Logi sisse:
kasutajanimi parool
IdeePank pakub külastajatele võimalust öelda välja omapoolne idee, mis lahendaks mõnda probleemi või oleks edasiviivaks jõuks kas inimese, organisatsiooni või ühiskonna tasandil. Kellel ideed pole, võivad välja käia omapoolse probleemi, millele soovitakse head nõu. Kellel pole probleemi ega head ideed, saab oma panuse ühisesse mõttepatta anda esitatud ideede rakendatavuse analüüsimisega.

E-Perearst

Tüütud, pikad ja aeganõudvad järjekorrad perarsti ukse taga.  Erineva raskusega terviseprobleemidega inimesed istuvad perearsti ukse taga ühes järjekorras (terviserisk). Pikkade järjekordade tõttu ummistuvad haiglate parklaid. Perearstile pääsemiseks tuleb ukse taga istuda 20 minutit, et saada 5 minutit arstiga rääkida. Sageli häbenetakse kõikidest probleemidest rääkida.

 

Ideed:

Teostatavus:

3
, 05.01.2010 11:19

Täna on meil olemas ID kaardil juba päris palju e-funktsioonie: e-kool, e-valimised, e-pilet, e-maksuamet, internetipank, Äriregistri ettevõtjaportaaj jne.

Miks mitte luua ID kaardiga turvatud e-perearstikeskus, kus on võimalik oma perearstiga suhelda digitaalseid kanaleid pidi. Süsteemi kaudu oleks võimalik küsida lihtsamaid tervisega küsimusi ning suhelda arsti või õega.

Enamik perearsti visiite tähendab 20 minutit ukse taga istumist ning 5 minutit vestlust arstiga. Üsna sageli soovitab perearst lihtsalt käsimüügiravimeid, paratsetamooli või kodus teed juua. Sellise soovituse saamiseks ei ole vaja tingimata minna perearsti vastuvõtule. Sarnaselt saaksid näiteks naised tellida rasestumisvastaste tablettide retsepte. Vanurid saaksid oma probleemidest kirjeldada distantsilt jne. Suhtlusest patsiendiga annab perearst tagasisidet:

1) Lihtne tervisehäire - SOOVITUS KODUSEKS RAVIKS

2) Ebaselge tervisehäire - TULGE VASTUVÕTULE

3) Tõsisem tervisehäire - SUUNATAKSE ERIARSTI VASTUVÕTULE - patsient saab kohe internetipanga kaudu maksta visiiditasud, registreerida vastuvõtule jne.

Olemasolev alternatiiv: perearstitelefon - kuid sealt ei saa väga palju informatsiooni. Lisaks ei soovi paljud telefoni teel väga isiklikest probleemidest rääkida.

Positiivne on see, et tekib digitaalne ja turvatud ajalugu probleemidest, suhtlusest ka patsiendile. Kui siiski tuleb perearsti juures füüsiliselt kohapeal käia, siis võiks perearst e-perearstikeskusess kirja panna soovitatud ravimid ning nede kasutamine, lisasoovitused, suunamised. Väga hea ja toimiv analoog on e-kool.

Kimmo Tann, 05.01.2010 @ 22:23

ma usun et arst peaks patsiendiga ikka kohtuma silmast silma, samas on veebikaamerad ja skaype ka võimalus kui on tegemist näiteks mingi raskema liikumis puudega inimesega, arstid ju teavad et jalad ikka otsa ei kasva ja ratastoolist tõustakse ikkagi üliharva,imeks võiks pidada.
Mait Müüripeal, 08.01.2010 @ 18:19

Logistiliselt oleks otstarbekam arstid mööda patsiente käima panna. Midagi endiseaegse külaarsti moodu lahendus. Nakkustesse haigestumine langeks kindlasti ja visiitide järjekord oleks e-teel pidevalt ümberkohandatav nii, et marsruut oleks pidevalt optimeeritud ja eluohtlikud seisundid eelisjärjekorras. Haiglaravi vajajad võib siis kohe ka kaasa võtta. Lahendus oleks summa summaarum kindlasti tänasest odavam ja otstarbekam.
Kimmo Tann, 08.01.2010 @ 21:05

kindlasti koduvisiite võiks ikka ka teha olen selle vajaduses veendunud tõsisemad haiged ja väikelabsed kindlasti, samas on ülevaade ka pere üldisest seisundist