Partner

Toetajad



Partnerid











InnoIntervjuu

Intervjuu EBS ettevõtluse õppetooli juhataja Tiit Elenurmega

27.08.2008

 Tiit Elenurm on EBS ettevõtluse õppetooli juhataja, kes tegutseb ka juhtide koolitaja ja konsultandina ettevõtluse, innovatsiooni ja teadmusjuhtimise valdkondades. Ta on 80-ndatel aastatel esimeste innovaatika-alaste raamatute autor Eestis, praeguseks aga on Tiidul 112 juhtimisalast publikatsiooni.

Miks on toodete ja teenuste planeerimine oluline ja kes peaksid antud protsessi kindlasti kaasatud olema?
Ettevõtte ressursid on piiratud ja tõsisema tootearenduse puhul tuleb teha valikuid, milliste toodete arendamisesse eelkõige panustada. Planeerimine aitab ressursside säästmiseks projekte õieti valida. Läbimõeldult kavandatud arendusprotsess võimaldab konkurente turul ennetada. Kõige tähtsam on nende inimeste kaasamine ja arendustiimis kokkuviimine, kes omavad teavet turutrendide ja tehnoloogiate kohta ning suudavad tootmist praktiliselt ümber korraldada ja kvaliteeti tagada.

Millised on tüüpilisemad ohud, mis võivad tekkida tootearendusprotsessi jooksul?
Arendusprojektis osalejad ei ole motiveeritud, igapäevased ülesanded söövad arendustööks vajaliku aja. Puudub tootearenduse eestvedaja (new produkt champion), kes oleks korraga pädev nii tehnoloogilistes kui turunduslikes küsimustes. Toote sihtgrupp ei ole täpselt määratletud – ei ole selge, milliste tarbijate milliseid probleeme uus toodet peaks lahendama. Toote kasutamist ei toeta vajalik teavitamine ja lisateenused. Toote turuletoomine venib ja konkurendid jõuavad ette.

Palun tooge mõni näide heast  tootearendusest!
Heaks tootearendus näiteks võib pidada probiootilised piimhappebakterid sisaldavaid Dr. Helluse jogurteid ja jogurtijooke just seetõttu, et siin on saavutatud biotehnoloogiliste uuringute tulemuste seostamine turuga. Kuigi selle kaubamärgiga rahvusvahelise edu saavutamiseks ja ka Eestis suurema turuosa kinnistamiseks tuleb turundusse veelgi rohkem panustada.

Olete aastast 2000 EBS professor ja Juhtimiskoolituse Keskuse koolitaja. Kas ja millised on suuremad väljakutsed Teie töö juures?
Tunnetada ära, millisteks uuteks koolitusideedeks on Eesti turg valmis ja milleks veel ei ole. Kuidas õpetada Eesti ärivõimalusi mõistma ja ettevõtjatega koostööd tegema rühmi, kus on tudengeid Eestist Itaalia ja Hiinani, kellest osal on ettevõtluskogemused ja teistel (tihti Lääne-Eurooplastel) veel puudub töökogemus. Kuidas enda koolitustel Lääne-Euroopas teadvustada osalejatele Eesti konkurentsieeliseid.