Lugejate arvamus
Teadmata:
Tänan uudiste eest ja jõudu kogu meeskonnale! Usun siiralt, et see teemadering kätkeb endas seda lootust, mis meid võiks edasi viia. Loodetavasti on ta ka vastandiks üldisele tumedatesse värvidesse kalduvale uudistevoolule majanduslanguse aegu.
Turundusspetialist telekommunikatsioonivaldkonnast:
Mis puudutab innovatsiooniuudiskirjasid, siis saan need ilusti meilile ning iga kord sirvin selle läbi küll. Sordin välja endale vajalikud teemad ning need on küll siiamaani väga huvitavad ning uut infot pakkunud. See on selline tore lisainfokanal, mis tuleb ilusti meilile kätte J Mulle meeldib et uudised on suhteliselt lühikesed aga haaravad ning alati loed uudise ikka lõpuni. Kui oleks pikad artiklid, siis pigem ei jõuaks põhjalikult süveneda.
Samas kui huvi tekib, saab alati lisaks otsida. Ja telekommunikatsioonist või reklaamindusest on päris palju juttu ka teie uudiskirjas. Seega mulle väga sobilik ja kasulik.
Teadmata:
Ürituste osas ootaksime rohkem ja konkreetsemat infot uudiskirjades (näit. BaltmetInno konverents oleks jäänud täiesti teadmata, või saanud sellest teada viimasel minutil - sealt kõrvalejäämine olnuks katastroof!)
MKM: Innonews läheb koguaeg paremaks st sisukamaks. Minu arust oleks hea, kui ei ole mitte väga palju tegijaid, vaid tekib üks või paar kesksemat kanalit, sest kõike ei jõuaks jälgida.
Kadri, Põltsamaa Linnavalitsus: Minu kiidusõnad InnoNews tegijatele. Olen teie uudiskirja usin lugeja. Leheküljel http://innoeurope.eu/index.php?main_id=318&lang=est palutakse teada anda, millistel teemasid võiks InnoNewsi edaspidi kajastada. Mina loeks hea meelega, mille innovaatilisega on väikelinnad maailmas hakkama saanud. Kuidas nad on nt rahvastiku vähenemise valguses suutnud oma kogukonda suurendada, tugevdada. Millega nad on meelitanud turiste oma linna külastama, noori haritud inimesi sinna kolima ja firmasid sinna investeerima, töökohti looma.
Loodusliku vee pooldaja: Tore uudis, ainuke häda on selles, et enne kui neid aineid hakatakse sinna vette panema, on see vesi keemiliselt looduslikest ainetest n.ö. puhtaks tõmmatud ja seejärel näpuotsaga kaaliumi, naatriumi magneesiumi jm aineid tagasi toopitud, et oleks taas vee maitsega. ja kui seejärel veel muid aineid sisse panna, siis pole looduslikust ehk inimorganismile kõige vastuvõetavamast vees halli haisugi järel. A Le Coq võiks muidugi anda oma ametliku selgituse, kui ma juhtusin selle protsessi põhimõtetes eksima.