Jan
2011
15:33
Intervjuu Maris Jakobsoniga Tervise Arengu Instituudi (TAI) uue toitumise andmekogu kohta
InnoNews küsimustele vastab Maris Jakobson, TAI avalike suhete nõunik.
1. TAI on avanud veebilehe, kus on ära toodud toitumise andmekogu. Millega täpsemalt tegu?
MJ: Elektrooniline toitumise andmekogu www.nutridata.ee aitab hinnata ja muuta toitumisharjumusi.
See võimaldab nii toitlustajatel kui tavakasutajatel koostada tasakaalustatud menüüsid ning analüüsida oma toitumisharjumusi. Kuid veebikeskkond on mõeldud kasutamiseks ka riiklikul tasandil - kogutavad andmed võimaldavad teostada rahvastiku toitumisalase olukorra hindamist, planeerida sekkumisi toitumisharjumuste parandamiseks ja täiendada toitumissoovitusi.
Andmekogu koosneb kolmest osast: toidu koostise andmebaas, toitumise analüüsi programm ja toitumisuuringute andmebaas.
1) Toidu koostise andmebaasist leiab andmed umbes 2000 enimtarbitava toidu energia ja toitainete sisalduse kohta. Sellesse andmebaasi on kokku kogutud Eestis kasutatavate toitude andmed nii pakenditelt, tootjatelt kui ka välismaa vastavatest tabelitest (nt välismaiste toodete või viljade puhul), samuti teostatakse mõningaid Eesti oma toitude täielikke analüüse. See andmebaas on aluseks toitumisprogrammile ja seeläbi ka toitumise hindamisele.
2) Toitumise analüüsi programm võrdleb menüüde energia- ja toitainete vastavust toitumissoovitustega vastavalt eale ja soole. Toitumisprogrammi kasutamiseks tuleb end vaid kasutajaks registreerida ja sisse logida. Seejärel saab valida toidud või toiduained, mida on päeva jooksul söödud ning programm teeb põhjaliku analüüsi. Oma retsepte ja menüüsid saab ka salvestada või alla laadida programmis olevaid retsepte ning näidismenüüsid. Menüüdest on võimalik arvutada toidust saadava energia, põhitoitainete ning tähtsamate vitamiinide ja mineraalainete kogused päeviti, päevade keskmiselt ning toidukordade kaupa.
3) Kolmas alamoodul – toitumisuuringute andmebaas, on mõeldud kasutamiseks eelkõige toitumisalase riskihindamise ja uurimistööga tegelevatele spetsialistidele ja toiduainetööstuse esindajatele, kuid on kättesaadav ka kõigile teistele asjast huvitatutele.
Eraldi projektina valmib instituudil varsti ka tervistedendavate sekkumistegevuste andmebaas. Seal kajastatakse tervisliku ja tasakaalustatud toitumise edendamise seisukohalt olulisi poliitikaid, projekte, tegevusi, programme, nendega seotud organisatsioone ja kontaktisikuid.
Andmebaasi üheks eesmärgiks on esile tuua ka hea praktika näited.
2. Mis olid peamised põhjused ja eeldused veebikeskkonna avamiseks?
MJ: Eesmärk oli luua keskkond, kus oleks kättesaadavad kõik Eestis teostatud ja planeeritavate toitumisuuringute andmed. See võimaldab paremini hinnata rahvastiku toitumisalast olukorda ja planeerida tõenduspõhiseid sekkumistegevusi. Ühtlasi oli veebikeskkonna loomise eesmärk toetada Eesti toiduteaduse valdkonna arengut luues teaduritele töövahendid toitumisuuringute teostamiseks ning anda tavainimestele edasi tasakaalustatud toitumise põhitõdesid.
Andmekogu arendamine ja administreerimine toimub „Südame-veresoonkonnahaiguste ennetamise riikliku strateegia aastateks 2005-2020” raames. Selle käivitamiseks ja arendamiseks on koostööd teinud Sotsiaalministeerium, Põllumajandusministeerium ning Veterinaar- ja Toiduamet.
3. Praeguseks on veebikeskkonnal enam kui 12 000 kasutajat. Kes on veebikeskkonna peamised kasutajad?
MJ: Peamised sihtrühmad on toitumisalase riskihindamisega tegelevad riigiasutused, ülikoolid ja teadusasutused, toiduainetööstuse esindajad, toitlustajad (koolid, lasteaiad, hooldekodud, haiglad, kaitsevägi jne) ning samuti kõik tavainimesed, kes on huvitatud tasakaalustatud toitumisest. Programmi kasutatakse ka õppevahendina erinevates kõrgkoolides ja kutseõppeasutustes.
4. Missuguseid veebikeskkona pakutavad võimalused on uuenduslikud, mida eelnevalt pole võimalik kasutada olnud?
MJ: Toidu toitainelise koostise andmebaas on viidud vastavusse rahvusvaheliste Eurofoods nõuetega ning järjepidevalt toimub andmebaasis olevate andmete uuendamine, et tagada vastavus Eesti toiduturul kättesaadavate toodetega.
Toitumisuuringute andmebaasi on kogutud ja kättesaadavad suuremad Eestis teostatud esinduslike toitumisuuringute andmed.
Toitumise analüüsi programmi uue versiooni loomisel pöörati peamiselt rõhku kasutajasõbralikkuse tõstmisele. Tavakasutaja keskkond muudeti lihtsamini navigeeritavaks, lisati mitmeid funktsionaalsusi, mis kergendaksid menüü analüüsimist.
5. Missugused on uuendused on plaanis veebikeskkonnas lähiajal ellu viia?
MJ: Toitumise analüüsi programmi kasutajatelt on aastaga kogunenud palju ettepanekuid lisafunktsioonide osas, mida plaanime järgmise aasta jooksul ellu viia. Lisaks tavatasandi arendamisele käib arendustöö programmi teadustasandiga (so tasand toitumisuuringute läbiviimiseks), mis on suunatud teadus- ja uurimistööde tegijatele. Teadustasandi avalikustamine on kavandatud järgmise aasta teise kvartalisse.
Viimati lisatud
Inimesed | Organisatsioonid |
---|---|
Evelin Kaan | Reivett OÜ |
Onedayhistory | Onedayhistory.com |
Reimo Laask | NUPUTAJA OÜ |
Artur Gradov | Abimate |
Maretta Vainumäe | TransLanguages OÜ |
Sirvi tegevusala järgi
OLME (21)Lihtsad asjad kodus, tööl, tänaval
MAJANDUS (167)
Äri, tootmine, teenindus, kaubandus, põllumajandus, toote- ja teenusearendus
HARIDUS (45)
Alg-, põhi-, kesk-, kõrg-, kutse-, eriharidus, teadus
KULTUUR (25)
Kujutav kunst, arhitektuur, disain, film, muusika, kirjandus, teater, üritused, meelelahutus
ÜHISKOND (62)
Riik, avalik sektor, haridus, sotsiaalne innovatsioon, mittetulundustegevus, kodanikualgatus
KOMMUNIKATSIOON, MEEDIA, LOOVTÖÖSTUS (97)
Portaalid, trükimeedia, TV, raadio, suhtlusvõrgustikud, reklaam, kirjastused
TEHNOLOOGIA (93)
IKT, energeetika, ehitus, keemia, mehhatroonika, ökoloogilised tehnoloogiad, tootearendus
TERVIS JA LOODUSKESKKOND (17)
Inimese vaimne, füüsiline ja sotsiaalne heaolu, looduskeskkond, maavarad, keskkonnakaitse
JUTTE MAAST JA ILMAST (44)
Kõik, mis mujale ei sobi, sh mõtisklused innovatsiooni enda üle
Kuidas registreeruda?
Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!
Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.
Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud!