad suurepärase tulemuse.
Boonus: inimesed, keda intervjueerid, annavad tihti sulle omaltpoolt mitmeid häid ideid, aitavad välja filtreerida ebaolulise ja lisaks võivad nad olla ka sinu esimesed maksvad kliendid.
Tasuvuspunkti välja joonistamine
Tasuvuspunkt on kauguses sillerdav oaas, kus igakuised tulud on suuremad kui kulud. Loomulikult on hästi keeruline alguses ette kujutada tulevasi kulusid või veel enam tulevasi müügitulusid. Aga proovima peab, sest siis saab käigu pealt, jälgides trende, teha muudatusi.
Investeeringute tagasiteenimine on sisuliselt kogu tasuvuspunkti eelse hävingu korvamine. Kollane ala on käivitamisest tingitud kahju, mille korvab roheline ala. Niiviisi võib tekkida nö kikilips, mille keskpunktiks on tasuvuspunkt.
See on tegelikult hästi lihtne graafik, millega peaks saama iga koolijüts hakkama. Millegipärast räägitakse sellest koolides liiga vähe. Kui kaua läheb aega, kuniks olen oma äritegevusega nullis? Kui kaua läheb aega, kuniks olen tagasi teeninud investeeringud ehk millal saab ettevõte mulle tagasi maksta kõik laenud (kui olen investeeringud andud oma ettevõttesse laenuna)?
Loomulikult ei pruugi graafik moodustada alati kikilipsu. Kui aga graafikus on näha, et müügitulude kriips ja kulude kriips hakkavad rööpselt ajas edasi kulgema, on põhjust kukalt kratsida. Mida see siis tähendab, kui kriipsud jäävadki paralleelseks ja tihedalt kokku? Tihti on siis põhjuseks väike müügikate või see, et mahu suurenemine ei tõsta ettevõtte kasumit ega efektiivsust. Teisalt tähendab see, et investeeringute tagasiteenimine võtab väga palju aega.
Tegevusvaldkonnad on erinevad, aga nulli peaks jõudma ikka paari aastaga, et seejärel investeeringud omakorda paari aastaga tagasi tuua. Kui alginvesteeringud tulevad koju tagasi alles kümne aasta pärast, ei ole see küll tavaline väikeettevõtlus. Pigem juba tuumajaama või NordStream gaasitorude ehitus, kus pikk investeeringu tagasiteenimine on põhjendatud.
Majanduses kasutusel olev lühend ROI (Return Of Investment) hindab äriidee südikust. Lihtsalt öeldes on see protsent, mis saadakse kasumi jagamisel algse investeeringuga. Siinkohal on hea ingliskeelne väga lihtne selgitav leht siin, kus on palju illustreerivaid graafikuid ja pilte.
Näiteks rendikinnisvara soetamisel on ROI tihti 10-20%, Start-up’idel 0-9999…%. Jällegi sõltub kasumlikkus konkreetsest ärist ja tingimustest. Aga hea on, kui oskad seda arvutada, sest tulemus näitab, kas on mõtet ennast sellesse ettevõtmisse panustada.
Mõõda kõike
Kui ei mõõda, siis ei tea hetke olukorda ega seda, kuhu suundud. Tegelikult puudutab see elus peaaegu kõike. Näiteks, kui hakkad mõõtma kodu igakuist elektritarbimist, on sul võimalik raha säästmiseks otsustada, et soojustad aknad, vahetad halogeenid välja LED’ide vastu jms. Enne, kui sa teadlikult mõõtma ei hakka, on arvel lihtsalt summad ja maksmine on kui paratamatu kohustus.
Näiteks netipoe lehel võiks mõõta iga kuu:
- Külastajate üldarv
- Palju tuli tasuliste kanalite kaudu
- Palju oli müüke (protsent külastajate üldarvust)
- Müügi suhe reklaamikuluga
- Palju on reklaamikulu jagatud külastajate ja ostjatega
Lisaks on loomulikult veel palju mõõdikuid, aga eks see sõltub täpsemalt ärist. Google tegi päris aegade alguses hea veebikülastusi jälgiva tasuta tarkvara Analytics. Tänaseks on see kujunenud enamlevinuks ja parimaks tasuta mõõtmisi hõlbustavaks tööriistaks. Uuri lähemalt, palu oma veebiabilisel lisada vastav kood sinu lehele ja õpi proffidelt nagu Peep Laja.
Kui sa oled saanud selguse, mis su lehel toimub, siis järgmiseks pead seadma eesmärgid. Mida sa tahad oma lehel suurendada? Külastatavuse suurendamine ei pruugi iseenesest olla veel lahendus. Tahad tõsta ostude summasid, korduvostjate arvu, suurendada külastaja-ostja suhet ja miks-mitte soovituste andmisi uutele potensiaalsetele ostjatele?
Mõõtmine aitab jälgida töötulemusi ja võrrelda kuude ning aastate trende. Hea on, kui märgid enda tabelitesse tegevused (näiteks käivitasin Google AdWordsi kampaania, postitasin blogi, olin Twitteris ja Facebookis aktiivne jne), siis saad jälgida järgmiste päevade jooksul, kas mingi tegevus tõi kasu müügile. Mõõtmine teeb meistriks.
Ärimudel
Ärimudel on lihtne platvorm, millel käib kogu sinu äritegevus. See koosneb erinevatest klotsidest, mis on omavahel igati seotud ja teineteisest sõltuvad. Võib öelda, et see on äriidee lihtsustatud ja visualiseeritud versioon. Ettevõtte edukus või ebaedu tulebki tihti sellest, kas ja kuidas suudetakse neid klotse omavahel koos tööle panna.
Mõtle läbi kõik olulised lülid enda äris. Proovi mõelda, kes mingisse klotsi kuulub. Kes on sinu olulised parnerid, kelleta su äri peatuks? Mis on sinu väärtuspakkuminekliendile, mis on see unikaalne heaolu, mille eest on ta nõus raha välja käima? Millised on sinu toote müügikanalid? Kuidas hoiad kliendiga head suhet? Mis on kriitilise tähtsusega tegevused ja ressursid? Proovi leida neile vastused. Ärimudeli erinevate segmentide kohta on hea raamat ja palju pildi materjali.
Timm Rannu
Jan
2010
01:03
Ebaregulaarsed sissetulekud
Enamusel meist on suhteliselt lihtne planeerida oma pere sissetulekuid, sest raha laekub kontole regulaarselt. Kõige tavalisemalt vast korra kuus.
Palju leidub aga ka inimesi, kelle sissetulek on väga ebaregulaarne. Erinevad vabakutselised ja projektipõhise tasustamisega tööinimesed näiteks. Mitmed sellistest inimestest on mulle väitnud, et neil pole kuidagi võimalik pere-eelarvet pidada, sest nende sissetulekud on väga ebaregulaarsed.
Tahaksin sellele seisukohale selles mõttes vastu vaielda, et sellise sissetulekuga inimesed saaksid eelarvestamisest täpselt sama palju kasu nagu iga teine inimene, kes tahab oma rahaasju iseenda kontrolli all hoida. Ebaregulaarse sissetulekuga on lihtsalt esmapilgul raske koostada mingit konkreetset eelarvet sissetuleku kohta.
Sellepärast ma pakun sellise sissetulekuga inimestele väikest nippi, kuidas mugavalt endale "regulaarne sissetulek" tekitada ja kuidas väga mugavalt tulusid ja kulusid planeerida.
1. Kanna kõik oma ebaregulaarsed sissetulekud vaba kasutusega hoiuse kontole. Swedbank'is kogumishoius näiteks, SEB pangas kasutushoius.
2. Maksa sellelt hoiuselt endale "palka" kord kuus. Ülejäänud raha kogub seni lisaks eraldi seismisele ka intresse. Võimalik, et mõnes pangakeskkonnas saab selle makse ka automaatseks teha.
3. Hoolitse selle eest, et sinu hoiusekontol oleks piisavalt raha, et endale "palka" maksta. Niisugusel viisil on üsna lihtne arvutada ka kohe seda, et mitmeks kuuks hoiusel olevat raha peaks jätkuma.
4. Oma pere-eelarve saad nüüd koostada juba enda "palka" aluseks võttes.
Kindlasti on palju muidki võimalusi enese distsiplineerimiseks, aga see on üks näide neile, keda selline mure vaevata võiks.
Olen ise pidanud pere-eelarvet 2007 aastast ja soovitan seda kõigile. Keegi pole liiga rikas ega liiga vaene ja liiga tark ega liiga rumal, et seda teha.
Nagu mitmed targad mehed on öelnud - "Kõige raskem alustamise juures on alustamine!"
Nov
2009
11:13
Plagiaadist ja desinformatsioonist emakeelses ilu- ja ajakirjanduses
Terade eraldamiseks sõkaldest kasutatakse terasid sõkaldest eristavaid tunnuseid. Plagiaadi ja desinformatsiooni esmaseks tunnuseks on niinimetatud informatsiooni algallikate varjamine. Teisaseks tunnuseks on niinimetatud "autori" informatsiooni esitamine varjunime all. Loetletud tunnuseid kasutades olen jõudnud järeldusele, et meie suurim plagiaator on Hein Kiik. Peamise desinformaatori nime ma keeldun siinkohal nimetamast. Tuginedes tema reklaamrullile veeritule julgen väita, et lume alt välja sulavad julgad (kaka on russitsism) ei kuulu inimestele vaid koertele, keda on kana kontidega söödetud. Niinimetatud autori niinimetatud põhiteos on nii tülgastav vale, et jäi mul seebi söömise kohapealt pooleli. Ma ei tea, kes on kelle sabarakk emakeelses meedias aga ka minult pärinevale informatsioonile jäetakse süstemaatiliselt viitamata.
Nov
2009
14:36
Riigist ja religioonist
Hulk tonte on üleilmselt lahti lastud. Üks neist on CO2 tont. Selle tondiga võitlemiseks on loodud uus üleilmne usund AlGoreism. Selle usundi kõikvõimas ja hirmus jumal vajb vaid raha ja vereohvreid. Vene vanasõna kohaselt pole aga ükski tont nii hirmus, kui teda kujutatakse. Põhiseaduse kohaselt pole meil riiklikku religiooni ja on usuvabadus. Järelikult tuleb igasugune riigipoolne ohverdamine selle uue usu altaritele ja selle usu preestrite riiklik ülalpidamine lõpetada. Riigil on viimane aeg sellelt reelt, mis kurat seda teab kuhu põrutab, maha astuda.
Sep
2009
10:26
Kõige jaoks pole raha vaja.
“Härrased, meil pole üldse raha. Me peame kasutama oma ajusid.” Ernest Rutheford
Vaadates maailma majanduslikku seisu, peab see ütlus hästi paika. Tuleb maksimaalselt kasutada tutvusi ja mõistust. Väide “me ei saa teha” tuleb pöörata küsimuseks “kuidas me saame seda teha”.
On arvamus, et portaalide arendamine ja ülesehitamine on kulukas. Tahaksin selle vastuväite kummutada ja öelda, et seda saab TASUTA teha.
Jutt käib (noortele) ettevõtjatele ja neile, kes plaanivad hakata ettevõtjaks, loodud portaalist www.ettevotja.ee. Võtsime teise lähenemise ja otsustasime, et teeme selle ilma rahata ära, kasutades selleks internetis leiduvaid tasuta tööriistu. Kogu leht tehti valmis ühe kuuga. Palju meeskonnas inimesi oli? Kolm - Henri Palmar, Tarmo Saluste ja Timo Porval. See tõestab, et kui tahta, leiab võimalusi.
Portaali küljes on foorum, mis iga päevaga populaarsemaks muutub. Kui sul on teadmisi, mida teistega jagada, tule ja astu läbi.
May
2009
11:26
Ideede rahastamisvõimalused
Ideepanga lingi alla sai lisatud juurde rahastamisvõimaluste alajaotus. Kui kellegil on veel infot, mida lisada, andke palun märku: aivar@in.ee ja täiendame seda nimekirja jooksvalt.
Praegu olemas:
Info struktuurivahendite kasutamise põhimõtete ja seniste tulemuste kohta
http://toetustasku.blogspot.com/
Ülevaade Euroopa Liidu struktuurifondidest
http://www.struktuurifondid.ee/?id=6454
Kredexi toetused
http://www.kredex.ee/index.php?id=1068
Üldine toetusvõimaluste andmebaas
http://ww2.eas.ee/go.php?http://easbaas.bda.ee
Apr
2009
21:26
Pere-eelarve pidamine kodus
Kui palju Sa tunned inimesi, kes peavad kodus pere-eelarvet ning teavad enda sissetulekuid-väljaminekuid ning rahavoogu igas kuus ning aastas kokku? Mina tean mõnda... aga väga palju rohkem tean ma inimesi kes mitte ainult ei tea sellest vaid ka sellest rääkides poleks mingil juhul nõus seda pidama???
Ma ei mõista, kas inimesele ongi loomupärane elada võlgu, laenata iga asja jaoks mis osta plaanis, mitte midagi säästa ning tagatipuks veel hädaldada ka kui vaja, et elu on raske ning raha on kogu aeg vähe. Juba lapsest peale harjutatakse meid kõiki ju väga headeks riigimaksude maksjateks... reklaamides promotakse ainult tarbima... ning koolipingis kasvatatakse meid headeks töölisteks... Pole aga seda kohta kuskohas iga laps või juba täiskasvanud inimene saaks "rahalise hariduse". KÕIK inimesed peaaegu puutuvad ju rahaga kokku kuid sellekohast haridust ei propageerita mitte kusagil koolis.
Olen ise umbes pool aastat oma tutvusringkonnas tagasihoidlikult propageerinud pere-eelarve pidamist ja saan alles nüüd aru, et see on üks väga kündmata põld Eestimaal:)
Kutsun kõiki eestlasi üles olema IN ja mitte LARISTAMA omaenda tööga teenitud raha täiesti mõttetult.
Pool aastat tagasi sündis neist mõtteist kantud innovaatiline ja lihtne pere-eelarve online programm.
Ole Sina IN ja tea kuidas oma rahaga käituda!
Mar
2009
12:09
Tasuta kvaliteeti jagama
Kuna tasuta headele asjadele juurdepääsu andmine on viimasel ajal IN, siis sai ka ühes meie ettevõtmises otsus vastu võetud - proovime inimestele kvaliteetsel üritustel tasuta osalemise võimalust pakkuda. Siis mitte ainult naistele meeste meelitamiseks vaid lihtsalt kõigile.
Nii saigi alguse uus sari FREE ON IN, mis loodetavasti ka piisavalt IN saab olema, et seda saaks tõesti edaspidigi korraldada. Esimene katse elavaid legende tasuta serveerida leiab aset 14. märtsil Vabaduse väljaku servas. Lisa saab vaadata www.lovesexmoney.ee avalehel olevast kalendrist.
Mar
2009
20:12
Loovtööstuses kasutades vabavara...
Olin juba pikemat aega tarkvaraga kimpus, sest rahakott ei kannata kommertstarkvara soetada. Kasutasin siis kommertstarkvara prooviversioone, kuniks olin olukorras, kus ei saanud enam seda teha. Nüüdseks olen avastanud enda jaoks vabavaralised lahendused. Koodikirjutamisel ei ole vahet milliseid programme kasutada, seal vaid mugavuse küsimus, kuid graafikaga tegeledes, küsimus suuresti ka kvaliteedis. Niisiis täna olin sunnitud minema uuele tasemele. Võtsin kätte ja õppisin kasutama ja uurisin Gimp pilditöötlus programmi vabavaralisi lahendusi. Ja avastasin endalegi üllatuseks, et sellega võimalik veebi tarvis disaini, logo jne. luua. Muideks Gimp võimaldab kasutada Adobe Photoshop profitarkvara pinstleid, mistõttu ei erine temaga tehtava töö kvaliteet ja tulem märgatavalt kommertstarkvaraga loodavast.
Nüüdseks käivad pea kõik minu tegemised, kasutades vabavaralisi lahendusi. Tekstitöötlus ja tabelite tegemine Openoffice, pilditöötluse tarvis Gimp, koodi kirjutamiseks Aptana Studio, veebilehte haldab Drupal, e-post Gmail. Arvuti ainult jookseb veel Windowsi kasutades (ostes arvuti sain kaasa), kuid sealgi on olemas tasuta alternatiiv Linux operatsiooni süsteemi näol :)
Mar
2009
17:15
Kuidas majandada oma igapäevaelu?
Edukus algab kodust! Majanduse praeguses olukorras ei ole meil võimalik palju muud teha, kui elada mõistlikult: süüa, kütta, valgustada, riietuda, lõbutseda vastavalt oma tegelikele võimalustele ning oskusliku majandamisega leida ja luua uusi võimalusi.
MTÜ Eduka Elukorralduse Edendajate Ühendus koostas tabelite, näpunäidete ja harivate ning lihtsalt mõnuga loetavate lugudega raamatu, rohkem kui 40 inimese elutarkuse baasil. Raamat „Hakkame elama!“ on mõnus lugemine, õpetlik ja huvitav abiline oma igapäevaelu edukaks korraldamiseks ehk käsiraamat iseseisvas elus hakkama saamiseks. Raamatus on moodsad ja uudsed võtted kõrvuti aegadetaguste nippidega.
Raamatust saab teada kõigest kodumajapidamisega seonduvast alates sellest: kuidas koostada, järgida ja jälgida oma ja pere eelarvet; kuidas toitu säilitada ka siis kui külmik on katki; kui palju maksab laenamine ja kuidas kodu korras pidada; mis on ostuhulluse tagajärjed ning kuidas säästlikult ja efektiivselt tarbida; kuidas head süüa teha, kuidas riideid konstrueerida, kuidas ise mööblit uuendada; kuidas pere ühtsena hoida ja, palju muud, kuni abieluvara lepinguni välja.
Raamatu erinevaid peatükke kasutas 12.klassi poiste ja tüdrukute ühises kodunduse tunnis Põltsamaa Ühisgümnaasium. Raamatu teemakäsitlusi tutvustati 2008.aasta septembris Eesti Käsitööõpetajate Selts'i "Aita" ja Eesti Tööõpetajate Selts'i eestseisustes ning Tallinna kodunduse ja käsitööõpetajatele. Õpetajad leidsid, et teemad on tänapäeva noortele väga vajalikud ning sobivad lisamaterjaliks põhikooli tundide ettevalmistamisel ja läbiviimisel (eelkõige toiduainete ja toiteväärtuse jms osa) ning ökonoomika osa on väga vajalik gümnaasiumile.
Vaata rohkem http://www.prosperousliving.ee/index.php?page=93 või küsi lisaks mtu.eeeu@inotex.ee
Raamatut saab osta Tartu Ülikooli ja Tehnika Ülikooli raamatukauplustest, Apollost, Rahva Raamatust, Tallinna Raamatutrükikoja, Äripäeva Raamatuklubi ja www.prosperousliving.ee kaudu.
Viimati lisatud
Inimesed | Organisatsioonid |
---|---|
Evelin Kaan | Reivett OÜ |
Onedayhistory | Onedayhistory.com |
Reimo Laask | NUPUTAJA OÜ |
Artur Gradov | Abimate |
Maretta Vainumäe | TransLanguages OÜ |
Kuidas registreeruda?
Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!
Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.