Logi sisse:
kasutajanimi parool
IdeePank pakub külastajatele võimalust öelda välja omapoolne idee, mis lahendaks mõnda probleemi või oleks edasiviivaks jõuks kas inimese, organisatsiooni või ühiskonna tasandil. Kellel ideed pole, võivad välja käia omapoolse probleemi, millele soovitakse head nõu. Kellel pole probleemi ega head ideed, saab oma panuse ühisesse mõttepatta anda esitatud ideede rakendatavuse analüüsimisega.

PAINDUVA VALGUSJUHI KINNITAMATA OTSA VABA OSA OTSPINNA SEADE JA JUHTIMISMEETOD

 

TEHNIKA VALDKOND

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna seade ja juhtimismeetod kuulub nanoelrktroonika, nanooptika valdkonda.

TEHNIKA TASE

Tuntud on lähim analoog, meetod ja ehitus, mis sisaldab valgusjuhet, mille juhtimine, eriti aga valgusjuhtme /distaalse/ otsa juhtimine, toimub käsitsi või mehhaaniliselt. Valgusjuht, näiteks optiline kiud, asetatakse mälu omavasse painduvast materjalist torusse  või asetatakse tõmbekangide abil liikuva seadme pinalisse. Seadeldises liikumatult fikseeritud valgusjuhtme ots juhitakse koos seadeldise otsaga vastavasse punkti. Tuntud on näiteks endoskoobid, laserskalpell, kaardikepp, pliiatsikujuline laserseadeldis, mida kasutatakse stomatoloogias, laserkeevitusaparaat, laserlõikur.

Selle lahenduse puudusteks on see, et painduva valgusjuhi vaba otsa juhtimiseks, eriti selle distaalse otsa juhtimiseks, kasutatakse vana meetodit ja mehhaanilise juhtimise seadet. See seade on aeglane, ebatäpne ja primitiivne ning saavutab tulemust juhtivate tõmbekangide abil või kasutades mälu omavaid materjale. Valgusjuhi käsitsi või mehhaanilise suunamise meetodit kasutatakse juba rohkem kui 20 aastat.

 

 

Ideed:

Teostatavus:

2
Aleksander Krimanov, 31.03.2009 05:51

LEIUTISE OLEMUS

Käesoleva leiutise ülesandeks on juhtimise karakteristikute parendamine, töökindluse suurendamine, omahinna vähendamine ja edastatava info  kvaliteedi suurendamine.

 

Tehniline ülesanne seisneb valgusjuhi printsipiaalselt uue mõjutus-, liikumis- ja juhtimismeetodi ning selle meetodi realiseerimiseks seadme loomises.

 

Antud ülesande lahendamiseks keelduti valgusjuhi juhtimismeetodist, mille korral mehhaaniliste vahenditega, tõmbekangidega, mõjutatakse juhitavat karkassi, pinalit, mis kannab  või sisaldab endas valgusjuhti ja liigub koos sellega.

 

Nimetatud eesmärgi saavutamiseks valgusjuhi juhtimisel on välja pakutud otseselt painduva valgusjuhi vaba osa enese  juhtimismeetod ja seade selle teostamiseks, mille konstruktsioon sisaldab plokke ja elemente, mis on otseselt painduva valgusjuhi vaba osa ribalise ja kaadrilise käsklushälbe vahendiks.

 

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimismeetod koosneb järgmistest protsessidest:

 Painduvat valgusjuhti tugevdatakse  kinnituselemendiga, seejuures  paigutatakse kinnituselement kinnitamata otsa vaba osa otspinnast mistahes kaugusele, kuid arvestatakse seejuures tehnilise ülesande täitmiseks seatud tingimusi ja funktsionaalset vajadust.

 

Valgusjuhi kinnitamata otsa otspind, vaba osa paigutatakse seda mõjutavate, ribaliste ja kaadriliste käsklushälbevahendite mõju küündivuse alasse, mis on valitud vastavalt valgusjuhi või selle vaba osa, kinnitamata otsa otspinna, füüsilistele omadustele.

 

 

 Mõjuvad otseselt, vahetult vabale osale enesele, valgusjuhi kinnitamata otsale, juhtides seda füüsiliselt liikumise piirkonnas kõrvale toimivate ribaliste ja kaadriliste käsklushälbevahenditega, mis on valitud vastavalt valgusjuhi või selle vaba osa, kinnitamata otsa otspinna, füüsilistele omadustele. Liikumispiirkonnas liigutatakse otseselt vaba osa ennast, painduva valgusjuhi kinnitamata otsa otspinda

 

Ja samaga, juhitakse vaba osa, valgusjuhi kinnitamata otsa otspinda füüsilises ruumis mööda horisontaalseid ja vertikaalseid telgi. 

 

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimisseade sel meetodil teostamisvõimaluse printsiibis sisaldab endas:

 1. vähemalt ühte painduvat valgusjuhti, millel on vähemalt vaba osa,  kinnitamata otsa otspind ja millel on alaline elektri- või magnetvälja laeng.

2. ühte või mitut toimivat ribalist ja kaadrilist käsklushälbevahendit, mis on lülitatud seadmesse sõltuvalt valgusjuhis või selle vabas osas, kinnitamata otsa otspinnas, olevast alalise laengu välja omadustest.

 

       Magneti omadustega valgusjuht on paigutatud seda mõjutavate elektromagnetite tsooni nii, et oleks tagatud tema (valgusjuhi) vaba, kinnitamata  osa füüsiline liikumine elektromagnetite vahelises toimetsoonis.

 

       Valgusvool edastatakse vähemalt ühe nanotoru otsa sisendavasse, nanotorule algselt antakse seejuures püsiv elektrilaeng või rakendatakse elektripinge, toru on tugevdatud kinnituselemendi abil, kusjuures enda sees valgusvoolu kandva elastse nanotoru vaba ots nihutatakse füüsiliselt ruumis mööda liikumisala, seejuures suunatakse ja peatatakse seda nanotoru vaba otsa väljundavaga ettemääratud liikumisala punkti, mille jaoks  edastatakse alalised elektrilised impulsssignaalid elektronjuhtimise elementidelt kõrvalekaldesüsteemi elementidele, milledega moodustatakse alaline elektriväli, mis avaldab omakorda mõju nanotoru püsivale elektrilaengule, millega kallutatakse kõrvale toru vaba ots ja liigutatakse sellisel moel vastavalt nanotoru väljundava selle liikumisala piirides ning tulemusena juhitakse valgusvoolusid, kusjuures sisestatud valgusvoolusid juhitakse ükskõik millisesse ettemääratud nanotoru vaba otsa liikumisalas asuvasse punkti, seejuures nanotoru on vähemalt üks tühi nanosuuruseline süsinik- või valktoru, millel on üks või mitu erinevate omadustega kihti ehk ümbrist või samuti on nanotoru seejuures  vähemalt üks kolossaalne süsiniknanotoru ülisuure läbimõõduga 40 kuni 150 mkm.

      Valgusvool edastatakse vähemalt ühe nanotoru otsa sisendavasse, nanotorule seejuures antakse magnetiomadused või pihustatakse peale püsimagnetiga kiht, ümbris poolustega, mida asetatakse mööda kinnituselementidega tugevdatud nanotorukeha, kusjuures endas valgus voolu kandva elastse nanotoru vaba ots nihutatakse füüsiliselt ruumis mööda liikumisala, seejuures suunatakse ja peatatakse seda nanotoru vaba otsa väljundavaga liikumisala ettemääratud punktis, mille jaoks edastatakse käsulised impulsssignaalid elektronjuhtimise elementidelt kõrvalekaldesüsteemi elektromagnetpoolidele, milledega kallutatakse kõrvale nanotoru vaba ots väljundavaga ja tulemusena juhitakse valgusvoolu, seejuures vastavalt juhitakse sisestatud valgusvoo nanotoru vaba otsa liikumisalas asuvasse ükskõik millisesse kindlasse punkti,  kusjuures nanotoru on vähemalt üks tühi nanosuuruseline süsinik- või valktoru, mis omab ühte või mitut erinevate omadustega kihti ehk ümbrist, samuti on nanotoru seejuures vähemalt üks kolossaalne nanotoru ülisuure läbimõõduga 40 kuni 150 mkm. 

Kui valgusjuhi vaba osa on allutatud liikumisvaldkonna piiridele toimivate horisontaal ja vertikaal käsklushälbe vahendite mõjumistsoonis, siis  valgusvoo juhtimise seade sõltub funktsionaalselt kasutuseesmärgist – skaneeriva või projektsioonilise seadmena.

Valgusvoo juhtimisseadmes võib valgusjuhina kasutada koaksiaalset nanokaablit või nanotoru.

Kui võrrelda optiliste kiudude, koaksiaalsete nanokaablite ja nanotorude omadusi teiste valgusjuhtidega, siis ülalloetletud võimaldavad anda liikumise magneti omadustega valgusjuhile elektromagnetite magnetväljal, tagades sel viisil suunatud liikumise valgusjuhi liikumise piirkonnas.

Horisntaal ja vertikaal käsklushälbe vahenditeks peavad olema toimivad elektroodid või elektromagnetid, mis võivad olla mistahes kujuga.

Pakutav leiutis võimaldab luua uue seadmete liigi erinevates tööstusvaldkondades, seal hulgas võimaldab luua optikas, eriti aga optilises ühenduses, täpsemaid, kiiremaid, odavamaid, väiksemaid, kergemaid tööstusseadmeid lihtsa konstruktsiooniga.

LEIUTISE TEOSTAMISE NÄIDE

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimismeetod teostatakse painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimisseadme abil.

Seade sisaldab endas valgusjuhti, vaba osa, kinnitamata otsa otspinda, millel on alaline elektri- või magnetvälja laeng, paari horisntaal ja vertikaal käsklushälbe toimivat vahendit, eriti aga elektroode või elektromagneteid, mis on teineteisest eraldi seadmesse lülitatud, sõltuvalt alalise laengu väljast, mis on olemas valgusjuhis või selle vabas osas, kinnitamata osa otspinnas. Võib omada ka kinnituselementi, mis hoiab paigal valgusjuhi kinnitatud osa. Valgusjuhi vaba osa võib asuda kinnitamata otsa otspinna ja kinnituselemendi, kinnituselementide vahel, ja on seejuures valgusjuhi kinnitamata osaks ning vabaks otsaks.

Liikumispiirkond, kus liigub vaba osa, valgusjuhi kinnitamata otsa otspind, asub toimivate horisntaal ja vertikaal käsklushälbe vahendite vahelises piirkonnas.

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimismeetodi alane seade töötab järgmisel viisil:

Valgusjuhi horisntaal ja vertikaal hälbe vahendid mõjutavad otseselt  vahelduva elektri- või elektromagnetvälja impulssidega vahetult valgusjuhi kinnitamata otsa otspinda, vaba osa, mis seejuures kaldub kõrvale ja liigub füüsiliselt edasi liikumispiirkonnas, seejuures omab valgusjuht tervenisti või osaliselt alalist elektri- või magnetvälja laengut, ribalise ja kaadrilise hälbe vahenditeks aga võivad olla toimivad elektroodid või elektromagnetid.

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimisseade võib omada mitut kinnituselementi, kuid võib olla ka hoopis ilma kinnituselemendita. Valgusjuhi kinnituselemendi kasutamine sõltub kasutuseesmärgist.

Painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimise meetod teostatakse järgmisel viisil:

Painduv valgusjuht tugevdatakse kinnituselemendiga, seejuures paigutatakse kinnituselement kinnitamata otsa vaba osa otspinnast mistahes kaugusele, kusjuures arvestatakse funktsionaalset vajadust ja tehnilise ülesande täitmise püstitatud tingimusi, valgusjuhi kinnitamata otsa otspind, vaba osa, paigutatakse sellele toimivate horisntaal ja vertikaal käsklushälbe vahendite mõjutuse küündimise piirkonda, mis on valitud vastavalt valgusjuhi  või selle vaba osa, kinnitamata otsa otspinna, füüsilistele omadustele, need mõjuvad otseselt, vahetult valgusjuhi kinnitamata otsale, vabale osale, kallutades seda füüsiliselt kõrvale liikumispiirkonnas toimivate horisntaal ja vertikaal käsklushälbe vahenditega, mis on valitud vastavalt valgusjuhi  või selle vaba osa, kinnitamata otsa otspinna, füüsilistele omadustele. Liikumispiirkonnas liigutatakse otseselt painduva valgusjuhi kinnitamata otsa otspinda, vaba osa ennast ja tulemusena juhitakse valgusjuhi kinnitamata otsa otspinda, vaba osa, füüsilises ruumis mööda horisontaalseid ja vertikaalseid telgi. 

Antud meetodit ja painduva valgusjuhi kinnitamata otsa vaba osa otspinna juhtimisseadet võib  kasutada elektroonikas, optilises ühenduses, tootmises, meditsiinis, sõjatehnikas, reklaamis, show-esinemistesе, fotograafias ja muudes valdkondades.

Sel viisil, võimaldab antud leiutis, painduva valgusjuhi kinnitamata otsa, vaba osa otspinna juba tuntud  juhtimismeetodite ja selliste meetoditega seotud seadmete asemel, kasutada saavutatud tulemust – uut, lihtsamat meetodit ja uusi lihtsustatud konstruktsiooniga seadmeid, väiksema materjalinõudlusega, väiksema omahinnaga, mis töötavad efektiivsemalt, kindlamalt ja mis omavad suuremat töökiirust ja täpsust.

Antud leiutise kasutamine näiteks optilises ühenduses, võimaldab uut moodi juhtida valgusvoogu ja edastada seejuures mitte ainult silmaga nähtavaid kujutisi, vaid ka silmale nähtamatuid detaile ning värve, mis muutuvad nähtavaks näiteks, ekraanile projitseeritava pildi suurendamisel. See asjaolu võimaldab rakendada uut valgusvoo juhtimismeetodit ja –seadet mistahes objektide visuaalse reljeefse kujutise edastamiseks, nende läbivaatamiseks, salvestamiseks, põhjalikuks uurimiseks, üksikasjalikuks kirjeldamiseks ja töötlemiseks.

 

Hendrik Pavel, 05.04.2009 @ 17:50

Tere. Kas see jutt mitte liiga pikk pole, ilma et kohe selgeks teeks, millist probleemi lahendatakse. On see endoskoopidele mõeldud? Saaksin ühele tootjale tutvustada, aga vajan lühikirjeldust rakenduse kohta, mitte patenditaotluse teksti.
juhan tammistu, 03.06.2009 @ 00:11

juba tehtud ja vaga ammu-nii 20-30 aastat tagasi Tartus ,kysida Hando.kruuv@gmail -tema tegi .