Tulemused otsingusõnale ""
Nov
2014
22:43
Kas ökoloogiline eluviis on vaid valitutele?
Ökoloogilisest eluviisist räägitakse üha rohkem ja rohkem. Ja samas on ka probleeme rohkem, kui kunagi varem. Dispak püüab oma toodetega tuletada meelde klientidele, et paberkottide kasutamine on keskkonna suhtes sõbralik ning teadlik tegu. Aga mida veel saaks teha, et ökoloogiline eluviis poleks vaid puude kallistajate ning agressiivsete aktivistide pärusmaa?
Mida saaksid Sina, hea lugeja teha kohe nüüd ja praegu?
Tegelikult peaks keskkonnale mõtlemine igapäevane tegevus olema. Võib küll tunduda, et üks inimene ei saa suurt midagi teha, aga ka väike sammuke on abiks. Järgnevalt pakume teile ideid, kuidas saate oma elukeskkonda ja raha säästa, muutes oma ökoloogilise jalajälge väiksemaks ning jättes meie planeedi tulevastele põlvedele rahulikumaks elamiseks.
Toidupoes käies võta kaasa kokku volditud paberkott või riidest kandekott. Kui kipud koti kaasavõtmist ära unustama (sest poest saab ju vajadusel ikka kilekoti osta), siis poeta neid igaks juhuks näiteks autosse, erinevatesse käekottidesse (sest iga päev ju sama kotiga ringi käia ei pruugi) ja seljakotti. Nii on sul isegi kiiruga poodi minnes alati poekott käepärast. Muide, kas oled märganud, et mõnes supermarketis on kilekotid järsku kallimad, samas riidest poekottide hind on langenud. Kõik ikka selleks, et saaksid teadlikult oma keskkonnasõbralikke valikuid teha. Pood annab selleks lihtsalt väikese tõuke. Lisaks peab riidest kandekott või paberist poekott kaua vastu ning kilekottide mitteostmisega hoiad palju raha kokku.
Puu- ja juurviljaletis kasuta väikseid kilekotte nii vähe kui võimalik. Suuremate puuviljade puhul, näiteks banaani, meloni või arbuusi puhul polegi neid kilekotti vaja pakkida. Hinnakleepsu saab ka puuvilja enda peale kleepida. Samuti on üheks võimaluseks kasutada ühte kilekotti ning kõigi kaalutud puu- ja juurviljade hinnakleepsud ühe koti peale kleepida. Usu, sellest ei tule kassapidajaga mingit pahandust. Sina aga oled kasutanud ühte kilekotti maksimaalselt.
Kui alles alustad „kilekotivaba elu“ suunas tegutsemist, siis ilmselt on sul alguses kodus üksjagu kilekotte. Ajapikku neid ju ikka koguneb. Leia nendele oma rakendus, et vältida nende loodusesse sattumist. Määrdunud kilekotid pese puhtaks, nii saad neid uuesti kasutada. Ka tugevamad kilekotid toitude pakendamiseks tasub hoolikalt puhtaks pesta ning taaskasutada. Kasutult seisvad erinevas suuruses kilekotte saad kasutada prügikottideks, nt kassiliiva prügisse viskamiseks. Nutikamad meisterdavad kilekottidest heegeldatud vaipu ja matte. Paljud noored emad koguvad leiva- ja saiakotte, kuhu kasutatud mähkmed enne prügikasti viskamist pakkida, et prügikast liialt haisema ei hakkaks.
Hea viis pakendite kasutamist vähendada on osta oma toiduained hulgilaost või turult. Hulgilaost ostes on kogused suuremad ja seega on pakendile kulutatud materjali lõppkokkuvõttes vähem. Pealegi säästad aega ja raha, kui näiteks terve nädala ostud korraga ära teed. Turule saad aga oma taara, nt toidukarbi, kandekoti ja –võrgu kaasa võtta, kuhu siis näiteks salatid, kapsad või kaalikad kenasti pakkida saab. Mune ostes võta kaasa eelmisest korrast tühjaks jäänud munarest, nii saad papist resti korduvalt kasutada ning ka turumüüjal läheb neid vähem vaja. Kui võimalik, leia endale üldse üks kohalik talupidaja, kellelt otse värsket ning tervislikku toidukraami osta. Jäävad ära igasugused kilesse ja plasti pakendamised, lisaks tead, et kraam, mis sinu ja su pere toidulauale jõuab, on kohalikest toorainetest, mida pole sadu kilomeetreid transporditud.
Kasutatud riided pole enam vaid vaeste ja väetite jaoks. Üha rohkem inimesi leiab, et milleks kulutada uute ja tihti kehva kvaliteediga moekaupadele, mis on moodsad vaid hetke, kui on võimalik osta odavamalt second hand poodidest. Lisaks leiab „kaltsukatest“ tubli käsitööline nii mõndagi, millele uus elu anda. Trikotaaźtooted on suurepäraseks materjaliks kaltsuvaipadele, vanadest teksapükstest saab teha nii väiksemad teksapüksid pere kõige pisemale, seeliku, käekoti või hoopiski meigikoti. Katkiseid rõivaesemeid püüa enne äraviskamist parandada- kui ise ei oska, siis kindlasti on sul tutvusringkonnas mõni tubli naisterahvas, kes kiirelt parandustöö ära teeb. Hoia pilk tema tegemistel peal ja järgmine kord oskad ehk juba ise seda teha.
Kodumasinad on üks valdkond, kus saab nii raha ja keskkonda säästa kui teadlikult oma ostuvalikud teha. Pesukuivati on küll mugav, aga kui vähegi võimalik, riputa pesu kuivama õue nöörile või kuivatusrestile. Pesumasinat kasuta vaid siis, kui pestavat pesu on maksimaalselt lubatud koguses. Kui on vaja pesta vähem, kasuta vastavat programmi, mis vett säästab. Ka pesuvahendit kasutades ära pinguta üle, pigem kasuta seda soovitatust vähem, kui rohkem. Külmkapp vali selline, mis energiat säästab ning toitu kappi pannes vaata, et külmkappi liiga palju toidukraami ei aseta. Konservid, purgisupid, moosid, mahlad- kõik need tooted, mis poeski külmariiulis ei asu, ei pea ka kodus külmkappi minema.
Kas teadsid, et nii igapäevane ja populaarne toode nagu pudelivesi on ligi 10.000 korda kallim, kui kraanivesi? Kui su kodus kraanivesi kõlbab juua, siis eelista seda pudeliveele. Kui siiski joogivesi pole nii maitsev, kui sooviksid, siis mõtle filterkannu kasutamisele või filtrisüsteemi soetamisele. Hoiad lõppkokkuvõttes kokku raha pudelivee ostmise pealt, lisaks veel lõputu hulk plastikpudeleid, mida sa enam kasutama ei pea.
Kas on vaja iga e-mail või huvitav artikkel välja printida? Saada huvipakkuvad lingid omale e-maili peale, et saaksid hiljem uuesti üle lugeda. Juba prinditud pabereid saad uuesti märkepaberitena kasutada- lõika nad sobivateks suurusteks ning kasuta paberi valget poolt. Nii annad juba prinditud paberile uue „võimaluse“.
Ideid, mida igapäevaselt kasutada, on veelgi. Pesta puhtaks kokteilikõrsi ja neid uuesti kasutada. Aknapesul loobuda keemiat täis pesuvahenditest ning kasutada vanavanemate tarkust: pesuvette lisada törts äädikat ning aknad kuivatada ajalehepaberiga. Lisada oma postkastile kleeps, et sa ei soovi reklaamvoldikuid ning tasuta ajalehti. Kuueste pakkidena müüdavate joogipurkide kilerõngad lõika enne prügisse viskamist katki- loodusesse sattudes teeb see loomadele palju kurja. Võimalusel kasuta pleegitamata ning värvimata pabertooteid, nagu kohvifiltrid ja WC-paber (pleegitatud paber eritab kantserogeenseid dioksiine ja pealegi, kas on just nii väga vaja kasutada Hello Kitty pildiga WC-paberit?). Paberist kinkekotte saad korduvalt kasutada, keegi ei vaata viltu, kui juba korra kasutatud kinkekotti uuesti kasutad. Lühemaid vahemaid läbi kõndides, rattaga või kasuta ühistransporti, autot kasuta vaid siis, kui muud võimalust ei ole. Shampoone ja dushigeele osta suurtes pakendites- suurema pakendi valmistamiseks on vähem loodusressursse ja raha kulutatud, kui mitme väikese pakendi peale kokku.
Kui arvad, et mis üks inimene ikka teha saab, siis tegelikult on ka ühe inimese panus oluline. Suured muutused algavad ikka väikestest sammudest.
Nov
2014
22:40
Kui oluline on pakendi kujundus?
Kui tihti mõtled Sa oma toodete pakendamise disainile? Kas oled teadlik, et oma toote brändi arendus ei päädi vaid logo disainimisega?
Inimestele meeldib ilusaid asju vaadata, see on vana tõde. Ja siit algabki pakendi loomine- kuidas teha nii, et uus pakend oleks samamoodi „ilus“ asi, mida inimesed visuaalselt hindavad ning armastavad. Jah, pilkupüüdev logo on oluline osa toote turunduses, kuid ärge alahinnake lihtsalt fakti- kliendid on visuaalsed olevused.
Kõlab küll lihtsalt ja kohati naiivselt, ent kliente tõmbab kui magnetiga ilusate asjade poole. Ning miski, mis on huvitav ning hea disainiga, on juba eos loodud äratama võimalike kliendite tähelepanu, kui seda teeks ilmetu ning igav toode. See on pakendidisaini põhipunkte, sest müüki on ju vaja. Lisaks brändi loomisele tasub arvestada ka pisidetaile, nagu näiteks värvid, kirjastiilid- kõik see, mis klientidel aitab paremini toodet oma peas tuvastada.
Millal aga algab pakendi disainimine? Suurepärane disain peaks alati peegeldama nii toodet, kreatiivsust kui ka firma isikupära. Pakendi disainimine ise on aga paras teadus, alates pakendi kujust kuni materjalideni, ära ei saa unustada ka funktsionaalsust. Lisaks „ilus ümbris“ olemisele peab pakend samamoodi toodet kaitsma (nt ladustamisel, transpordi ajal jne). Pole erilist vajadust valmistada pakend, mis on küll visuaalselt huvitav, kuid oma esmast ülesannet täita ei suuda.
Milline on siis see „ideaalne“ pakend? Loomulikult on selleks omaette uurimisharu välja töötatud ning tulemus pole kaugeltki mitte üllatav- lihtsus on see, mis müüb. Inimesed soovivad saada informatsiooni kergelt ja kiirelt. Kui esmase pilgu saavad tooted tänu oma pilkupüüdvale välimusele, siis edasine peab olema võimalikule kliendile lihtsalt ja kiirelt arusaadav. Firmad tahavad müüa oma tooteid, keegi ei soovi, et inimesed ostavad asju nende konkurentidelt. Ja kindlasti mitte ei taha nad kaotada kliente pelgalt seetõttu, et ligipääs toote informatsioonile polnud piisavalt hõlbus.
Mida aga kliendid tahavad? Kliendid eelistavad lihtsusele ausust ja autentsust. Ehk siis teisisõnu, nad tahavad olla kindlad, et pakendil kirjeldatud toode on tõepoolest ka see, mis pakendis peab olema. Seda on võimalik firmadel saavutada, kui toodete pakendid tehakse piisavalt usaldusväärseks. Üheks võimaluseks on kasutada kõrgkvaliteetset materjali pakendi valmistamiseks. Ning kui ettevõtte motoks on modernust ja roheline mõtteviis, siis peaks seda imagot peegeldama ka pakend (nt taaskasutatud ja innovaatiline materjal).
Keegi ei vaidle vastu faktile, et firma logo mängib elulist rolli toote turundamisel. Kuid pakendi visuaalse mõju võim on miski, mis mõjutab kliente otseselt. Klientidele meeldib seostada toodet millegi positiivsega ning pakendi disain on tihti esimene asi, mis neil tootega seoses meelde tuleb. Seda mõtet tasub meeles pidada, sest inimesed armastavad ka raamatuid kaane järgi hinnata. Mis siis veel muudest toodetest rääkida…
Oct
2014
20:56
Innovaatilised lahendused panganduses
Tänapäeva noorte elluastujate sõnavõtte järgides jääb kajama info, et vaid murdosal on võimalik iseseisvalt korter või maja soetada. Tõesti, võimalik on raha säästa ja seejärel kinnisvaraturule ostlema minna, ent reaalsus on see, et täismahus korteri või maja väljaostmiseks raha säästmine võib aega võtta aastakümneid. Seega on enamjaolt oma kodu ostmiseks vajalik kas pärandus vanematelt või siis laenuraha.
Traditsioonilised laenud on aga muutumas. Traditsioonilisest laenurahast rääkides on nüüdseks üheks levinuimaks laenuvariandis tõusnud kinnisvaralaen. Laen, mis jaguneb suures plaanis kaheks. Esmalt võib tegu olla laenuga, mis on mõeldud kinnisvara soetamiseks, kuid isegi siis on vaja omakapitali. Teiseks aga laenuga, mis on võetud kinnisvara tagatisel, mis nõuab kinnisvara olemasolu. Aga kui pole raha, et osta kinnisvara, siis kuidas saab olla kinnisvara, et kasutada kinnisvara tagatisel antavat laenu? Siin on nüüd tõesti hetk, kus huvitatuile ei saa appi tulla, kuid saab neid toetada variantide leidmisel.
Kõige lähemal võivad tõesti asuda vanemad, kellel on ehk olemas juba kinnisvara. Ei ole vaja muretseda, kui kinnisvara on juba mõne laenu tagatiseks. Tuleb leida firma, kes on valmis võtma tagatiseks ka kinnisvara, mis on juba laenuga seotud. Eestis on selliseks firmaks näiteks Hüpoteeklaen, ettevõte mis on spetsialiseerunud kinnisvaralaenude pakkumisele. Üldiseid fintantsteenuseid pakkuvatest ettevõtetest pakub hüpoteeklaenu nime all antud teenust näiteks SEB pank.
Möödas on aeg, kust laenuvõtmine tähendas üksnes eri pankade poole pöördumist. Finantssektor on viimaste aastate jooksul Eestis oluliselt arenenud. Tekkinud on mitmeid usaldusväärseid firmasid, mis tegelevad laenuandmisega, kuid samas pole pangaasutused. Tihtipeale pakuvad need rohkem paindlikkust ja erinevamaid võimalusi. Finantssektor on Eestis jõudsalt arenemas, pakkumas alternatiive tavapangandusele. Isegi Eesti üks kuulsamaid iduettevõtteid on finantssektoris tegutsevTransferWise. Finantssektori areng on aga tähtis. Näiteks 70% arenevate riikide ettevõtete poolt makstud dividendidest moodustasid 2013. aastal kaevandus-, nafta- ja just finantssektor. Alates 2009. aastast on kiireima dividendide kasvuga olnud tehnoloogia- ning finantssektor. Alates 2009. aastast on kiireima dividendide kasvuga olnud tehnoloogia- ning finantssektor. Kahest just finantssektor on suurim dividendide maksja (eelmisel aastal 24% globaalselt makstud dividendidest).
Sep
2014
18:19
Innovaatilisus turunduses
Loetud päeva on möödas kui Apple tõi turule om nutikella. Kell, mis tõotab tuua nutikellade turule tuua uue hingamist. Tihti oleme me viimaste aastate jooksul kuulnud samalaadset erinevate valdkondade kohta. Tehnoloogia areneb ja pakub uusi innovaatilisi võimalusi.
Viimaste aastatega on nutiseadmete turg käsikäes sotsiaalmeedia arenguga näidanud üles väga kiiret arengut. Arengut, millele tihtipeale turundus ei ole järele jõudnud. Järjest väiksemad ekraanid on tekitanuväljakutsed. Kuidas reklaamida oma bärndi nii väikesel ekraanil? Tuleb mõelda innovaatiliselt, et kasutada ära järjest vähenevad ekraanipinda.
Nutiseadmed ei ole ainukene valdkond, mis vajab innovaatilist lähenemist. Veebilehtedel on tekkinud traditsioonilise bännerreklaami osas nn bänneripimedus, mille puhul inimesed vaatavad automaatselt mööda traditsioonilistest bännerreklaamidest. Igapäeva elus ümbritseb meid nii palju reklaami, et sellele ei pööratakse järjes vähem tähelepanu. Reklaamipindade arv aga meie ümber järjest suureneb. Ilmunud on uued tähed turundusmaailma nagu partisani turundus (guerrilla marketing), mille puhul väikese eelarve ja käepäraste vahenditega üritatakse vastu saada suurettevõtete turundusmeeskondadele. Meeskondadele, mille turunduseelarve on kordades suurem.
Partisani turunduse innovaatiliset lähenemised on toonud meile mitmeid märkimisväärseid loomingulisi lahendusi.
Tyskie õlu:
Kopenhaageni loomaaed:
Autovelgede reklaam:
Eestisse viimastel aastatel jõudnud innovaatilistest lähenemistest oli Coca-Cola purkide automaadid, mis võimaldasid enda nime ja soovitud tekste purgi peale lisada. Kampaania, mis suutis emotsionaalselt panna inimesi ühendust tundma Coca-Cola brändiga ja üksteisega purke kinkides. Coca-Cola on tuntud kui bränd, mis suudab leida ühenduse miljonite inimestega üle maailma. Üks nende viimaseid lähenemisi oli Coca-Cola purk, mida sai teha poolseks ja jagada oma sõbrade/kaaslasega.
Eestis aga jääme veel uusi innovaatilisi lahendis ootama. Telereklaamides on suurimaid uuendusi 3D tehnoloogia tavapärane kasutamine reklaamides. Isegi päriselulised loomad on asendatud 3D tehnloogia abil kuvatavate rääkivate loomaden Vivus reklaamides ja Swedbanki reklaamides. Digitaalmeedia ülikiire areng on tekitanud nõudluse uut tüüpi agentuuride ja lahenduste järgi. Võimalusi peitub ja järgmised aastad toovad vastuse, kes suudab ka neid võimalusi edukalt ära kasutada.
Jul
2014
13:34
Innovatsioon ja talendid Leedu moodi
Eesti “Talendid koju” kampaanias on möödas juba kaks aastat. Tundeid kütab see teema endiselt. Eesti eelmise aasta parima idufirma juhatuse esimees Taavet Hindrikus läks aasta alguses isegi nii kaugele, et ütles antud projekti kohta "kogu "Talendid koju" teema on üks suur jura, mille peaksime lõpetama". Kas ja palju on antud kampaania ja üldine teavitustöö mõju avaldanud, seda võib igaüks ise hinnata. Näiteks, kui palju üks maailmakuulus talent võib ära teha koju naastes ja millist innovaatilisust endaga kaasa tuua, leiab aga lähedalt. Paarsada kilomeetrit lõuna poole, Leedust.
Kaunases sündinud ja 11-aastaselt Austraaliasse kolinud Antanas Guoga (tuntud nime järgi Tony G) on üks karismaatilisemaid mängijaid pokkerimaailmas. Meie “Talendid koju” sihtis küll koju meelitama oma projekti raames välismaale õppima ja tööle läinud noori aga tänaseks 40-aastane Tony G naases kodumaale loetud aastad tagasi. Tema tegemised seonduvad Leeduga aga järjest enam. Lihtsalt pokkeri mängija ei ole Tony G juba ammu olnud. Juba 2002 aastal lõi ta pokkeri uudisteportaali PokerNews.com, millest sai kiiresti üks juhtivamaid keskkondasid enda valdkonnas. Lihtsalt öeldes Tony G ostis domeeni, palkas mõned arendajad ja asus artikleid kirjutama. Juba paari aasta jooksul võttis ta ette laienemise tuttavatele turgudele Skandinaavias ja lasi välja lehekülje UK versiooni. Järgnesid mitmete teiste Euroopa riikide lehed. Nüüdseks on ettevõttel on üle 30-ne kontori erinevates riikides. Lehekülg on ka eesti keeles ja üks oma valdkonna liidreid. Lehekülje edu põhineb suuresti uuenduslikult lähenemisele, kus uute riikide jaoks leiti kohalikke pokkerispetsialiste, kes hakkasid haldama kohalikku riigi osa. Loodi universaalne pokkeri õppematerjalid, mida tõlgiti erinevatesse keeltesse ja loodi lojaalne lugejaskond. Edu saavutati just innovaatilisusega ja suurepärase mainega pokkerimängijate seas.
Foto: Maksim Tund
Edasi järgnesid oma TonyBet spordiennustuse portaali loomine. Ettevõte, mis lisaks spordiennustamisele tõi tulule esimesena maailmas internetis rahaliste panuste peale mängimise võimaluse kaardimängus nimega Hinna pokker. Mäng mis on maailmas järjest populaarsemaks muutumas. Tony G nägi aga mängu potentsiaali, lisas oma nišši ja tuli turule. Uuenduslikke lähenemisi on ta ka integreerinud alates Leedu korvpallikoondise tegemistest kuni oma isikliku hotelli Tony Resort loomiseni.
Tony G on Leedus tuntud mitte ainult pokkerimängijana, ta on ka edukas ettevõtja ja filantroop. Kuulsus, kelles rahvas peab lugu ja armastab. Tulemuseks on eelmise kuu lõpus toimunud Euroopa Parlamendi valimised, milles valiti Tony G Euroopa Parlamenti, olles üks Leedu viieteistkümnest saadikust. Järjekordne suurepärane saavutus tema elus. Tulemus mida vähesed oskasid oodata aga mille üle paljud pokkeriringkondades üle maailma tunnevad uhkust. Euroopa Parlamenti läheb Tony G enda sõnul läheb liberaalide eest Leedut muutma. Seega tekib küsimus, palju on üks nn tagasi tulnud talent väärt riigile. Palju toob ta endaga kaasa uusi innovaatilisi mõtteid ja lahendusi. Leedu Tony G näide annab ilmekalt mõista, et seda on peaaegu võimatu mõõta. Kindlasti ei ole Antanas Guoga veel lõpetanud oma panuse andmist aga tema tegemistest võib juba praegu eeskuju võtta.
Feb
2014
02:24
Pulmavideo areng ja valdkonna innovaatilisus
Paljud mäletavad sotsiaalmeedia 2009 aasta hitti JK pulmatantsust, mis on tänaseks kogunud rohkem kui 83 miljonit vaatamist. Video mille jaoks tehti eraldi annetuste kogumise lehekülg Sheila Wellstone Institute toetamiseks (kokku on kogutud juba rohkem kui 47 tuhat dollarit). Pulmavideo lõik, mis tekitas laiemas ringis murdepunkti, milline peaks välja nägema klassikaline pulmavideo.
Koos uudsete tehnoloogiate levikuga on tulnud esile mitmeid innovaatilised mooduseid, kuidas tuua uudset lähenemist sellisesse traditsioonidega küllastatud valdkonda kui pulmad. Väike GoPro kaamera võib teha suurepäraseid videoid. Seda oleme näinud juba mitmete ekstreemspordi videohittide läbi, mis on sotsiaalmeedia vallutanud. San Diego fotograaf Ben Horne aga pani oma pulmade ajal pruudi lillebuketti GoPro kaamera, et saada unikaalseid kaameranurki. Oma blogis http://www.benhorne.com/about.htm avaldas ta täpsema selgituse https://www.youtube.com/watch?v=7EOnyib2g84&feature=youtu.be ja tulemusest saab ülevaate järgmise Youtube'i video abil:
Pulmavideote igipõline probleem pulmavideo filmijatele on, et kuidas jääda pulmas võimalikult nähtamatuks, kuid samas saada pildile kõik vajalikud kaadrid, mis teeb GoPro kasutamise suurepäraseks ideeks. Mis või kes pääseks veel nii lähedale pruutpaarile kui pruudi lillekimp?
Pulmade filmimine ja fotograafia on läinud juba nii spetsiifiliseks, et New Yorkis tegutsev Paparazzi Proposals pakub teenust, mille raames pakutakse konsultatsiooni abieluettepanekute ideedes, asukohtades ja mõtetes. Mille eesmärgiks on, et Paparazzi Proposals saaks varjatult teha abieluettepanekust pilte. Ettevõttel on lausa nii suured plaanid, et üle Ameerika Ühendriikide laienemiseks käidi kuulsas investeeringute otsimise saates Shark Tank. Sellise teenuse kõige odavama paketi hind on 525 dollari ja kõige kallima "kuulsuse paketi" hind koguni 1150 dollarit.Sellest jääb väheseks? Omad 3D telekat, siis on võimalus oma unustamatu hetke filmimiseks kasutada 3D tehnoloogiat. Või hoopis tahad teha pulmavideo esilinastuse oma sõpradele 3D kinos? Siis on stiilinäide AdventureArt 3D pulmavideost:
Mis ootab edasi pulmavideo valdkonda? Raske vastata aga arvestades kui vähe hoitakse kokku pulmade korraldamisel, siis uute tehnoloogiate katsetamine pulmavideode loomisel ja nende massidesse jõudmine tundub olevat ainult aja küsimus.
Autor ja allikas: Pulmavideo (Stuudiopunkt OÜ)
Aug
2013
12:00
Online pokkeri innovaatiline areng
Online pokkerit mängivad nüüdseks juba miljonid inimesed üle maailma. Mis on aga sellise populaarsuse taga? Kas põhjuseks on pokkeri mängimise innovaatilisus või hoopis tänapäeva online maailma reaalsus? Kindlasti on oluline faktor suurepärane mainekujunduse töö, mille tulemusena käsitletakse pokkerit pigem spordialana kui meelelahutusliku mänguna. Üldine arvamus on viimastel aastatel olnud, et online pokkeris ei ole palju innovaatlisi uuendusi, vaid toimunud on loogiline areng, mida võib kutsuda lausa evolutsiooniks. Tutvustame seda lähemalt.
Kasiinod on juba aastakümneid pakkunud erinevat tüüpi pokkeri mängimise võimalusi kuid hoopis uued, innovaatilised pokkerimängud online’s on taganud pokkeri võidukäigu.
Ettevõtted, mis pakuvad online pokkeri mängimise võimalust, on alati käsikäes käinud seadmete lahenduste arendamisega (alustades Mac’idele loodud mängudest kuni tänapäeval väga edukate mobiilsete lahendusteni välja). Need innovaatilised tehnoloogilised lahendused on toonud pokkeri inimestele oluliselt lähemale. Enam ei ole vaja otsida lähedal asuvat kasiinot või halvimal juhul otsustada keldris suitsupahmakas mängitava pokkeri kasuks. Tänapäeva inimesed hindavad mugavust: ava oma arvuti või mobiil ning sinu ees on miljonid pokkerimängijad üle maailma.
Mängijad on siinkohal väga oluline võtmesõna. Populaarseks on saanud mängijate/kolmanda osapoole tarkvara arendamine enda ja konkurentide mängude jälgimiseks ning ka analüüsimiseks. See protsess on omakorda teinud lihtsamaks pokkeri hariduse omandamise ning aidanud kaasa ka sellele, et pokkeri reeglid on koostatud kasutajasõbralikult. Kõige innovaatilisemaid lahendusi leiab aga hoopisiki mängijate endi väljatöötatud lahenduste hulgas. Online pokkeri suurettevõtted teevad oma arendusi süsteemselt, väljatöötatud tavapärasel viisil. Kasutajad näevad seevastu neid probleeme, mida suurettevõtted ei näe ja nad loovad reaalselt väga uuenduslikke, elu lihtsamaks tegevaid lahendusi. Kasutajate ja ettevõtete vaheline kommunikatsioon ning ideede vahetus tagab selle, et mängijateni jõuavad kõige innovaatilisemad lahendused, mis toimivad suurepäraselt.
Pokkeri võidukäiguni maailmas on viinud koostöö online ja live pokkeriturniiride vahel. Tuntumad pokkeriturniiride näited on WSOP, EPT, MPCC, APPT. Suurettevõtted on panustanud kasutajasõbralike online turniiride loomisse. Mainekad ja suure võiduvõimalusega pokkeriturniirid, kus on igaühel võimalik mängida tasuta, on väga edukad. Innovaatilised lahendused pokkeriturniiride läbiviimiseks, mis võimaldavad kõigil soovijatel mängida, on viinud turniiride populaarsuse kiire kasvuni.
Pokkeri kiire areng jätab õhku palju küsimusi. Kas erinevad legaalsed probleemid vähendavad online pokkeri populaarsust? Mida teeb mängusektor edasi? Kas innovaatilised ja mugavad lahendused aitavad vähendada mängijate lahkumist neile seatud piirangute tõttu? Kas mobiiltelefonidele mängude arendamine on vastuseks tehnoloogia arengule? Loodetavasti saame nendele küsimustele vastused lähiaastatel.
Informatsiooni allikas: PokerStars
Oct
2012
15:05
Kuidas koostada äriplaani?
Ettevõtte äriplaan on vajalik mitte ainult rahastuse leidmiseks (EAS, PRIA, pank), vaid eelkõige iseenda jaoks – et mõelda läbi plaan, kuidas oma äri käima tõmmata. Seega on tegu väga praktilise dokumendiga, mille eesmärk on mõelda läbi äriidee erinevad osad enne, kui reaalselt tegutsema hakkad. Tulemusena võid vältida suurt ämbrisseastumist või leida unistuste äri.
Alustuseks tee salvrätiku peal lihtne tasuvusuuring
Iga äri eesmärk on omanikule kasumit teenida. Seetõttu soovitan, et tee kasvõi kohvikus olles paberrätikule mõned lihtsad arvutused – kas sinu mõttel üldse on rahalist jumet? Alusta sellest, et nuputa välja võimalik müügitulu ja kõik kulud. Kui müügitulu on suurem kui kõik kulud, siis on mõtet ideega edasi tegeleda.
Siinkohal väike hoiatus: alustavate ettevõtjate tüüpiline ämbrikolin on see, et müüki ennustatakse kaks korda suuremaks ja kulusid hinnatakse kaks korda väiksemaks. Et sellist ehmatust ennetada, oleks mõistlik näidata arvutusi kogenud ettevõtjale. Ära karda, et su idee varastatakse või et jääd naerualuseks. Tõesti, äriinimene võib öelda, et arvutused on vigadega ja ei arvesta kõiki asjaolusid, aga see ongi hea õppimine.
Niisiis on hea, kui saad paberile otseselt müügiga seotud kulud (nt. kauba ostmine tarnijalt, müügiboonusega seotud kulud jne) ja püsikulud (nt. sidekulud, kontor, põhipalgad ja maksud). Müügihinda on võimalik määrata olemasolevate konkurentide hinnakirjade põhjal. Kate ehk müügihinna ja müügikulude vahe peaks olema nii suur, et kataks veel lisaks kõik püsikulud ja tekitaks mõistliku kasumi.
Seega kõvasti arvudega mängimist ja arvutamist, ilma milleta sarnaneks äriga alustamine mõttega minna Tartu maratoni sõitma ilma ettevalmistuse ja varustuseta. Ainult usk oma heasse tootesse ei aita.
Väga levinud ja väga libe tee on see, et hakatakse teenust või toodet müüma veidi soodsamalt kui turul keskmiselt. Sealjuures ei ole enamasti välja arvutatud, kas selline tegevus on jätkusuutlik. Väike rusikareegel: kui sa ei saa palgata enda asemele teist inimest sinu eest teenust osutama, siis on teenuse müügihind liiga odav. Halvemal juhul võib nii tekkida lausa nõiaring: tellimused on tarvis täita, aga ei saa kedagi appi palgata.
Kes on sinu klient?
Äriidee kujunedes on eriti algusepoole levinud usk, et minu toode või teenus sobib kõikidele. See on okei, aga ainult alguses – sa peaksid suutma välja mõelda võimalikult kitsalt segmenteeritud sihtgrupi, kellele müüa. Oluline on saada klient nii täpseks, et talle oleks võimalik panna nimi ja luua nägu, suunata talle pakkumisi, veebilehe sisu ja blogipostitusi.
Miks? Sellepärast, et kitsa sihtgrupi ootusi täita on palju lihtsam, kui üritada olla kõigile meelepärane. Lisaks on sul oluliselt lihtsam leida turunduskanalid ja -sõnumid, mida kasutada.
Keegi ei taha olla osa massist. Kõik me oleme erilised. Hea tulemus on see, kui oskad hoobilt öelda, et sinu klient on näiteks naisterahvas, vanuses 30+, keskmisest jõukam ja loeb ainult ajakirju Diivan ning Eramu. Või hoopis kodukontoris töötav iPhone’i kasutav disainer. Nii oskad leida reklaami teekonna nende inimesteni ja ei pea universaalse võrguga ookeanil kalu püüdma.
Turu-uuring tasuta või ülisoodsalt
Turu-uuring kõlab suurelt ja alustavale ettevõtjale ülejõukäivana. Kas tõesti? See võis olla nii veel 10 aastat tagasi, aga täna on võimalik igaühel teha tasuta turu-uuringut. Kuidas? Sinu kliendid ja konkurendid on kõik internetist leitavad.
Alusta sellest, et kirjuta välja mõned märksõnad, mis sinu teenuse või tootega seonduvad. Näiteks kui tahad avada juuksurisalongi, siis võiksid märksõnadeks olla juuksur, juuksurisalong, meeste juuksur, naiste juuksur, juuste värvimine, juuste pikendamine jne.
Neid märksõnu kasutavad inimesed internetist sinu (ja sinu konkurentide) otsimiseks, ja sina saad seda infot ära kasutada. Sa saad nimelt uurida, milliseid märksõnu inimesed rohkem kasutavad ja ka seda, millised ettevõtted (sinu konkurendid) on nende märksõnade abil leitavad.
Võta lahti Google Adwords Keyword Tool ja sisesta sinna kõik oma märksõnad. Vastu saad teada, kui palju minegid märksõnu kasutatakse (mida rohkem, seda parem) ning kui suur reklaamikonkurents antud märksõnale on (mida suurem, seda raskem ettepoole saada, aga seda kindlam, et sellel turul on raha).
Lisaks toksi märksõnad Google’isse ja vaata, kelle kodulehed ette tulevad. Need on sinu konkurendid. Kui ühegi firma lehte ette ei tule, siis võib see tähendada, et seal turul ei ole võimalik raha teenida või et oled leidnud niši või märksõna, kus konkurendid ei oska veel oma kodulehti turunduseks kasutada (suur eelis sulle, sest sina ju tahad seda teha, eks?). PS. Välisturgudel on lahe kasutada kohalikku Google’t (nt Norras google.no).
Lisaks on võimalik uurida sinu valdkonnaga seotud foorumeid ja uurida, keda ja mida seal soovitatakse. Samuti saab teada seal peamised tootega/teenusega seotud probleemid.
Eestis on põhimõtteliselt võimalik pöörduda ka EMORi poole, et viia läbi küsitlusi ja turu-uuringut – aga see ei ole alustavale väikeettevõtjale jõukohane. Küll aga on suhteliselt soodne Statistikaameti ja Krediidiinfo andmebaaside filtreerimine ja teenuse ostmine.
Kui konkurendid käes, kaardista nii nende head kui halvad omadused (nii toodete, teenuste kui ka ettevõtte kohta üldiselt). Võiksid teha SWOT analüüsi enda kõikide konkurendite kohta. Samuti võiks paigutada sinu firma ja konkurendid kvaliteedi ja hinna skaalal võrdlusse.
Kuidas aga selgitada välja klientide täpsemad vajadused? Telefonivestlused ja kohtumised aitavad saada kõige rohkem infot ja tihti täiesti tasuta.
Intervjuud
Selleks, et üldse hakata äriideest kuhugi poole liikuma, on mõistlik teha paarkümmend intervjuud oma potentsiaalsete kliengtidega. Kas neile üldse läheb korda sinu toode? Kui sa ilusti inimeselt küsid, saad ka vastuse. Loo endale kõigepealt hüpotees, kes on sinu kliendid, mis on nende probleemid ja milline on sinu lahendus. Seejärel testi oma hüpoteesi rääkides päris inimestega, kes sinu arvates võiksid olla sinu kliendid ja uuri, mida nemad sellest arvavad.
Ma soovitan intervjuud teha enne igasuguste kulude tegemist – tegelikult isegi enne firma loomist, sest ettevõte on kõigest vahend ideede elluviimiseks.
Tõenäoliselt pead selle tulemusena muutma veidi toodet, hinda ja sihtgruppi. Koosta intervjuude tulemustest klientide TOP3 probleemid (enim muret valmistavad probleemid, mida sina suudad lahendada) ja mõtle välja, kuidas sina saad need lahendada.
Intervjuu pikkus võiks olla 20 minuti ringis, kuigi minu kogemus on, et need võivad venida ka 2-3 kordsa pikemaks – peaasi, et see ei müõju intervjueeritavale tüütavalt. Intervjuusid peaks tegema niikaua kuni vastused hakkavad juba korduma. See on suur töö, aga väärt pingutamist. Valmista küsimustik hästi ette ja saad suurepärase tulemuse.
Boonus: inimesed, keda intervjueerid, annavad tihti sulle omaltpoolt mitmeid häid ideid, aitavad välja filtreerida ebaolulise ja lisaks võivad nad olla ka sinu esimesed maksvad kliendid.
Tasuvuspunkti välja joonistamine
Tasuvuspunkt on kauguses sillerdav oaas, kus igakuised tulud on suuremad kui kulud. Loomulikult on hästi keeruline alguses ette kujutada tulevasi kulusid või veel enam tulevasi müügitulusid. Aga proovima peab, sest siis saab käigu pealt, jälgides trende, teha muudatusi.
Investeeringute tagasiteenimine on sisuliselt kogu tasuvuspunkti eelse hävingu korvamine. Kollane ala on käivitamisest tingitud kahju, mille korvab roheline ala. Niiviisi võib tekkida nö kikilips, mille keskpunktiks on tasuvuspunkt.
See on tegelikult hästi lihtne graafik, millega peaks saama iga koolijüts hakkama. Millegipärast räägitakse sellest koolides liiga vähe. Kui kaua läheb aega, kuniks olen oma äritegevusega nullis? Kui kaua läheb aega, kuniks olen tagasi teeninud investeeringud ehk millal saab ettevõte mulle tagasi maksta kõik laenud (kui olen investeeringud andud oma ettevõttesse laenuna)?
Loomulikult ei pruugi graafik moodustada alati kikilipsu. Kui aga graafikus on näha, et müügitulude kriips ja kulude kriips hakkavad rööpselt ajas edasi kulgema, on põhjust kukalt kratsida. Mida see siis tähendab, kui kriipsud jäävadki paralleelseks ja tihedalt kokku? Tihti on siis põhjuseks väike müügikate või see, et mahu suurenemine ei tõsta ettevõtte kasumit ega efektiivsust. Teisalt tähendab see, et investeeringute tagasiteenimine võtab väga palju aega.
Tegevusvaldkonnad on erinevad, aga nulli peaks jõudma ikka paari aastaga, et seejärel investeeringud omakorda paari aastaga tagasi tuua. Kui alginvesteeringud tulevad koju tagasi alles kümne aasta pärast, ei ole see küll tavaline väikeettevõtlus. Pigem juba tuumajaama või NordStream gaasitorude ehitus, kus pikk investeeringu tagasiteenimine on põhjendatud.
Majanduses kasutusel olev lühend ROI (Return Of Investment) hindab äriidee südikust. Lihtsalt öeldes on see protsent, mis saadakse kasumi jagamisel algse investeeringuga. Siinkohal on hea ingliskeelne väga lihtne selgitav leht siin, kus on palju illustreerivaid graafikuid ja pilte.
Näiteks rendikinnisvara soetamisel on ROI tihti 10-20%, Start-up’idel 0-9999…%. Jällegi sõltub kasumlikkus konkreetsest ärist ja tingimustest. Aga hea on, kui oskad seda arvutada, sest tulemus näitab, kas on mõtet ennast sellesse ettevõtmisse panustada.
Mõõda kõike
Kui ei mõõda, siis ei tea hetke olukorda ega seda, kuhu suundud. Tegelikult puudutab see elus peaaegu kõike. Näiteks, kui hakkad mõõtma kodu igakuist elektritarbimist, on sul võimalik raha säästmiseks otsustada, et soojustad aknad, vahetad halogeenid välja LED’ide vastu jms. Enne, kui sa teadlikult mõõtma ei hakka, on arvel lihtsalt summad ja maksmine on kui paratamatu kohustus.
Näiteks netipoe lehel võiks mõõta iga kuu:
- Külastajate üldarv
- Palju tuli tasuliste kanalite kaudu
- Palju oli müüke (protsent külastajate üldarvust)
- Müügi suhe reklaamikuluga
- Palju on reklaamikulu jagatud külastajate ja ostjatega
Lisaks on loomulikult veel palju mõõdikuid, aga eks see sõltub täpsemalt ärist. Google tegi päris aegade alguses hea veebikülastusi jälgiva tasuta tarkvara Analytics. Tänaseks on see kujunenud enamlevinuks ja parimaks tasuta mõõtmisi hõlbustavaks tööriistaks. Uuri lähemalt, palu oma veebiabilisel lisada vastav kood sinu lehele ja õpi proffidelt nagu Peep Laja.
Kui sa oled saanud selguse, mis su lehel toimub, siis järgmiseks pead seadma eesmärgid. Mida sa tahad oma lehel suurendada? Külastatavuse suurendamine ei pruugi iseenesest olla veel lahendus. Tahad tõsta ostude summasid, korduvostjate arvu, suurendada külastaja-ostja suhet ja miks-mitte soovituste andmisi uutele potensiaalsetele ostjatele?
Mõõtmine aitab jälgida töötulemusi ja võrrelda kuude ning aastate trende. Hea on, kui märgid enda tabelitesse tegevused (näiteks käivitasin Google AdWordsi kampaania, postitasin blogi, olin Twitteris ja Facebookis aktiivne jne), siis saad jälgida järgmiste päevade jooksul, kas mingi tegevus tõi kasu müügile. Mõõtmine teeb meistriks.
Ärimudel
Ärimudel on lihtne platvorm, millel käib kogu sinu äritegevus. See koosneb erinevatest klotsidest, mis on omavahel igati seotud ja teineteisest sõltuvad. Võib öelda, et see on äriidee lihtsustatud ja visualiseeritud versioon. Ettevõtte edukus või ebaedu tulebki tihti sellest, kas ja kuidas suudetakse neid klotse omavahel koos tööle panna.
Mõtle läbi kõik olulised lülid enda äris. Proovi mõelda, kes mingisse klotsi kuulub. Kes on sinu olulised parnerid, kelleta su äri peatuks? Mis on sinu väärtuspakkuminekliendile, mis on see unikaalne heaolu, mille eest on ta nõus raha välja käima? Millised on sinu toote müügikanalid? Kuidas hoiad kliendiga head suhet? Mis on kriitilise tähtsusega tegevused ja ressursid? Proovi leida neile vastused. Ärimudeli erinevate segmentide kohta on hea raamat ja palju pildi materjali.
Timm Rannu
Aug
2012
19:51
Ajujaht 2012-s osalejale tehti projekti ettepanek Kirde-Hiinas
SIPGRADE, üks aasta 2012 Ajujahil esitletud projektidest sai toetust edasisele arendamisele Anshan Laser Valleys (Liaoning, Kirde-Hiina), koos teiste kavandatavate projektidega metroloogia ja mõõtmise süsteemide vallas, mis põhinevad Zeeman kahekordse sageduse interferomeetrial.
Teine variant (tavapärane, kahekordse sagedusega laser) leiab kasutust rasketööstuse tööpinkide dünaamilisel kalibreerimisel, kui esimese kahe projekti hulka kuuluvad laseri ja kaamerate tarvis fotoelektrooniliste elementide arenemine, mida kasutatakse väikeste mehitamata õhusõidukitel.
Rajamisel on uus 700 m² ehitis, milles on spetsiaalne labor kõigi vajalike seadmetega. Temperatuuri testala saab olema Liaoning Institute of Technology poolt, samuti hulk teadlasi välja töötamaks FPGA signaali konditsioneerimise ja töötlemise elektroonikat.
Jun
2012
07:29
GPS antispoofing testing in Shenyang
We are testing an anti-jamming systems for UAV and presented it to the Galileo Master 2012 competition. The idea comes analyzing the recent case of the UAV landed jamming its navigation system. By putting noise [jamming] on the communications with the satellite (the UAV was far from its closest control station) , they probably forced the UAV into autopilot RTL mode (Return To Launch). At that time the UAV relies on GPS signals to get home. By spoofing the GPS, Iranian engineers were able to get the drone to 'land on its own where they wanted it to, without having to crack the remote-control signals and/or satellite communications data link.'" The idea is actually nothing special, it uses redundancy, i.e. uses more independent GPS sensors controlling each other on the same platform and then let just one of them being 'fooled' by the jamming, while the other maintain correct information and drive the UAV back home. A compass and some accelerometers (or even a view of the sun and an RTC) are a lousy substitute for the accuracy of GPS; but they do provide a sanity check that could keep you going in approximately the right direction, at least enough to hard-land somewhere nominally friendly, if GPS cannot be trusted... It's certain that the UAV had an inertial navigation system - the problem is, how do you know when to use it? The way they usually work is that the navigation system computes two solutions: a hybrid GPS/INS solution to use most of the time, and a backup inertial-only solution. The inertial-only solution doesn't get used by the flight computers unless GPS is out entirely or there's some other very obvious problem. If you spoofed a GPS signal with real coordinates and slowly guided it away, how could the nav system see there's something wrong? Inertial navigation systems need reference points to prevent huge drifts over time. This is especially a problem if the aircraft flies relatively straight at the same speed for a long time -- accelerometers won't be able to detect slight changes in course. GPS is used to provide the reference points to reduce the drift. If the GPS system is wrong, then the inertial nav system is also going to be fooled. Roadmap We first will test a solution with legacy Ardupilot with Air Shield (pressure sensor), no thermopiles, and an ArduIMU V2 instead, connected to a Mediatek 10Hz GPS. This with be 'sacrificed' and will talk to the jamming system (jammer), trying to make sure he thinks he is in control and following its instructions. Another two GPS receivers, i.e. a uBlock (binary) and and EM-406 Sirf with different protocols would stay behind, protected from the jammer by a firewall, and fly the UAV back to a safe home position. The system is based on open-source data and limited, through Xbee telemetry, to 1.2 km. Next step will be performed on a remote system up to 40 km and finally on a satellite datalink.
www.chinauavtech.com
Viimati lisatud
Inimesed | Organisatsioonid |
---|---|
Evelin Kaan | Reivett OÜ |
Onedayhistory | Onedayhistory.com |
Reimo Laask | NUPUTAJA OÜ |
Artur Gradov | Abimate |
Maretta Vainumäe | TransLanguages OÜ |
Kuidas registreeruda?
Innovatsiooniaasta 2009 kutsub kõiki innovaatilisi inimesi registreerima oma organisatsiooni innovaator.ee keskkonda. Ole esimeste hulgas!
Peale kasutajaks registreerumist logi keskkonda sisse ja registreeri ka oma organisatsioon. Registreeritud organisatsioonil on innovaator.ee veebi abil võimalik oma innovatiivsetest mõtetest ja tegudest informeerida teisi organisatsioone ning inimesi.