Logi sisse:
kasutajanimi parool

ÜRITUSED

Kuidas on tehtud innovatsiooni 1

Siin rubriigis tutvustame, kuidas on tehtud innovatsiooni Eestis ja ka mujal maailmas.

Õmblusettevõte, kes ellujäämise asemel mõtleb laienemisel
Valgas tegutseb Norra-Eesti õmblusettevõte Aclima Baltic AS, kes üldise languse trendil tõuseb. Edu taga on innovaatiline tootearendus, mis annab inimeste alusriietele omadusi, mis seni on olnud üksteist välistavad - hingavad, juhivad niiskust, kuid on selle juures soojapidavad. Just selliseid tooteid vajavad aktiivse liikumisega tegelevad inimesed - olgu siis sportlased või jahimehed. Rääkimata sõduritest, kes peavad oma varustuses hakkama saama nii Põhjamaade karmis pakases kui Iraagi ja Afganistani lõõskava päikese all.

Kadarbiku Talu mõtlese välja naturaalse energiajoogi
Naturaalsed energioogid on säilitusaineteta, karboniseerimata ja madala kalorsusega, kuna sisaldavad ainult looduslikult esinevaid suhkruid. Element nimeline energiajook on loodud viinamarjamahla baasil, lisatud on värskendava maitsega tsitruselisi – sidrunimahla, greibimahla, apelsinimahla, laimimahla.

2009. aastal asutatud õpilasettevõte Roheline Jälg töötas välja lihtsustatud kalkulaatori, mis arvutab kliendi minimaalse ökoloogilise jalajälje suuruse ja näitab mitu puud peab selle neutraliseerimiseks istutama. Inimene ei pea ise näppe mulda panema, vaid saab ühe puu eest 20.- makstes lasta noortel istikud maasse panna. Vt www.rohelinejalg.ee

Saku Õlletehas tuleb välja uudse pikema kaela ja kõrgema kujuga pudeliga. Väiksem läbimõõt ning pikem pudelikael teevad pudeli käepärasemaks ning suvel pudelit kaelast hoides püsib õlu kauem jahe.

Eestlased arendavad elektriautot. Eestis on registreeritud kolm Eestis ehitatud elektrisõiduautot ja kaks väikebussi. Elektriauto tee­vad raskeks pliiakud. Keskkonnaministeeriumi in­fotehnoloogia peaspetsialist Mee­lis Merilo Elektri-Pobeda kaalub ligi kaks tonni, alalisvoolumootor seejuures 40 kilogrammi. Akusid laeb selline Pobeda ka pi­durdades, tehnoloogiat kutsutak­se regeneratiivseks pidurdami­seks. Linnaliikluses, kus vaja palju pidurdada, võib see küm­me protsenti lisa anda. Ka mäest alla veeredes on võimalik akusid laadida. Elektriautode arendajad on algatanud projekti «Elektromobiilne Eesti 2020», mis on katse käivitada väike revolutsioon meie transpordisektoris - aastaks 2020 Eestisse vähemalt 100 000 elektriautot ehk 20% sõiduautodest!

Eesti tehnoloogiafirma ELI lahingusimulaator on sõjalist arvutimängu meenutav toode, mille arendamisel põimuvad mehaanika, elektroonika ja tarkvaraarendus. See võimaldab sõduritele rahulikult ja tubastes tingimustes selgitada laskmise algtõdesid. Videoprojektori abil kuvatakse seinale maastik, kus vastavalt eelsisestatud legendile hakkavad liikuma tankid või muud sõjamasinad. Erinevalt arvutimängust ei kasutata aga laskmiseks mitte hiirt, vaid päris ehtsat tulirelva.

Vaegnägijad saavad hakata kasutama puutetundlikku ekraani. Tallinna tehnikaülikooli doktorant Erkki Joasoon leiutas tehnoloogia, mille abil saavad vaegnägijad kasutada puutetundlikke ekraane. Seadme uudsus seisneb sõrmede otsa asetatavates sõrmistes, milles asuvad mikropulgakesed ehk solenoidid. Varem katsid solenoidid terve ekraani, mis tegi tehnika liiga kalliks.

Innovatiivne idee In.ee ideepangast, Erkki Laidinen - kamamasin. Keegi hea inimene võiks välja mõelda kama masina. Umbes sellise nagu itaallased meile kohvimasinaid müüvad. Et võiks igasse kodusse ja toitlustuskohta paigaldada. Ja pakendis oleks viljaterad, herned jm. vajalikud terad. Masin jahvataks nendest teradest kamasegu ja segaks näiteks jogurtiga.

Skype muutis võimalikuks tasuta helistamise, kuid miks tegi seda just Skype ja mitte teised täpselt sama asja tol hetkel arendanud ettevõtted? Skype-i innovatsiooni võti oli lihtne - nad töötasid välja helistamisprogrammi, mida oli nende konkurentidest kergem - kasutajasõbralikum kasutada.

Vuti Kodud on Tallinnasse Kristiine linnaosasse Räägu tänavale rajatav linnavillade kompleks, kus tasuta päikeseenergiaga soojendatakse tarbevett. Kevadsuvisel perioodil piisab vee soojendamiseks täielikult päikesepatarei võimsusest. Aastaaegadel, mil päikest napib, ta­gab soojaveeboileritesse paigaldatud auto­maatne ümberlülitus gaasiküttele soojavee häireteta tootmise. See võimaldab tulevas­tel elanikel kütte pealt märgatavalt kokku hoida ning energiatarbimist vähendades keskkonnasäästlikult elada. (Foto allikas: www.merko.ee/vuti)

Internetipõhine Kupongiraamat asendab flaierite trükkimise, levitamise ja avalikest kohtadest kadunud flaierite otsimise vajadust. Ürituse korraldaja teeb informatsiooni enda ürituse kohta www.kupongiraamat.ee peal kättesaadavaks ning potentsiaalne klient prindib välja kupongi, mille alusel pääseb üritusele odavamalt nagu on flaieriga kombeks.

Suhtlusvõrgustik Twitter
Internetipõhiseid suhtlusvõrgustikke on palju, kuid viimase aja suuremaid edusamme on teinud Twitter.com (eesti keeles säutsuja), kus ei ole pilte, kellasid ega vilesid, vaid kandvaks äriideeks on lühitekstide kirjutamine enda kohta, millega hetkel tegeled. Twitteri tegijad on ära tabanud, et üldjuhul piisab väga vähedest sõnadest, et öelda enda tuttavatele, kuidas sul läheb või millega sa tegeled.

Pood Primitiiv Tartus, Pikk tn 58
Tasuta pood „Primitiiv” põhineb primitiivsel, kuid toimival vahetuskaubandusel. Põhimõtteks on: Sina annad, mina annan, sina võtad, mina võtan, mul on hea meel, sul võib-olla veel parem. Palju on selliseid poode kõrge majandustasemega riikides nagu Holland ja Saksamaa.

Moodulpassiivmaja
Eesti kapitalil põhinev firma ultraKUB OÜ on välja töötanud kergesti kokkupandava passiivmaja. Passiivmaja on selline maja, mis ei vaja rohkem energiat, kui ta ise toota suudab. Suurusega 45 m² on saavutatud nutikas ruumilahendus ning kompaktsus, hind 690 000 krooni, aastane küttekulu ca 1000 krooni.

Probiootilised piimatooted
Probiootililised piimhappebakteridega rikastatud piimatoodete (Helluse toodete sari, Südamejuust jt) kasulikkus inimeste jaoks ei piirdu kõhu täitmisega, st energia andmisega, vaid aitavad kosutada ka meie immuunsüsteemi. Paljudes riikides näitab probiootiliste toiduainete müügikõver üha hoogustuvat kasvu.

Asper leiab tervisevea geene uurides
Asper Biotech OÜ on Eesti teadlaste ettevõte, kellele arstid üle maailma saadavad inimeste geene, et teada saada, mis haigusi nad põevad. Eesmärgiks on määratleda ohtliku tõve levimise tõenäosus järgmisele põlvkonnale. Samas võivad geeniravimid ühel hetkel nendele haigustele tekkida – esialgu on sellised ravimid veel loomkatsete faasis. Seetõttu on Asper kui "meditsiinirevolutsiooni stardipakul" ootamas, millal ravimid tulevad, et olla valmis määratlema, millist ravimit peaks patsient kasutama.

Tehnopolis arenevad innovatiivsed ettevõtted
Üks Tehnopolis (Tallinnas, Mustamäel) tegutsevaid ettevõtteid on SmartDust Solutions. Kolme programmeerija loodud ettevõte arendab süsteemi, kus hulk intelligentseid sensoreid loovad omavahel andmete kogumiseks traadita võrgu ning edastavad vajaduse järgi infot. Süsteemi testitakse Eestis näiteks maanteedel tekkiva ning autojuhtidele raskesti märgatava “musta jää” tuvastamiseks ja liiklusohutuse suurendamiseks, kuid "targa tolmu" muud kasutamisviisid on tulevikus piiramatud.

Ajujahti konkursi võidavad innovatiivsed ideed
2008. aasta esimese koha võitnud mobiiltelefonidele, PDAdele ja nutitelefonidele mõeldud lahendus võimaldab mobiiliseadme kalendrisse sisestada kirjeid ning meeldetuletusi mikrofoni rääkides, mitte ebamugava klahvistikuga trükkides. Teise koha pälvis võistkond Flow, kelle äriideeks oli laopinna efektiivsem kasutus, kaotamata seejuures opereerimiskiiruses - ideeks oli kasutusele võtta vaba ruum riiulirivide vahel olevates koridorides. Kolmanda auhinna pälvis projekt Textmarker, kelle ideeks välja töötada internetiteenus, mille abil saavad kasutajad ära märkida tekstilõiku veebilehtedel.

Eesti võttis televisiooni valdkonnas esimesena kasutusele MPEG-4 tehnoloogia
Eesti oli esimene riik, kus maapealse leviga digitaaltelevisiooni käivitamisel 2006. a. detsembris võeti kasutusele uusim MPEG-4 AVC tehnoloogia, mis võimaldab paljukanalilist televisiooniteenust tarbida ka neil eestimaalastel, kes elavad väljaspool kaabellevi piirkondi.
Piisab vaid digiboksi ühendamisest tavalise katuseantenni ja teleri vahele. Maapealse digitaaltelevisiooni kiire ja edukas areng on muu hulgas ka oluliseks teguriks digitaalse lõhe vähendamisel linna ja maa vahel.

Inimeste mõtete ja unenägude visualiseerimise seade
Hiljaaegu leiutas rühm Jaapani teadlasi seadme, mille abil saab töödelda ning ekraanile visualiseerida mõtteid ja unenägusid sellistena nagu neid tajub inimese aju. Seda tehnoloogiat kasutades võib peagi saada võimalikuks salvestada ning taasesitada subjektiivseid kujundeid, mida inimesed tajuvad kui unenägusid ning, miks mitte, ehk saame me peagi tellida endale saabuvaks ööks unenäo.

eArvekeskus
eArvekeskus on Eesti Posti tütarettevõtte, mis ühendab e-arvete saatjad, saajad ning nende poolt kasutatavad majandustarkvarad. Selle abil saab ettevõte e-arvete saatmise ja vastuvõtmise süsteemi sisse seada 5-minutiga ning kõiki raamatupidamise dokumente säilitatakse automaatselt 7 aastat, nagu seadus ette näeb. Tegemist on suure sammuga paberivaba asjaajamise valdkonnas ning lisaks säästab keskkonda vähenevate paberimahtude näol.

Ruumis rändamise asemel ajas rändamine
MTÜ Emajõe Lodjaselts tõmbab oma hansalodja, lodjakoja ning lennukate ideedega Kagu-Eestisse turiste nagu magnet. Põhiidee on pakkuda inimestele ajas rändamise võimalust. Ruumis rändamine on juba nii lihtsaks tehtud – lennuk viib mõne tunniga teise maailma otsa ja see ei pane kedagi imestama. Aga tõelise efekti annab see, kui laevale astudes saab minna 500-600 aastat ajas tagasi.

Kohtla-Järvel ei teata majandusseisakust midagi
Viru Keemia Grupp tegeleb põlevkivist õliproduktide väljamõtlemise ja tootmisega. Tõeline innovatsioon käivitus kontsernis eelmisel aastal, mil hakati valmistama kõrge puhtusastmega kemikaale. Kui õlitonn maksab turul hetkel ligi 7000 krooni, siis selliste kemikaalide tonni eest võib küsida üle poole miljoni. VKG-l on üks ambitsioonikas idee varuks – hakata tootma diiselkütust, mis oleks kvaliteedilt sobilik autodes kasutamiseks. “Kuue aasta pärast võiksime toota 350 000 tonni diiselkütust, millega kataksime ära pea terve Eesti vajaduse,” arvab ettevõtte arendusjuht Jaanus Purga (pildil).

Eesti toodetakse innovaatilisi laste mänguväljakuid
Eesti ettevõte Tip Tip Tap OÜ toodab ruumilist mängumaailma Labyroom, mille sees saavad lapsed ronida nagu labürindis. Tegu on kuupmeetriste klotsidega, mida saab kokku panna nagu lego, ehitades sellest maju, losse, kindlusi, koopaid jne. Seejuures on kuupe võimalik ümber tõsta, et tekiks iga kord midagi uut. Laps läheb ühest august sisse ja tuleb välja teisest ning nn ehitusklotse saab kasutada nii toas kui väljas. Harilike mänguasjade turul eristub ettevõte oma rahvusvahelistest konkurentidest aga silmatorkava disainiga, sest lastele meeldivad värvikirevad asjad.

Väga lihtne pakkide saatmine
SmartPOSTi pakiautomaadid on "iseteeninduslikud postkontorid" kaubanduskeskustes, kuhu on hea ligipääs, head parkimisvõimalused ning õhtul kaua avatud. SmartPOSTi saab kasutada ka tagurpidi, tellides interneti postimüügikataloogist kaupa endale sobivasse SmartPOSTi punkti.

Mobiiliäri igaühele
Tartu ettevõte Mobi Solutions abil saab igaüks enda kodulehe panna raha teenima SMSide abil. Teenus sobib väiksematele maksetele, kus lepingu sõlmimine kliendiga pole otstarbekas, kuid samas on põhjus teenuse eest väikest raha võtta olemas - näiteks suhtlusportaalide kasutajaõiguste andmine, online ajakirjade päevapileti müümine jne. 2000. aastal loodud tudengifirmast on saanud tänaseks päevaks rahvusvaheline äri-ettevõte.

Eesti firma teeb tervisekapsleid
Eesti firma Neoqi mõtleb välja ja valmistab tervisekapsleid, mis aitavad inimesel lõdvestuda ja võtta erinevaid terviseprotseduure aparaadi vahendusel kasvõi kodus vannitoas. Praegu tegutseb tervisekapslite profiseadmete turul aktiivselt 4-5 ettevõtet. Täiesti üksi on Neoqi aga kodukasutajatele mõeldud tervisekapslite turul. Pidevalt uute toodete väljamõtlemise ja aktiivse turundustöö tulemusena on 2007. aastal loodud väikefirma oma tooteid müünud juba 47 erinevasse maailma riiki.

Põlva ettevõte uuendab keemiatööstust
Ettevõte Nordbiochem tegutseb selle nimel,  et naftavarude vähenemise tingimustes oleks võimalik toota tööstuslikke sisendeid keemiatööstusele ka taastuvatest toorainetest. Nordbiochemi loodavate tehnoloogiate käimalükkavaks ja käigushoidvaks jõuks on biomass ja piimhappe derivaadid. Produktideks on toormed ja materjalid, mille tootmine siiani on nõudnud naftat ja muid taastumatuid loodusvarasid. „Oleme keemiatööstuse olulise ümberkujunemise alguses,“ on Nordbiochemi juhatuse esimees Meelis Tambla veendunud.

Eestimaiste talutoodete efektiivsem turustamine
Mahekaup.com on kaubajaotusring, mis toob talutooteid kord nädalas Tallinnas asuvatesse kaubajaotuspunktidesse. Sellega paraneb linnainimeste võimalus tervislikke tooteid tarbida mõistliku hinnaga ning taludel on võimalik pühenduda oma tootmisele.

Väiketootjate ja tarbijate suhtluse parandamine interneti abil
Internetiportaal laat.ee võimaldab igal Eesti väiketootjal tasuta ja kerge vaevaga luua oma virtuaalne kaubalett, mida ostjad interneti vahendusel saavad uudistada ning soovi korral kaupa kohe osta. Lisaks pakub portaal välja mitut erinevat kauba kätte saamise võimalust. Ostetava-müüdava toodete valikus on peaaegu kõik: toit, olmetarbed, ehitus- ja kunstitooted, riided, sõidukid ja hügieenitooted.

Noored kooli
Heateo Sihtasutus ühendas vajaliku kasulikuga: Eestis on suur noorte õpetajate puudus, kuid samas on paljud täiskasvanud noored huvitatud endast noortemaga suhtlema, neid õpetama ning seeläbi enda juhtimisoskusi parandama. Organiseerimistöö tulemusena ongi leitud üles asjast huvitatud noored ning sellega leevendatud noorte õpetajate puudust.

Massööri juurde minemise asemel tuleb massöör sinu juurde
Massaazi saamiseks ei pea enam palju aega planeerima, vaid seda saab teha enda töökoha juures. Büroomassaž OÜ töötaja tuleb ise inimese juurde, kaasas massaasivahendid ja spetsiaalne tool. 15-20 minutiga on töötaja taastanud värske enesetunde ning töö võib jätkuda tõhusamalt kui varem.

Nokia annab hoogu mobiilfilmindusele
Nokia ja Pimedate Ööde Filmifestivali ettevõtmisena toimub Mobiilifilmide Festival MOFF, millele saab oma töid esitada iga kaasaegse mobiiltelefoni omanik. Kõik esitatud videod paigaldatakse MOFFi internetipõhisesse kinosaali vaatamiseks tervele Eesti rahvale ning parimate filmi valimisel saab sõna sekka öelda iga eestlane.

Lähenemine teise nurga alt
Prantsuse disainikompanii Jean-Sebastien Ides tegi käärid pooleks ning müüb poolikut kääri pabernoana ja topelthinnaga.

Tervisliku toidu catering
Nele Catering on Võru ettevõte, kes pakub cateringi teenust Lõuna-Eestis ning kasutab ainult eestimaist toorainet nagu aed- ja köögivili, lihad jne.
Nele Cateringi valmistatud pasteet, sült, saslõkk jne ei sisalda säilitusaineid ega katalüsaatoreid. Ettevõte soovib, et kõik tooted oleks koduselt naturaalsed.

Reklaam auto ratastel
Ettevõte Sile Siil pakub oma autorattale reklaami valmistamise teenust. Rattale paigutatud reklaami eest reklaamimaksu maksma ei pea ja reklaam on näha ka 120km/h kiiruse juures.

Telegrupp sidus laua- ja mobiiltelefoni
Telegrupp AS töötas välja tehnilise lahenduse, mis võimaldab kontori sekretäril näha, kas kellelegi helistatakse mobiiltelefonile või lauatelefonile, vajaduse korral öelda teisele helistajale, et soovitud inimene juba vestleb, või siis noppida kõne, mida hetkel inimene ei saa vastu võtta. Loodud lahendust IPCentrex on hakatud juba müüma ka välismaale, sest see on just see, mille järgi inimesed igapäevases kontoritöös on tundud vajadust.

Webmedia edu taga on innovatsioon organisatsiooni sees
Programmeerimisfirma Webmedia suurendas enda tootlikkust ja see on pannud aluse iga-aastasele kasvule ca 60% aastas ning laienemisele välismaale. Tootlikust suurendati ise-enda jaoks abivahendi väljatöötamisega, mis võimaldab töötajatel tarkvara toota nii, et töötajad ei asu enam geograafiliselt koos. Abivahendi nimeks on Changelogic ja sedagi on ettevõte hakanud müüma omaette tootena.

Pärnu autopesula loobus traditsioonidest
Teemantpesula nime all Pärnus tegutsev autopesu ettevõte loobus kõikidest tüüppakettidest ning võttis eesmärgiks iga auto puhtaks pesta - rahuldada kliendi kõige suurem soov hästi. Teiseks laseb ettevõte kliendil endal otsustada, mis on teenuse hind. Vaata videointervjuud ettevõtte juhtidega siit.

Millest hoiduda innovatsiooni tegemisel?
Väljaande Novaator üks 2007. aasta artikkel on praegu päevakajalisem kui kunagi varem - milliseid vigu innovatsiooni tegemisel mitte teha?

Viimati lisatud

Inimesed Organisatsioonid
Artur Gradov Abimate
Maretta Vainumäe TransLanguages OÜ
Kaur Reinjärv Digital Trade Solutions OÜ
Elli-Marie Jaanson Bona Dea promoagentuur