Logi sisse:
kasutajanimi parool

Tulemused otsingusõnale "tuuleenergia"

 
04
Apr
2010

14:45

Huvitavad saated ETV2s

Pühapäeviti kell 10.00 hakatakse näitama Prantsusmaa ja Kanada ühistootmises valminud sarja "Muutuste arhitektid" (Architects of Change, 2009). Kümneosaline sari tutvustab uue aja pioneere, inimesi, kes otsivad uusi innovaatilisi lahendusi, kuidas kindlustada meile, meie tulevastele põlvkondadele ja meie planeedile ühine tulevik. Pühapäeviti kell 10.50. hakatakse näitama kliimateemalist dokumentaalsarja "Mõõt on täis" Kas kodumaise toidu eelistamine ikka tasub end ära? Kas tuuleenergia viib sihile? Need on küsimused, millele otsivad vastust paljud. Soome 12-osalise keskkonnateemalise dokumentaalsarja igas osas keskendutakse ühele elu(olu)lisele valdkonnale. http://www.greengate.ee/?page=4&id;=20377

27
Nov
2009

11:54

Tuulegeneraatoris mängib määrdeõli ühte olisemat rolli

Meelis Orgla, Addinol Eesti turu juht kirjutab:

Viimaste aastate siht maailma, aga eriti Euroopa Liidu energeetikas on suunatud taastuvatest allikatest elektri tootmisele - tuul, päike, vesi, biogaas. Kuigi nende tootmise omahind võib taastuvenergia puhul tihtipeale olla kõrgem kui taastumatutest allikatest toodetud energial, on vaja taastuvenergiat toota arvestades osade fossiilkütuste otsa lõppemist juba mõnekümne aasta pärast. Kui näiteks põlevkivi põletamisel tekkiv happeline tuhk moodustab algse kütuse kogusest 50%, siis päikese, tuule ja vee energia, aga ka biogaasi kasutamisel selliseid jäätmeid ei teki üldse. Sellest tulenevalt ongi vaja taastuvad energiaallikad ka Eestis maksimaalses võimalikus määras kasutusele võtta. 

Tuul on seni kõige rohkem elektri tootmiseks kasutatud taastuvenergia ressurss Eestis. Hea on tõdeda, et Balti riikidest on Eestil kõige paremad tuuleolud ning samuti on meil piisavalt maad nii mandri- kui meretuuleparkide rajamiseks. Viimastel andmetel on Eestis tuuleparke kokku  üle kümne (tuulikud ligi 60) ning nii mõnedki suured tuulepargid on ehitamis- ja arengujärgus. Ning nii nagu selgub elektrimajanduse arengukavast aastani 2018, seob Eesti oma tuleviku veel suurema hulga tuulikutega, kui neid seni on rajatud. 

Tuulegeneraatorid ei ole kasulikud mitte ainult rohelise energia vaatepunktist, vaid ka ökonoomsuse poole pealt. Ent oma eesmärki täidavad nad üksnes siis, kui nende töö laabub viperusteta. Seejuures on otsustava tähtsusega tuulegeneraatoris kasutatavad määrdeained. Addinol, kelle uute innovaatiliste õlide kvaliteet ilmneb kõige paremini just rasketes ja ülirasketes töötingimustes, siis sobivaks näiteks siinkohal ongi just tuulegeneraatorite reduktorid, millele Addinol on välja töötanud spetsiaalsed reduktoriõlid.  

 Tuulegeneraatori pideval käitamisel on reduktori seisukord eluliselt tähtis. Enamasti ongi tuulegeneraatorite tööseisakud ja sellega kaasnevad lisakulud põhjustatud reduktori rikkest. Addinol Eco Gear reduktoriõlidega on saavutatud tuulegeneraatorites väga häid tulemusi. Nimetatud õlide kasutamisel pikenevad õlivahetusintervallid, esineb vähem purunemisi ja tööseisakuid, mis omakorda aitab kokku hoida kulusid. Sellel on olemas nelja-aastase garantii ja enamasti peab õli  isegi kauem vastu. Euroopas töötavad ca 1800 tuulegeneraatorit Addinol Eco Geariga ja see arv kasvab jõudsalt aasta-aastalt. Samuti kasutavad sama õli USA jt. maailma tuulepargid.

Tuulegeneraatorid on pidevalt töös. Masina tiiviku labad muudavad tuuleenergia pöörlevaks liikumiseks, mille generaator muundab omakorda elektrienergiaks. Tuule tugevnemine ja nõrgenemine ning ilmastikutingimuste pidev vaheldumine on tuulegeneraatori kõikide detailide jaoks suureks väljakutseks. See kehtib ka seadmes kasutatavate määrdeainete kohta. Määrdeained peavad usaldusväärselt määrima ja kaitsma masinat nii karmides kliimatingimustes kui ka merepiirkonna niiskes õhus. Täiendavaks väljakutseks on määrdeõlide jaoks pikad kasutusintervallid. Eriti tähtsat rolli mängib seejuures peaülekande transmissiooniõli. Peaülekanne on iga masina süda, mis muudab tuuleenergia pöörlevaks liikumiseks ja edastab pöörlemisenergia seejärel generaatorile. 1,5–2 MW jõudlusega masinate peaülekande karteri täitmiseks kulub umbes 400 l transmissiooniõli. Suurematel tuulikutel on reduktoriõli kogus, aga kuni 800l. 

Õlivahetuse teostamine ohtlikus kõrguses on ülimalt kulukas. Vana õli tuleb mobiilse pumbajaama ja pikkade voolikute abil ülevalt alla pumbata. Sellele järgneb värske õli toimetamine üles. Õlivahetuse kalliduse tõttu on tuulegeneraatori majanduslikkuse seisukohalt eriti tähtis, et transmissiooniõli oleks pika kasutuseaga. 

Eesti ja roheline energia on meie jaoks väga tähtis teema. Loomulikult jälgime suure huviga ja ootame, et ka Eestis käivituksid kiiremini rohelise energia projektid nii nagu need arenevad jõudsalt teistel suurtel turgudel, kus Addinolil on suured kogemused varnast võtta. Oleme seadnud endale eesmärgiks olla professionaalne partner rohelise energia tootjatele, et suurendada nende efektiivsust ja tegevuse tulusust.

On hea meel kuulda, et nii Eesti riik kui ka Euroopa Liit pööravad üha rohkem tähelepanu rohelise energia tootmise võimalustele Eestis.

www.addinol.ee

Viimati lisatud

Inimesed Organisatsioonid
Evelin Kaan Reivett OÜ
Onedayhistory Onedayhistory.com
Reimo Laask NUPUTAJA OÜ
Artur Gradov Abimate
Maretta Vainumäe TransLanguages OÜ

Kuidas registreeruda?

Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!

Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.

ÜRITUSED

UUED Liitujad