Partner

Toetajad



Partnerid











InnoIntervjuu

Intervjuu: Peter Fisk räägib uuendustest majanduskriisi ajal

05.03.2009

1. Kuidas praegune majanduskriis ärikeskkonda mõjutab?
Aktsiturgudel on kokku kaotatud 20,9 triljonit USD ning ettevõtted kõikjal üle maailma näevad vaeva, et ellu jääda. Sama tavaliseks kui finantsraskused on saanud ka 70% allahindlused. Need on vaid mõned näited kirjeldamaks situatsiooni, kus hetkel oleme.

Väidan, et ülemaailmne majanduskriis seab meile kõigile väljakutse mõelda teistmoodi. Kui languse alguses keskendusid paljud ettevõtted oma rahavoogude säilitamiseks kulude kärpimisele ning kliente püüti võita allahindlustega, siis nüüd oleme jõudnud faasi, kus pikaajaline majanduse jahenemine nõuab uutmoodi mõtlemist.

Kriisi lõppedes näevad turud ilmselt välja teistsugused kui varem. Seega kriisi ei saa käsiteda vahepeatusena, kust tagasi pöördutakse. Kui teie ettevõte muudab ehk tegevusfookust, siis konkurendid võivad kriisit välja tulla hoopis uute ärimudelitega.

Oleme pealtnägijaiks maailma muutumise valudele, kus võim muutub kiirelt läänest itta ning vähestelt inimestelt massideni. Võib ka teistpidi sõnastada- võim nihkub ärimeestelt klientidele ning toodetelt teenustele.

Siiski on, kasvu tõenäolisem oodata tuleb alles seejärel, kui kliendid ülevatavad oma kriisi – siinkohal on tegemist rohkem usalduskriisi kui rahaliste vahendite nappusega. Ärid peavad taas inspireerima oma kliente teistmoodi tegemisega. Vähem tähtis ei ole ka üleüldine hoiak- rasketel aegadel on võidukad ettevõtmised, kes pigem panustavad rohkem kui vähem oma klientide nimel; kes vaatavad kaugemale, kui olemasolevate toodete ja teenuste nimekiri.

2. Ettekandes InnoEstonia 2007 konverentsil rääkisid uuendustest, mis muudavad maailma. Kas tooksid välja mõned uuendused, millest Sa oma eelmises ettekandes rääkidagi ei osanud?
Ajast, mis on möödunud alates InnoEstonia 2007 konverentsist, on järgmised uuendused leidnud tee turule ning asapidi hakanud meie kõigi elusid muutma.
1. Apple’i rakendused. Siiani meenutan, kuidas iTunes muutis muusikatööstust ja hetkel teeb Apple’ juba veelgi suuremat innovatsiooni- uuendusi, mis põhinevad erinevatel iPhone’i applikatsioonidel. Just nagu iTunes’igagi, on tegemist tooteuuendustega, mis pakuvad kliendile lisaväärtust. Erinevate rakenduste turg kasvab uskumatult kiiresti ning annab vaid pisikese ülevaate uue ärimaastiku võimalustest- neist, kus mobiil töövahendi ning ostukeskkonnana on läinud massidesse.
2.Nintendo Wii. Vaatamata kriisile, osteti Wii viimse eksemplarini eelmiste jõulude ajal poodidest ära. Wii loojad võtsid üle mõned ideed mängudeäriga lähedalseisvatest sektoritest ning viisid Wiiga mängumaailma täiesti uuele tasemele. Mängust sai erakliku tegevuse asemel kogupere ajaviide, mis sellele asemel, et kasvatab kasutajate rasvapolstrit, aitab neil hoopis vormis olla. Wiiga mängivad nii pisipõnnid kui nende vanavanemad; sel mängul on õnnestunud web 2.0 tööle panna viisil, mis teistel senini pole õnnestunud. Ja olgem ausad- Wii lihtsalt aitab sul naerda ka rasketel aegadel!
3.Grameen pank. Sel ajal kui traditsiooniline pangandusmaailm sipleb kaoses ja tavainimesed vihkavad neid lõpmatu ahnuse ning kaotuste pärast, on ka pangad, mis teevad head. Mohammed Yunus, esimese Garmeen panga asutaja, avas Bangladeshis panga,  et aidata vaesuses elavaid inimesi (eriti naisi) ning andis neile ligipääsu mikrokrediidile – ehk laenudele, mis aitasid saajail alustada ettevõtlusega, et nad seeläbi tasapidi end vaesusest välja töötada saaksid. Nüüdseks on pank laienenud enam kui 30 riiki. Neil on üle miljoni kliendi. Mis siinkohal aga kõige tähtsam- pangandumaailma muutmisele lisaks muudavad nad inimeste elusid.

Loomulikult võiks see nimekiri olla palju pikem: võiksin rääkida Baidu'st ehk Hiina konkurendistt Facebook’i suhtluskeskkonnale; Asusest, kes tõi turule pihuarvutid, mis muudavad sülearvutite maailma; Teslast - hüdrogeenautodest, mis kombineerivad kiirust ning null heitgaaside väljalaset; ja isegi Obama valmimiskampaaniast, mis kasutas ära veebi muutmaks poliitiliste annetuste süsteemi ning masside kaasamist.  

3. Kuidas peaksid ettevõtted uuendama majanduskriisi ning muutuste ajastul? 
Majanduskriisi ajal ei oma miski suuremat tähtsust kui oma parimate klientide hoidmine. Sellest hoolimata on kliente, kel puudub kindlus- ja turvatunne, nende prioriteedid muutuvad ning nad teevad oma otsuseid hoolikamalt. Nad on kaotanud kindluse, mis on vajalik kulutuste tegemiseks ning vaatavad nii panku kui krediitkaarte kahtulusega.

Aeg on keeruline ka igale ettevõttele ja ettevõjale. Kulude vähendamine ei ole pikajalise eduka strateegia alus, samuti mitte vanade toodete kõigile ’pähe määrimine’ koos kõrgemate allahindlusprotsentide ning lisaboonustega – tegu on läbikukkumise retseptiga. Kuidas aga oma parimatest klientidest kinni hoida ning ka kriisi ajal oma sissetulek säilitada?

Mis muudab kliendid parimaks teejuhiks Sinu ärile majandusturbulentsis? Ning miks on toodete asemel just kliendid Sinu uueks konkurentsieelise aluseks?

Minu meelest pole see vastus kuigi keerukas - see seiseneb eelkõige asjade teistmoodi tegemises ehk siis sellisel moel, kuidas kliendid seda ise teeksid. Eelkõige seisneb see tagasi rohujuure tasandile minemises ning lahenduste pakkumises nende imetoredate inimeste, keda me kutsume oma klientideks, vajadustele, soovidele, hirmudele ja lootustele.

1. Lõpeta äri moodi mõtlemine – eemalda see kate, mis takistab Sul suuremat pilti nägemast- vaata kaugemale kui Sinu äri ja tooted, müügid ning nende kanalid.
2 Alusta mõtlemist nagu Sinu klient seda teeb – keskendu sellele, mis on Sinu kliendile tähtsaim, lühi- ja pikaajaliselt; mis motiveerib ning rahuldab neid ning kuidas Sina nende jaoks rohkem saaksid ära teha.

Klientide kontroll turu üle on kasvamas, nad nõuavad, et ettevõtted teeksid tehinguid neile sobivatel tingimustel. Nende ootused on kõrged ja lojaalsus on harvaesinev. Nad on individualistlikud ning emotsionaalsed, hästi informeeritud ning organiseeritud. Lühidalt, nad teavad, mida tahavad ning aksepteerivad vaid parimat.

Sel ajal kui paljud ettevõtted näevad ellujäämise nimel vaeva, kasvab Amazon kiiremini ja kasumlikumalt kui kunagi varem. Seda koos neile omase väsimatu eesmärgistatuse kiirusel ja mugavusel. Samad suundumused on ka teistes valdkondades – alustades Air Asia ja Zipcars’iga, lõpetades Banyan Tree ja Nintendo Wii eduga. Kõik need on näited, kus ettevõtted on oma konkurentide ees saavutanud edumaa ja seda ilmtingimata mitte madalamate hindadega.

Langused ei too endaga kaasa vaid kriise – pigem kaasnevad nendega muutused. Praeguste aegade valu väljendub põhjapanevaste turumuudatustesega.

Kui järgmine kasv on lõpuks käes, ei oskagi me enam sama mängu mängida kui varem. Kuidas saaks kriisi ära kasutades luua kliendikesksema lähenemise teie ettevõttes? Miks peaks parimad kliendid – kõige kasumlikumad, kõrgeima potensiaaliga, kõige mõjukamad – valima Sinu ja mitte Sinu konkurendi?

4.Kes/mis on need, kelle tegemistel aastal 2009 kindlasti silma peal tuleks hoida?

Brändid aastal 2009:
Apolis Activism – California moebränd, mis on üheaegselt cool, klassikaline ning samal ajal vastutustundlik, on saamas n.ö roheline liider (inglise keeles green leader). Nende koostööpartneriks auhindu võitnud rõivaeste tootmisel on Uganda puuvillafarmerid ning Nepaali naiste kogukonnad.
Mehhiko Post (hispaania keeles Correos de Mexico) – 160-aastasel äril on uus nimi, kuum roosa logo ning laimirohelised töörõivad. Uued kandemeetodid ning klienditeenindus otsivad võimalusi ka saadetiste parandamiseks.
• Fisker Karma – uus seksikas hübriidauto, mis suudab ilma ühegi heitgaasita sõita järjest kuni 80 km. Soomes loodud auto vajab täitmist kord aastas, mis muudab selle ka kliendile heaks investeeringuks.
• Picard Surgeles – koht, kus iga pariislanna armastab šopata – mitte küll aluspesu või disainerkingi, kuid külmutatud toitu. Kõrgete hindadega, lisaaineteta valmistoitude brändil on praeguseks juba 19% turuosa ning 1.2 miljardit EUR suurune käive.

Inimesed aastal 2009
• Alejandro Aravena, Tšiili
– arhitekt, social housing teerajaja. Tema ettevõte nimega Elemental hoiab kulusid madalal seeläbi, et ehitab valmis vaid poole majast ning jätab ülejäänu uue omaniku lõpetada.
Kanmei Nagaoka, Jaapan – graafikadisainer, kes kollektsioneerib ning müüb vintage Jaapani disaini oma Tokyo poes.
• Mikkelsen Brothers, Taaniwww.refunite.org  veebikeskkonna looja. Novembris 2008 avatud www.refunite.org on sotisiaalne võrgustik rohkem kui 32 miljonile põgenikule. Veebikeskkond on register üle ilma laiali paisatud perekondadele ja teeb võimalikuks perekonnaliikmete leidmise.
• Naresh Goyal, India - Jet Airways looja. See on 1993ndal astal loodud ja praegusel hetkel kõige kiiremini kasvav lennufirma maailmas, millel on 11 miljonit reisijat, 45 riigisisest ja 19 rahvusvahelist lennuliini ning 1.5 miljardi EUR suurune kasum.

Strateegiad aastal 2009
• Pihustatavad ravimid
– Acrux, 5-aastane Austraalia farmaatsiaäri, mis muudab viisi, kuidas ravimeid kasutatakse. Nende fookus on geelidel, spray’del ning praegu on peamiseks eesmärgiks mees- ja naissuguhormoonide turu võitmine.
• Pakkimata toit – kilekottide surm näib loomuliku järjena kõiksugu tootepakendite vähendamisele (paber, plastik jne). Toiduturud nii Roomas kui mujal üle maailma, müüvad kõike suurtel lettidel, kust nad jõuavad otse klientide taaskasutatavatesse kottidesse.
• Rohelised lained – julgustamaks inimesi rohkem taaskasutama, on Kopenhaageni linnavalitsus loonud rattateid ümber linna. Nende teede valgusfoorid on sünkroniseeritud viisil, et keskkonnasõbralikud liiklejad saaksid läbida teid ühtlase 20km/h kiirusega. 36% liiklejatest kasutavad neid nn laineid.
• Sprordisaalid vabas õhus – vananev elanikkond on toonud kaasa selle, et omavalitsused ehitavad mänguväljakuid ümber vanurite sportimiskohtadeks.