OTSI IDEED:
Liikluskultuuri muutmineTeemad: Liikluskultuur kiiruseületamine
Nagu me kõik teame, siis Eestis on väga suur liiklusõnnetustes hukunute arv. Suurem osa nendest on "ebakorrektse sõidu kiiruse valimise" või niisama lolluse tõttu. Kuigi on nii, et umbes 99 juhti sajast ületab lubatud kiirust pidevalt, siis nendest 99-st 80 oskavad sõita ja ületavad kiirust nii umbes 10 km/h vms. 10 on aga neid kes arvavad et nad oskavad sõita ja liiguvad teiste kiiruseületajatega ühes tempos ja 9, 99-st on niisama rullnokad kellele meeldib oma viiesajase bemmiga teiste elusid ohtu seada. Üldjuhul need 80, kes oskavad sõita, siis nemad ei tekita või isegi kui tekitavad liiklusohtlike olukordi, siis nad ise teavad et nt. suudavad mööda sõidu sooritada. Võib aga juhtuda nii et vastutulev aurojuht on see, kes ei oska sõita ja sattub paanikasse. Kõigerohkem on sellist sõitu rekka juhtide seas, nemad oskavad ja teavad, et suudavad möödasõidu sooritada, aga nõrgema närviga vastutulev juht võib väga ära ehmuda. Lihtsalt näide sellest, et käisime perega Soomes ja sealne sõidu kultuur... Esiteks on seal suuremal osadel maanteedel kiirusepiirang 80 km/h. Kõik inimesed sõidavad rahulikult, lubatud kiirusega, kellegil ei ole vaja mööda sõitu sooritada. Kusjuures, nägime ühte autot, kes meist mööda sõitis ning see oli ka Eesti numbrimärgiga auto. Teine asi millest Eestis ei saa rääkida on liikluskultuur. Pidev sagimine - sõidan vasakul real nii kaua kui võimalik ja siis ruttu keeran parempoolsele reale. Muidugi kasutatakse ära just algajaid. Või peateel olev auto ristmikul, ummikute ajal sõidab lihtsalt keset ristmiku ja ei lase kõrvalteelt tuleval autol pööret soovitada. |
||
Ideed: |
Teostatavus: |
4
|
Raivo Randmäe, 24.02.2009 @ 20:00 GPS seadmed lähevad ajaga aina odavamaks ja väiksemaks. Neid saab peagi paigaldada kuhuiganes. Küll aga ei takista trahv kiiruse ületamist. Kui pappi on, siis maksad ära ja ületad uuesti. Ka tunnelites näiteks see ei toimi (ok, Eestis ei ole selliseid tunneleid, aga mujal Euroopas saaks siis tunnelites hullupööra kihutada). Minu idee oleks, et tehnoloogia peaks takistama mitte karistama. See tähendab, et GPS saab määrata auto asukoha ja selle asukoha järgi saab määrata teelõigu kus auto liikleb ja sellele teelõigule on siis ka vastavalt aastaajale või vastavalt ilmastikuolule omistatud piirkiirus. Selle piirkiiruse annab GPS auto pardaarvutile mis lihtsalt ei lase sellel autol sellel teelõigul kiiremini sõita. Seda saab automootori pöörete reguleerimisega teha, enamus autodel on niikuinii elektrooniline sissepritse ja lihtsalt pritsungil võetakse toide ära kui kiirus on käes aga juht tallub ikka gaasi ... Ei oleks kihutamist, liiklusjuhtimise keskuses saaks suurematel maanteedel muutuvate ilmastikuoludega muuta ka liikluse piirkiirust. Autodel oleks luba ületada kiirust 10km/h möödasõiduks, möödasõidu tunneb ka pardaarvuti ära, kui läheneda teisele sõidukile jne. Et see süsteem ei ole ideaalne ja see tekitaks pahameelt jne. aga mõte et tehnoloogia ei peaks karistama vaid takistama ja ennetama on ju hea.
Mart Aomets, 27.02.2009 @ 10:13 Kas te olete aru kaotanud? Äkki tuleks igale elanikule kohe kiip süstida, mille liikumist saab samuti jälgida ja mõõta, mis siis enam autost. Äkki peaks iga inimese liikumist registreerima, tema suhteid jälgima ja ka sissetulekuid. Muidugi ei saa ära öelda inimese ajaviitmiste ning maailmavaate jälgimisest.
Kallid kaasmaalased, te lähete saatanale liialt lihtsalt järele. Lasete sündida seadustel, mis piiravad kodanike õigusi ja vabadust. Te isegi mõtlete välja kuidas elu raskemaks teha. Ütlen kohe, et kui kiibistamine algab, siis mina oskan neid kahjutuks teha... Enne nõukogude okupatsiooni oli Eestis märksa lihtsam elada. Inimesi ei väänatud trahvidega põlvili, vaid mõjutati psühholoogiliselt läbi sõbraliku jutu. Politsei lasi purjus inimestel koju sõita, et neil mitte elu nii keeruliseks teha. Ühesõnaga riigivõimud ei kasvatanud kuritegevust, vaid kodanikuvastutust ja arusaamist. Praegused trahvinormid aga panevad rahva räuskama, sest keegi on poolt (juut ikka, kes siis muu) ja ülejäänud ei mõista sellise varguse head külge. Rahvas, kui te jätkate sellist tolerantsust sündiva suhtes, neid muudatusi ja piiranguid vastu võtate, siis avastate, et eestis pole võimalik enam olla. Vägivald suureneb ja see on täiesti loogiline, võibolla tuleb ka terrorism. Zahhar Kirillov, 28.02.2009 @ 20:22 Kaur ja Raivo - see mis teie pakkute on poslitseiriik. Vaevalt igaüks seda tahav, olla igal pool kontrolli ja luubi all.
Auto kiirust ei tohi piirata! Näide: inimene elab maal ja ootamatult kesed ööd tema rase naine hakkas sünnitama. Oodata kiirabid pole mõtet, mees otsustab toimetada naist haiglasse oma autoga. Öösel tee on puhas ja teisi autosid pole ning ta võib rahulikult sõita 120kmh - tänapäevatel autodel see on täitsa OK kiirus, kui ilmastik on hea, autojuht kaine ja osav. GPS-piiranguga aga see ei toimi. Ja muidugi see autode GPS vms süsteemidega varustamine teeb hinda kõrgemaks ja annab tööd "spetsialistidele" kes haltuurana hakkavad need seadmeid deaktiveerida või muu moel petta. Võrrelge sellega, kuidas praegu modifitseeritakse mängokonsoole, võimaldamas kasutada piraattarkvara. Kõik on teostatav vaatamata kõikvõimalikke piirangutele ning piraatturg ja ebaseaduslik töö õitseb!!! Raivo Randmäe, 01.03.2009 @ 11:09 Ma saan pahameelest aru ja mina ei poolda ka inimeste kiibistamist ja sellest pole ka keegi rääkinud. Teemaks on liikluskultuur, mitte inimeste jälgimine.Aga samas ma ei poolda ka autoõnnetustes surma saanud inimeste surt hulka. Mõelge nendele, inimestele, kes on elu kaotanud sest mõni hull on arvanud ka et sõidutingimused on ju "head" ja siis pärast vabandab, et kolm inimest surnuks sõitis. Kui on veel ideid, kuidas tehnoloogiat kasutada selleks, et tõsta turvalisust liikluses siis on hea. Pole mõtet kohe kõike maha teha. Ja arvan veelkord, et trahvimine ei täida oma eesmärki, milleks on turvalisuse tõstmine. Poliitikud ja seadusemehed, kes seadusi ja reegleid meisterdavad, teevad neid ainult sellepärast, et nad ei oska muud moodi ajsa lahendada. Kui midagi on sellist, mida ei saa otseselt kontrollida, siis mõeldakse välja seadus ja selle rikkumisele ka trahv. Selle asemel, et töötada välja midagi mis lihtsalt ei laseks inimestel teisi ohustavalt käituda. Ja liikluskultuuri on võimalik tehnoloogia abil muuta turvalisemaks. Trahvid ja nende suurendamine seda ei tee. Ja lisaks võib rääkida sellest, et paljud valivad trahvi maksmise asemel lühiajalise vangistuse. Mis tähendabki, et 20% elanikkonnast on vanglas istunud. Trahvid tekitavad probleeme juurde. Igatahes kordan, et inimeste kiibistamisest on asi kaugel, jutt on liiklusest ja turvalisusest. Mina olen avatud uutele tehnoloogilistele lahendustele ja arvan, et kui juba täna on olemas tehnoloogilised vahendid, mida katsetada ja rakendada, siis see raha mis selle peale kulub ei ole inimelude päästmise eest kunagi liiga suur.
|