Avaleht  /  InnoNews  /  InnoNews  /  Inseneri uudised

Inseneri uudised

Uuendused inseneri töös: edukuse tagab soov õppida

18.09.2008



Uuendused inseneri töös: edukuse tagab soov õppida

Milliseks peavad Eesti insenerid ja tootmisettevõtete juhid inseneri tööd ning milliseid omadusi nad inseneride juures kõige enam hindavad? Sõna saavad Indrek Ustav (E-Profiil), Andres Taklaja (Rantelon), Toomas Noorem (Tartu Tehnoloogiapark) ja Jaanus Lass (biomeditsiinitehnika ühing).

Indres Ustav, metallkonstruktsioonide tootja E-Profiili juhatuse liige ja arendusdirektor

Inseneride töö hindamise kriteeriumiks on täna eelkõige efektiivsus ettevõtte tootmistegevuses. Nende roll on välja pakkuda uuenduslikke lahendusi, millega on võimalik vähendada ettevõtte kulusid (aeg, materjalikasutus, raha). Samas peab inseneritöö tagama vastavuse kvaliteedinõuetele, mis on maailmas toimunud tehnoloogiliste arengutega seoses oluliselt tõusnud. Oluliselt on inseneri tööd muutnud ka kaasaegsete tarkvarade kasutamisest tulenev töö kiirus, andmete täpsus ja muudatuste tegemise lihtsus.

Inseneridelt ootame eelkõige seda, et tal oleks „sära silmis” – ta tahab õppida, areneda ning panustada uute ja ettevõtte jaoks vajalike lahenduste väljatöötamisse. Me ei taha olla käsu andjad. Me soovime probleeme ja ülesandeid lahendada meeskonnas ning olla partneriteks oma tellijatele. Insenerid peavad huvituma sellest, mida uuritakse ja katsetatakse meie tegevusvaldkonnas mujal maailmas ning olema kursis uusimate tehnoloogiliste lahenduste ja võimalustega.

Jaanus Lass, volitatud biomeditsiini insener, Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika ühingu juhatuse liige

Biomeditsiinitehnika valdkond on väga lai. Selle valdkonna inseneridelt oodatakse, et nad suudaksid käitada erinevat tüüpi meditsiiniseadmeid alates elektrilisest WC-pottidest kuni neurogirurgilise seadmeni.

Võtmesõna biomeditsiinitehnika inseneride juures on interdistsiplinaarsus. Vaja on inimesi, kes tunnevad nii bioloogiat, meditsiini kui tehnikat ning oskavad keeli (peamiselt inglise keelt). Tehnilistest aladest on täiesti aktsepteeritav näiteks mehhatrooniku taust, erialast spetsiifikat õpitakse tundma täiendkoolitustel osaledes. Keeleoskus on ülioluline, kuna võimaldab olla kursis muutustega.
Isikuomadustest hinnatakse soovi midagi ära teha, samuti pealehakkamist, ausust ja kohusetundlikkust.

Andres Taklaja, elektroonikaseadmete tootja Rantelon OÜ arendusdirektor

Insenerilt ootame kindlasti, et ta oleks oma eriala spetsialist. Paljud noored pingutavad täna selle nimel, et saada tootedisaineriks. Asja saab neist, kes suudavad erialaspetsiifika ära tabada ning enda tööks vajalikke programme kasutada.

Head insneri iseloomustab soov tabada asja tuuma ning valmisolek teha kõik endast olenev, et detail, seade või masin, mille kallal ta töötab, oleks järjest parem. Sama võib laiendada tööstuses ka tootmiliini töö organiseerimisele ja planeerimisele. Ka peab insener oskama teha koostööd ka teiste valdkondade esindajatega nagu näiteks müügimeestega, kelle ootused tootele võivad olla inseneriga võrreldes hoopis vastupidised. Oma töös peavad insenerid olema valmis kasutama üha paremaid vahendeid ja mõnikord neid ka ise otsima.

Vanadele tegijatele on uus see, et nende tööviljakus on kasvanud tänu kaasaegsetele töövahenditele (CAD-programmid, mõõteriistad, simluatsiooniprogrammid jne), mis esitab uued nõudmised nende tehnilis-tehnoloogiliste teadmistele ja oskustele.

Toomas Noorem, Tartu Tehnoloogiapargi juhataja, AS-i Tarkon nõukogu liige

Suurimad uuendused inseneritöös on põhjustanud töövahendite muutumine, sh nende kolimine arvutisse (joonestamisprogrammid jmt). See on teinud ka inseneride töö varasemast kordades kiiremaks. Tänu internetile on kõigil inseneridel üle maailma praktiliselt ühesugune info käes, mis võimaldab ajaga kaasas käia ning rahvusvahelises konkurentsis püsida.

Tõusnud on ohutus- ja keskkonnanõuded, millega tuleb uute seadmete ja masinate projekteerimisel arvestada. Enam ei saa teha masinat, millest õli tilgub. Ka ei saa enam materjaliga laristada. Materjalide hinna tõusu tõttu tuleb kasutada teisi materjale kui varem või kalli materjali kogust vähendada, mis aga omakorda tähendab, et kõik arvutused peavad olema väga täpsed. Lisaks peavad projekteeritavad tooted olema hiljem ümbertöödeldavad, taaskasutatavad või muul moel ohutult likvideeritavad. Tõusnud on ka inimeste ootused disainile - kasutusmugavusele ja väljanägemisele. See kõik esitab uusi nõudmisi inseneridele ja nende teadmistele.

Oluliseimateks omaduseteks inseneride juures pean loovust, uuendusmeelsust ning järekindlust ette võetud asju lõpuni viia. Insener peab oskama näha kitsaskohti ning neid parandada. Ta peab tundma oma valdkonna tehnoloogilisi võimalusi ning oskama teha efektiivset valikut. Oluline kriteerium on ka lai silmaring, kasuks tuleb töökogemus erinevates ettevõtetes või lausa erinevates riikides. Maailma juhtivad insenerid ja konstruktorid liiguvad kõik üle maailma ringi.

Põhjalikumalt räägib Inseneride Aastakonverentsil uuendustest inseneri töös Eesti Inseneride Liidu president ja Eesti Gaasi nõunik Arvi Hamburg.
Ühtlasti vastab ta küsimusele, millised on ettevõtete ootused inseneridele täna ning kuidas insenerid neile vastata saavad.
Loe lähemalt: www.innoeurope.eu/index.php?lang=est&main_id=619 .